Autor Wątek: Olej do przetworów.  (Przeczytany 1787 razy)

Offline tusia221

• Dużo Pisze
Olej do przetworów.
« dnia: Sierpień 13, 2017, 08:51:17 »
Chciałam się poradzić odnośnie przetworów z użyciem oleju.
Chciałam zrobić papryke pieczoną z olejem i czosnkiem,które później muszę zapasteryzować.
Jakiego oleju mogłabym użyć aby był wytrzymał temp pasteryzacji, czy rydzowy nadawałby sie, czy może oliwa?
W przepisach jest oczywiście mowa o zwykłym oleju rzepakowym,którego z oczywistych względów nie chce używać.

Offline tusia221

• Dużo Pisze
Odp: Olej do przetworów.
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 16, 2017, 15:40:22 »
Czy ktoś doradzilby coś w tej kwestii? :)

Offline m.a.l.a_sarenka

• Nowy
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 16, 2017, 17:29:53 »
Chciałam się poradzić odnośnie przetworów z użyciem oleju.
Chciałam zrobić papryke pieczoną z olejem i czosnkiem,które później muszę zapasteryzować.
Jakiego oleju mogłabym użyć aby był wytrzymał temp pasteryzacji, czy rydzowy nadawałby sie, czy może oliwa?
W przepisach jest oczywiście mowa o zwykłym oleju rzepakowym,którego z oczywistych względów nie chce używać.
Może to mój błąd, ale do temperatur używam ryżowy. Chociaż jak go "przycisnęłam", to i on nakopcił, aż takiego zapominalstwa jednak nie polecam.  ;)
(tak naprawdę nie wiem, czy kopcił olej, czy to, co się upiekło na wegiel  :P)

Offline Henio

• Średnio Pisze
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 16, 2017, 18:37:53 »
Ja to bym zwykłego kujawiaka używał i to z promocji  :) Niekiedy jest po 4,49 za litr. Do przetworów wydaje mi się, że nawet lepszy jest rafinowany od tłoczonego na zimno, bo przetwory dłużej postoją. Rzepakowy z resztą ma wysoką temperaturę dymienia i jest nazywany "Oliwą Północy". Generalnie jem to co jest na mojej szerokości geograficznej, czyli makrobiotyka terenowa :)

A czego Ci rzepakowy nie pasuje? Bardzo dobry olej, znakomity profil kwasów tłuszczowych. Obecnie stosuje się odpowiednie odmiany rzepaku. Z reszto, nie do końca trzeba wierzyć w to co nieraz wymyślą naukowcy. Z dziada pradziada był u nas rzepak.

Kiedyś naukowcy bębnili, że tłuszcz kokosowy i masło jest be i kazali wcinać margarynę. Nagle im się odmieniło i jednak tłuszcz kokosowy jest cacy, a masło jeszcze lepsze, zaś margaryna okazała się być szkodliwa. Tak samo jest z rzepakiem. Nie dajmy sobie wkręcić tych naukowych głupot. Wszystko co bardziej oddalone od natury jest szkodliwe, a to co przy nas i naturalne jest zdrowe - prosta zasada :)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 16, 2017, 18:40:33 wysłana przez Henio »

Offline Basia

• Płytki nurek
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 16, 2017, 21:36:28 »
nikt nie ma nic przeciwko rzepakowi, znaki zapytania sa przy procencie dodatku GMO ii metodach "nowoczesnych" w jego uprawie

Pozdrowienia :-)

Offline tusia221

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 30, 2019, 11:34:00 »
Co z rafinacją tego oleju, ponoć przez ten proces nie powinno się go w ogóle spożywać.

Offline Basia

• Płytki nurek
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 30, 2019, 12:24:24 »
Każde przegięcie jest szkodliwe.

Dzieki rafinacji olej się dłużej przechowuje i nie jełczeje, ale ma mniej nienasyconych kwasów tłuszczowych. Taki się właśnie lepiej nadaje do smażenia lub do robienia wyciągów olejowych z ziół.

Inni ludzie z kolei panikują nad szkodliwymi utlenionymi kwasami tłuszczowymi powstającymi przy smażeniu lub nawet tylko przechowywaniu i dlatego różne omegi są specjalnie usuwane.

Coś za coś.

Pozdrowienia :-)

Offline irek602

• Średnio Pisze
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 30, 2019, 20:36:16 »
https://sekrety-zdrowia.org/warzywa-smazone-zdrowsze-niz-gotowane/
https://www.damianparol.com/smazenie/
Musimy znaleźć tłuszcz, który jest bogaty w JKNT, ubogi w WNKT, w miarę możliwości ma mało NKT, ma mało katalizatorów procesu utleniania i dużo antyoksydantów. Nie powinien zawierać też cholesterolu. Z popularnych tłuszczów najlepiej spełnia te warunki nierafinowany olej oliwny (AKA oliwa z oliwek extra virgin lub z pierwszego tłoczenia). Mamy też eksperymentalne dowody za tym, że taka oliwa bardzo dobrze znosi proces smażenia12. W grupie olejów do smażenia warto wymienić też olej z awokado. Jest on bardzo bogaty w JNKT (70%), a ubogi w WNKT (13%) i NKT (12%). W badaniach wykazano zbliżoną do oliwy stabilność podczas smażenia13.

http://kopalniawiedzy.pl/olej-rzepakowy-choroba-Alzheimera-blaszki-beta-amyloidu-splatki-neurofibrylarne-A%CE%B21-40-A%CE%B21-42-Domenico-Pratico-Elisabetta-Lauretti,27427