Autor Wątek: ajurweda w kuchni  (Przeczytany 1906 razy)

Offline ineslik

• Global Moderator
  • Dużo Pisze
    • herbiness
ajurweda w kuchni
« dnia: Styczeń 09, 2012, 22:39:28 »
Oto słowa Pana Romana , dzięki którym w końcu rozjaśniło mi się w temacie

W filozofii wedyjskiej, która stanowi „podstawę duchową” ajurwedy, są trzy podstawowe nadrzędne wartości tzw. dosze które są obecne w każdej rzeczy: vata, pitta, i kapha. Stan równowagi między trzema doszami u danej osoby sprzyja zdrowiu i długiemu życiu. Większość ludzi miewa problemy ze swoją dominującą doszą. Dla przykładu – ludzie u których dominuje vata są aktywni, zmienni i energiczni. Osoby o konstrukcji vata najczęściej zapadają na choroby związane z jej nadmiarem czyli mają np. problemy z układem nerwowym, cierpią na rwę kulszową, bóle lędźwiowo – krzyżowe, gazy jelitowe a nade wszystko – na zapalenia stawów i rozmaite choroby jelitowe. Choroba bowiem pojawia się wówczas, gdy równowaga między doszami zostanie zachwiana. Zaburzenia w poziomie dosz prowadzą do zmian w tkankach (uważa się także, że każda dosza dominuje w konkretnych miejscach np. vata skoncentrowana jest m.in. w jelitach) układzie wydalania i enzymatycznym. Fluidy cielesne, zaczynają się akumulować w odpowiednich punktach ciała. Zaburzenia jednej doszy mogą się rozprzestrzenić na inne tkanki i wywołać efekty wtórne w innych doszach, co może prowadzić do poważnych chorób a nawet śmierci. W miarę dalszego drażnienia nagromadzona dosza wylewa się z pierwotnego miejsca i rozprzestrzenia się po całym ciele tworząc skupiska w podatnych tkankach docelowych i zaburzając metabolizm. Leczenie w ajurwedzie polega nie tyle na walce z chorobą, ile na przywróceniu równowagi w doszach.

http://rozanski.li/?p=1240

temat zaintrygował mnie do tego stopnia , że zrobiłam sobie  i Mumbikowi test
http://www.mantra.pl/styl-zycia/test-prakriti-i-vikriti.html

warto zrobić ten test, aby dostrzec , jak wiele zależy od prawidłowego metabolizmu.
Nie chodzi tu jedynie o blask włosów , ale o cechy charakteru .

Czasami ktoś nas denerwuje, czasami krzywdzi. Jest miły lub podły.  Pozytywne działania wydają mi się emanacją zdrowia - negatywne są natomiast często zaburzeniem metabolizmu.

Nauczył mnie tan test tolerancji. Wyniki moje i Mumbika są całkowicie różne. Zrobiłam inne picie dla Mumbika , inne dla siebie. Smakowało nam .
W najbliższych planach mam chlebki w wersji vata, pitta, kapha.

Bardzo spodobało mi się, że ten system medyczny nie szuka powiązań między zdrowiem a dietą, tylko mówi wyraźnie zdrowie to dieta.

Smacznego
Inez