Autor Wątek: Spaghetti Bolognese - bez słoika :)  (Przeczytany 7204 razy)

Adrian Budek

• Gość
Spaghetti Bolognese - bez słoika :)
« dnia: Sierpień 08, 2011, 14:37:49 »
Chciałem się pochwalić moim przepisem na Spaghetti Bolognese.
Próbowałem wielu i według mnie ten jest mistrzowski.

Składniki:
- 2 łyżki oleju
- 3 duże lub 4 średnie cebule
- ząbek lub 2 ząbki czosnku (zależy jak kto lubi)
- 2 lub 3 średnie marchewki
- 1 średnia pietruszka
- 1/4 średniego selera
- 0,5kg wołowiny lub wieprzowiny
- słoik koncentratu pomidorowego
- 2 duże pomidory
- makaron
- łyżeczka soli
- 6-8 łyżeczek cukru
- 200ml wytrawnego wina lub półwytrawnego ewentualnie półsłodkiego
- 1/4 łyżeczki pieprzu czarnego i papryki słodkiej
- łyżeczka bazylii i 2 łyżeczki oregano

Sos przygotowujemy w garnku. Wlewamy olej, a następnie dodajemy drobno pokrojoną cebulę aby się zeszkliła. Dodajemy zmiażdżony czosnek, dodajemy marchewkę pokrojoną w kostkę oraz seler i pietruszkę pokrojoną w bardzo drobną kostkę. Chwilę smażymy pod przykryciem i dodajemy mięso. Jeśli mięso będzie miało mało wody należy podlać wodą. Dodajemy wszystkie przyprawy z cukrem oprócz soli i dusimy ok 30-40min podlewając wodą aby się nie przypaliło. Pomidory obieramy ze skóry (skórkę nacinamy w krzyżyk na dole pomidora i polewamy gorącą wodą - lepiej schodzi). Pomidory drobno kroimy i wrzucamy do garnka. Jak się już rozgotują to dodajemy wino i sól. Dusimy 10min i dodajemy koncentrat pomidorowy. Po 5 min sprawdzamy smak. Bywa, że może być za mało słone i za mało słodkie.
Gotujemy makaron al dente. Kładziemy na talerz polewamy sosem i posypujemy parmezanem lub zwykłym naszym polskim serem żółtym :) Dobrze jest go zetrzeć na jak najmniejszych oczkach.

Dodatkowe informacje:
Jeśli nie mamy wina możemy użyć wody.
Cukier można zastąpić miodem - trzeba sprawdzić słodkość po dodaniu miodu, żeby nie przesadzić.
Ilość bazylii i oregano można zwiększyć 2-krotnie - jak ktoś lubi.
Zamiast czosnku naturalnego można zastosować granulowany (ok pół łyżeczki)
Sos będzie naturalnie gęsty.
Są też 2 szkoły gotowania, niektórzy Włosi zalecają długi proces duszenia, który dla może trwać 2-3 godziny - próbowałem i stwierdzam, że najlepiej dusić jest na oko. Patrząc na miękkość marchewki.

P.S Nieważne czy to danie od strony dietetyki jest zdrowe, ale ja nie wywalę go z jadłospisu nigdy w życiu :D

Offline stukam kopytkami

• Ekspert forum
  • Dużo Pisze
Odp: Spaghetti Bolognese - bez słoika :)
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 09, 2011, 19:49:24 »
mmmm, narobiłeś mi smaka  :)
dodałabym jeszcze lubczyku, zdecydowanie wina wytrawnego, nawet jasnego i jagnięcinę  ;D

Offline Izabela

• Mało Pisze
  • **
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 09, 2011, 22:39:31 »
A gdzie można kupić jagnięcinę np. w Gdańsku?
Ja jej niestety nigdy nie jadłam.

