Autor Wątek: apetyt na zdrowe  (Przeczytany 7965 razy)

Offline ineslik

• Global Moderator
  • Dużo Pisze
    • herbiness
apetyt na zdrowe
« dnia: Wrzesień 22, 2011, 07:51:39 »
Wiedza o zdrowych składnikach pokarmowych to za mało , żeby zdrowo się odżywiać. Jest jakiś czynnik blokujący w naszych organizmach apetyt na zdrowe. Co to jest?

Może zalazłby się jakiś śmiałek , który poda szczerze swoje tygodniowe menu? Moglibyśmy wytropić wtedy , czym jest te czynnik.

dodam, że za wiele złego obwiniam mąkę pszenną. W mojego Mumbika wstępuje bestia po zjedzeniu drożdżówki  czy bułki. Potrafi tedy nawet kupić kiełbasę!!!!!!!

Offline freshbynature

• Dużo Pisze
  • zioła i sport
Odp: apetyt na zdrowe
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 22, 2011, 08:14:41 »
U mnie nie ma problemu bo prowadze dziennik żywieniowy:

1 posiłek 05:00

Jabłko , burak surowy

Pestki dyni , ziarna słonecznika ( około 20 gram)

2 posiłek 9:00

Sałatka: sałata , cebula , papryka , pomidor  ,  białe mieso drobiowe , jogurt naturalny , majeranek , kminek , rozmaryn+oliwa z ryżu+ 2 kromki razowca
Jabłko
3 posiłek 12:00

100 gramowa mieszanka płatków z : ryżu , owsa , jęczmienia , siemienia lnianego+maslanka+łyzka konfitura truskawkowa

4.Posiłek

Zupa jarzynowa(wszelkie warzywa) + 100 gram miesa drobiowego

5 Posiłek

Chudy twaróg+woda

I na tym zestawie będę szedł przez najblizsze dwa miesiące. Zmiany wystepują w posiłkach 4 i 5. 4 to obiad więc czasem pojawiaja się węgle ( makarony , ryże , ziemniaki) czasem inne źródło białka. 5 to kolacja , w której zmieniam xródło białka ( ryba , białka jaj czasem soja itd.) W niedziele jadam wszystko co mi wpadnie w ręce :). Po upływie 2 miesięcy przekombinowuje diete tworząc kolejny schemat na którym wszystko bedzie bazowało. O ziołach i suplementach nie pisze bo miało byc tylko o jedzeniu.

Pozdrawiam - Fresh

Piękno, które ma się w sobie, nie przemija nigdy, jest  w umyśle,...ale widzą je tylko ci, kórzy umysłem sie posługują... leżysz wstań wstałes-idź idziesz-biegnij biegniesz- leć lecisz?

Offline ineslik

• Global Moderator
  • Dużo Pisze
    • herbiness
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 22, 2011, 08:34:04 »
Zmieniłam zdanie, może to właśnie ja napiszę o swoim menu, bo może popełniam jakieś katastrofalne błędy. Od razu się przyznam, że jem nieregularnie, jak jestem głodna.

Chwilowo siorbię matu-piciu, ale morele na nowy torcik moczą się w wodzie.

Freszku, a co , Ty się odchudzasz?

Offline freshbynature

• Dużo Pisze
  • zioła i sport
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 22, 2011, 08:42:09 »
Zjechałem juz 3 kilogramy bo przygotowuje sie do małych mistrzostw w podciąganiu na drążku i pompkach na poręczach i chce sie złapać w kategorii do 95 kg. Ten schemat diety polaem ludziom chorym na łuszczyce czy cierpiacym na nadcisnienie- daje efekty , ale po 2 tygodniach ma się straszne parcie na prawdziwe żarcie :) ( wieprzowina , ciasto itp.) i wtedy trzeba właczyc silny charakter...
Piękno, które ma się w sobie, nie przemija nigdy, jest  w umyśle,...ale widzą je tylko ci, kórzy umysłem sie posługują... leżysz wstań wstałes-idź idziesz-biegnij biegniesz- leć lecisz?