Offline kasia

• Więcej Pisze
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 09, 2011, 22:54:03 »
Ja też jagnięciny nie jadlam,widzialam w TV w programie z Magdą Gesler że jagnięcinę przygotowywać mieli w góralskiej restauracji.Makłowicz też wspominał w swoim programie,ze w Polsce jest niemal nieosiągalna i zeby się jagnięciny domagac u sprzedawców-będzie popyt to i się towar znajdzie,byle nie był z Chin  ;D

Offline ewula K

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 10, 2011, 10:50:37 »
A gdzie można kupić jagnięcinę np. w Gdańsku?
Ja jej niestety nigdy nie jadłam.
A mnie się robi smutno jak wyobrażę sobie jakie znaczenie słowa kryje się za słowem "jagnięcina" :(
Nie wyobrażam sobie , bym mogła ją jeść

Offline ineslik

• Global Moderator
  • Dużo Pisze
    • herbiness
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 10, 2011, 11:53:23 »
 Ewo- są takie zwierzątka, które z wdzięczności za troskliwą opiekę same proszą - zjedz mnie, Nie wiedziałaś?

Jestem sobie w stanie wyobrazić (bo znam) troskliwą i mądrą hodowczynię owieczek. O kurczakach z kurników już tego nie powiem. O świnkach z przemysłowej produkcji - też nie.
Jagnięcina jak dotąd jest mało komercyjna. Dzięki temu i człowiek jedzący jagnięcinę zdrowszy i ....owca szczęśliwsza.

Offline ewula K

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 10, 2011, 11:57:46 »
Ineslik - napisałaś do mnie zdanie:" Ewo- są takie zwierzątka, które z wdzięczności za troskliwą opiekę same proszą - zjedz mnie, Nie wiedziałaś? ". Przyznam szczerze - nie rozumiem go. Czy możesz mi przybliżyć temat?

Offline Basia

• Płytki nurek
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 10, 2011, 12:32:00 »
Ineslik - napisałaś do mnie zdanie:" Ewo- są takie zwierzątka, które z wdzięczności za troskliwą opiekę same proszą - zjedz mnie, Nie wiedziałaś? ". Przyznam szczerze - nie rozumiem go. Czy możesz mi przybliżyć temat?
No cóż... to chyba rzeczywiście trochę niezręcznie wyszło...
Chyba żaden normalny psychicznie hodowca nie zabija swoich zwierząt dla przyjemności.

Jesteśmy zwierzętami wszystkożernymi, a każde zwierzątko musi w końcu umrzeć, chyba, że jest polipem meduzy rozmnażającym się przez podział. Najważniejsze, by zwierzak był hodowany w przyzwoitych warunkach i zabity w sposób taki, aby nie zdążył zauważyć, że już jest po drugiej stronie życia.

To trochę hipokryzja, wiem... Ja zabijam ryby tylko po to, aby je zjeść i nic poza tym. Zadnego wędkowania czy pływania z dziabą dla przyjemności. Na myśliwych patrzę jak na pomyleńców, bo kto to słyszał, aby pracownik rzeźni wychwalał swoje osiągnięcia...

Pozdrowienia :-)

Offline ewula K

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 10, 2011, 13:04:00 »
Masz rację Basiu: żaden hodowca nie zabija swoich zwierzątek dlla przyjemności...najczęściej je oddaje do skupu. Obecnie zwierzątka są hodowane na skalę przemysłową: nie potrafią jeść trawy, nie wiedzą co to świeże powietrze , jedzą mieszanki z roślin genetycznie zmodyfikowanych, otrzymują od człowieka pigułki hormonalne- żeby szybciej rosły i miały delikatniejsze mięsko.
Jak bezboleśnie odbiera im człowiek życie w zakładach mięsnych można zobaczyć, choćby na filmie:"Łzy za żelazną ścianą". Celowo nie wpuszczam tu linku do tego filmu...takie fajne forum, rozmawiamy o roślinkach, więc nie wypada...ale kto chce niech obejrzy ten film na yotube - nie obejrzałam nawet połowy, nie dałam rady...a potem dłuższy czas chodziłam roztrzęsiona...
mięsa nie jem, nie tylko z powodu na cierpienia zwierzat, ale również z rozsądku, bo są poważne dowody na to, że jest chorobotwórcze....
« Ostatnia zmiana: Sierpień 10, 2011, 14:51:59 wysłana przez ewaryn »

Offline ineslik

• Global Moderator
  • Dużo Pisze
    • herbiness
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 10, 2011, 13:11:32 »
Ja też jestem mięsożercą.
z mojego punktu widzenia to nie sam fakt uśmiercania zwierzęcia w celach konsumpcyjnych , a niegodziwe warunki hodowli są problemem.