Offline ewula K

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 22, 2011, 09:00:27 »
Ponieważ na tym forum jest dobra atmosfera, ludzie są przyjacielscy opiszę moją dietę. Nie zrobiłabym tego na forum prostatyków...czuję, ze tam postrzegana jestem jak dziwoląg. Założyłam kuchnię antyrakową, pisałam tam wiele, starałam się to robić podpierając się cytatami z książek, linkami...jednak w zamian bywało tak, ze otrzymywałam ironiczne wpisy, czy wręcz złośliwe posty...
tutaj jest inaczej więc opiszę naszą diete...tak naprawdę nie lubię słowa:"dieta"....diet jest zatrzęsienie....wolę na to miejsce użyć określenia: "styl odzywiania".
Z mojej kuchni usunełam wszystkie dodatki chemiczne, produkty mrożone, konserwowane, puszkowane, homogenizowane, smażone, biały cukier, białą mąkę i ryż, nawet ziemniaki.
Śniadanie codziennie takie samo (odstepstwo w niedzielę :) ):Najpierw pyłki pszczele, potem:
maszynką robię płatki z orkisza, nie gotuję ich - wyznaję zasadę, że czym więcej produktów na surowo - tym lepiej. Płatki przelewam tylko wrzatkiem.
Kładę na talerz kilka łyżek, a na  wierzch: mielone świeżo siemię lniane, niełuskany sezam, migdały, orzechy, ekologiczne ziarno kakaowca, cynamon, słonecznik. Na wierzch starte ze skórką zdrowe jabłko (niepryskane),  Do tego biała albo zielona herbata. W trakcie posiłku suplementy: witamina E, spirulina, tran, acerola, L-lizyna, cytrynian magnezu, selen, cynk, kurkuma
Acerolę rozpuszczam w ostudzonej rucie.
Długo nie suplementowałam niczego...jednak zmieniłam przekonania. Wiem też, że organizm chorego potrzebuje suplementowania. Wybieram suplementy wysokiej jakości.
Dziwnie się czuję pisząc o mężu:"organizm chorego" - nikt, patrząc na niego nie pomyślałby o nim jako "chorym". Mąż jest szczupły, sprawny fizycznie, wygląda "zdrowo"...taka ironia losu....ale chyba zamulam....teraz kończy mi się czas, o obiadach popiszę przy okazji.
Acha...w moim menu nie ma mleka i przetworów mlecznych....osobiście wyznaję pogląd, że mleko jest produktem, który powinni unikać nawet ludzie zdrowi...ale to oddzielny temat.

Offline ineslik

• Global Moderator
  • Dużo Pisze
    • herbiness
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 22, 2011, 19:26:29 »
moja śniadaniowa porcja kurkumy

Offline ineslik

• Global Moderator
  • Dużo Pisze
    • herbiness
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 22, 2011, 22:32:16 »
Mój szczery schemat żywieniowy dzisiaj to
1.poranna mata
2. 9.00 gulasz z warzywami , estragonem, kurkumą i mąką cieciorkową, plus kawałek chlebka
3. do tego 2 kawałki ciasta z amaratusa , płatków owsianych , mielonych orzechów, budyniu, czekolady, gruszek z kompotu i wafli z biedroki.
4. popite octem jabłkowym z wodą
5.do pracy 4 kawałki ciasta i jeden chlebek, butelka z octem z wodą.
6. picie - hibiskus, lawenda,  przekąski -jagody goji, miód ,kakaowiec, goździki, jałowiec i moje nowe ulubione kulki kolendry.
7.19.00 ryż dziki i czerwony z warzywami, mięsko i kiszone ogórki, jeszcze 4 kawałki ciasta.
8.piciu - lawenda, oregano, jarzębina, chmiel

Ewo, a czy nie lepiej magnez o innej porze, niż ziarno? Wszak pełne ziarna ograniczają wchłanianie magnezu.

Offline freshbynature

• Dużo Pisze
  • zioła i sport
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 23, 2011, 06:40:33 »
Z mojego doswiadczenia i źródeł wiem że magnez nalezy brać pomiędzy posiłkami lub tuz przed snem.  Połączenie cynku i magnezu dwóch pierwiastków, których często brakuje ludziom  może zwiększyć np. poziom hormonów anabolicznych a takze usprawnic nasz metabolizm. Magnez wchodzi w skład ponad 300 enzymów - białek przyśpieszających reakcje chemiczne - a cynk potrzebny jest do prawidłowego trawienia czynności enzymatycznych i do produkcji niektórych hormonów. Te dwa minerały niezbędne są dla zapewnienia optymalnego metabolizmu, więc gdy ich brak, metabolizm może ulec zwolnieniu.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 23, 2011, 06:50:22 wysłana przez freshbynature »