Obecnie zwierzątka są hodowane na skalę przemysłową: nie potrafią jeść trawy, nie wiedzą co to świeże powietrze , jedzą mieszanki z roślin genetycznie zmodyfikowanych, otrzymują od człowieka pigułki hormonalne- żeby szybciej rosły i miały delikatniejsze mięsko.
no właśnie ,że nie wszystkie.

Sama jestem na etapie rozpoczynania hodowli drobiu.

Offline ewula K

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 10, 2011, 13:23:07 »
Moim skromnym zdaniem ważne jest wszystko: jak są hodowane, co jedzą i jak są zabijane...one wiedzą, że za chwilę umrą, ten ich stres jest w mięsie
Obejrzyj film - to nic takiego.... pokazuje ubój masowy zwierząt.... tak jest wszędzie.... może dasz radę obejrzeć do końca?
Mam warunki do hodowli np. indyków...ale co ja bym z nimi zrobiła? Kto by mi je uśmiercił? One by miały u mnie pewną śmierć naturalną :)

Offline stukam kopytkami

• Ekspert forum
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 10, 2011, 13:28:21 »
nie lubię czytać o takich rzeczach, mimo że wiem , że jest to wszędzie obecne i wiem co się dzieje.
Dziękuję Ewaryn za niewklejanie linku, ( co nie zmienia faktu, że przeczytałam Twój post i jakoś wszystko mi klapło ) niechcący bym kliknęła i załatwiła się na jakiś czas...

Dbam o to, by moje zwierzaki - tak jak napisała Basia - nie poczuły, że są już po drugiej stronie. Dbam o nie. Znają dotyk powietrza, są dobrze karmione, nawet obierek z kupnych warzyw nie dostają. Mają raj na ziemi. Ale takie jest ich życie - długo nie potrafiłam się z tym pogodzić, ale są dla mnie, bym odżywiała się jak należy - zdrowo.

Adrian Budek

• Gość
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 10, 2011, 14:22:34 »
Nie mogę znaleźć tego filmu. Jak możesz to wyślij mi link na prywatną wiadomość. Oglądałem ostatnio podobny film pt. Ziemianie (na youtube). Najgorszy według mnie jest koszerny ubój bydła. Nawet mi się to w głowie nie mieści jak można pozwalać na takie techniki.

Offline Basia

• Płytki nurek
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 10, 2011, 21:26:24 »
Dlatego jednak najlepiej kupować mięso z uboju gospodarczego, od znajomego rolnika. W tej chwili po wioskach chodzą ludzie z pistoletami - nikt nie zarzyna już świni, jak to było dawniej.

Można kupować w małych sklepach należących do małych masarni.

A przynajmniej można nie kupować wyrobów od firm: Animex, Krakus, Sokołów (więcej chwilowo nie pamiętam) - to wszystko należy do amerykańskiego producenta świńskiej grypy i oni mają największe świniarnie w Polsce, a ich władza przekracza władzę jakiegokolwiek upierdliwego inspektora sanitarnego.

Można podpisać jedną z wielu petycji w sprawie zakazu wprowadzania nasion GMO do sprzedaży w Polsce i zakazu ograniczania ilości nasion odmian lokalnych w obrocie.
Akurat jest czas, bo sprawa jest w chyba w Senacie.

Pozdrowienia :-)

Offline kasia

• Więcej Pisze
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 10, 2011, 21:48:42 »
Odnosnie GMO widziałam w telewizorni wypowiedź "eksperta " o zaletach GMO w Polsce-np.że rolnik z Polski bedzie miał te same mozliwości co rolnik z Czech,niestety nie wspomnial o szeregu europejskich państw ,ktore sobie tego nie życzą.Opowiadał też że termin "zdrowa żywność" w sklepach jest używana niezgodnie z prawem,ponieważ cala żywnośc sklepowa spełnia normy dopuszczalności do spożycie więc cała jest zdrowa.  ::)