Offline ewula K

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 23, 2011, 08:09:11 »
Inez! Nie wiedziałam, że ziarna upośledzają wchłanianie magnezu....dziękuję za tą wiadomość.
Ciekawa sprawa z tym magnezem: w jednej z pozycji ksiązkowych pisze np. ze magnezu nie należy brać przed snem...to jak to właściwie ma być?
Inne pytanie, które mi się w tym momencie pojawia:
pisze się, że jeżeli suplementujemy selen, to powinniśmy suplementować cynk. Spotkałam się nawet z opinią, że samo suplementowanie selenu (bez cynku) jest niekorzystne dla organizmu.
OK...nawet jeżeli, to..czy mogę suplementować selen równocześnie łykając z nim cynk....czy powinna być między łykaniem ich np. kilkugodzinna przerwa. Pojawiła mi się ta wątpliwość, bo o ile dobrze pamietam cynk i selen, to antagoniści. Może ktoś z Was wie coś na ten temat?

Offline ineslik

• Global Moderator
  • Dużo Pisze
    • herbiness
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 23, 2011, 09:16:04 »
Jeszcze dodam o magnezie.
Problem braku odpowiedniej ilości magnezu to częsta sprawa u ziarnożerców. Nagłę osłabienie, podatność na infekcje, spadek formy...
Pomaga mix warzywno - owocowy. Świerze warzywa i owoce maksymalnie umęczone mikserem, taki koktajl to magnezowa bomba.

Offline freshbynature

• Dużo Pisze
  • zioła i sport
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 23, 2011, 11:01:43 »
Udowoniono ponad wszelka wątpliwośc że magnez brany tuz przed snem wpływa na jego jakość a ponadto działa antykatabolicznie co moze miec znaczenie w chorobach nowotworowych.

Pozdrawiam - Fresh

Offline freshbynature

• Dużo Pisze
  • zioła i sport
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 23, 2011, 11:05:47 »
OK...nawet jeżeli, to..czy mogę suplementować selen równocześnie łykając z nim cynk....czy powinna być między łykaniem ich np. kilkugodzinna przerwa. Pojawiła mi się ta wątpliwość, bo o ile dobrze pamietam cynk i selen, to antagoniści. Może ktoś z Was wie coś na ten temat?

Chodzi o wchłanialność    Cynk gryzie się z wieloma innymi składnikami: wapniem, błonnikiem, metalami ciężkimi, alkoholem, kawą, polifenolami z herbaty - wszystko to utrudnia jego wchłanianie. Z kolei wchłanianie cynku ułatwia białko, selen i inne witaminy jak B3, B6, C - czyli najlepiej taki mix cynku, selenu i witamin łykać na noc, w żadnym razie nie popijać mlekiem, herbatą czy kawą.
- jeśli podjadamy i witaminę C i flawonoidy jak pycnogenol czy ekstrakt z winogron dobrze jest robić to razem - flawonoidy zwiększają moc wit.C

Offline ewula K

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 23, 2011, 12:20:38 »
Dzięki Fresh :) zrobię jak radzisz poprzerzucam to na wieczór, wieczorem nie jemy ziaren...powinno jakoś fungować :) Wielkie dzięki Ewa

Offline vitara

• Więcej Pisze
  • nr gg 14 987 97
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 23, 2011, 14:27:57 »
głodówka ludzie = operacja bez skalpela

Offline ineslik

• Global Moderator
  • Dużo Pisze
    • herbiness
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 24, 2011, 07:14:07 »
drugi dzień - moje menu

1.matu piciu z bzem czarnym, reszta ciasta z wczoraj (2 kawałki)
2.9.00 pół litra soku z jabłek i aronii i pół litra serwatki plus łyżka mielonych nasion lnu
3.  w pracy ryż z warzywami i mięsem i białym serkiem, pół litra soku ww., jeden chlebek
4. picie - lawenda , yerba, hibiskus, przekąski - goździki i jałowiec
5.19.00 jeszcze trochę ryżu z mięsem i białym serkiem
6.piciu pół butelki piwa "browar neslika " prod luty 2011.
7.3 kubki wieczornej mieszanki lawenda, oregano, jarzębina, chmiel