Autor Wątek: nalewka z łusiewnika  (Przeczytany 4569 razy)

Offline Wrotyczowe Pola

• Nowy
  • *
nalewka z łusiewnika
« dnia: Kwiecień 22, 2015, 20:37:27 »
potrzebuję przepis na nalewkę z łuskiewnika. Pomocy.

Offline gumppek

• Kłam­stwo nie sta­je się prawdą tyl­ko dla­tego, że wie­rzy w nie więcej osób.
  • Ekspert forum
  • Dużo Pisze
Odp: nalewka z łusiewnika
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 22, 2015, 21:06:16 »
Fajnie by było by to napisał tutejszy guru o jakim pisał /a/ emochemik. Niestety jego wiedza jest tu skąpa by nie rzec żadna mimo że wydaje mu się iż jest wszechwiedzący. Najwięcej łukiewników w Polsce w rękach miał mój mistrz czyli doktor, a tuż za nim plasuję się ja :) czyli podmistrz :) Dziś już pierwsza partia chorych /4 osoby/ dostały darmowego łuskiewnika w dwóch częściach pół kg czermchowo-osikowego i pół grabowego. Teraz do procedury. Do krojenia używamy noża ceramicznego. Najlepiej.
Myjemy dokładnie łuskiewnik i zostawiamy do obeschnięcia pod przykryciem aby nie było dostępu światła. Przygotowujemy alkohol 50-60% i dodajemy do niego 1-2 % kwasu askorbinowego /witamina C/. Kroimy łukiewnik na desce najlepiej bukowej i potem miażdżymy np tłuczkiem w donicy lub moździerzu. Tłuczkiem drewnianym. Najlepiej by oba był bukowe czyli deska i tłuczek. Podczas tłuczkowania polewamy nalewką. Drewnianą łyżką wkładami do słoja odmierzając odijętość łuskiewnika. Potem dodajemy 3 - 5 razy tyle alkoholu 50-60 % z 1-2 % kwasu askorbinowego /może być kwas cytrynowy lub burszynowy/. Robimy to nie wagowo a objętościowo 1:3 lub 1:5. Oczywiście odliczamy ilość nalewki jaką laliśmy na łuskiewnik w czasie tłuczenia. Odstawiamy w ciemne miejsce na min 14 dni ale proponuję 21 i co 1-2 dni wstrząsamy. Światło nie może mieć dostępu. Wszystkie operacje robimy przy świetle czerwonym. Przy takim samym świetle przecedzamy przez pieluchę /na durszlaku/ po czym pieluchę wyżymamy. I tak robimy do odsączenia całości łuskiewnika.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 22, 2015, 21:09:32 wysłana przez gumppek »
Góral­ska teoria poz­na­nia mówi, że są trzy praw­dy: Świen­ta prow­da, Tyż prow­da i Gówno prowda.
Józef Stanisław Tischner

Offline Wrotyczowe Pola

• Nowy
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 22, 2015, 21:29:19 »
dzięki jesteś Wielki.

Offline Paweł

• Ekspert forum
  • Więcej Pisze
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 23, 2015, 09:48:18 »
potem miażdżymy np tłuczkiem w donicy lub moździerzu.

Dość dobrze sprawdza się w roli ceramiczna makutra. Panie i nie tylko wiedzą o tym pożytecznym sprzęcie kuchennym.

Pozdrawiam,
Paweł

Offline Moniszka150

• Mało Pisze
  • **
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 28, 2015, 07:52:40 »
Czy można zrobić nalewkę tylko z kwiatów łuskiewnika, bo takowe mam?

Offline gumppek

• Kłam­stwo nie sta­je się prawdą tyl­ko dla­tego, że wie­rzy w nie więcej osób.
  • Ekspert forum
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 28, 2015, 10:25:06 »
Tak. Doktor twierdzi że działanie jest takie samo. Mam zrobione nalewki z czeremchowego -osikowego i grabowego w różnych konfiguracjach to jest z kwasem askorbinowym oraz bursztynowym osobno kwiat osobno korzeń. Dodatkowo w dwóch opcjach. Mielenie na maszynce do mięsa, metoda cięcia nożem ceramicznym. I porównamy na kursie skład. Dzięki temu będziemy wiedzieli czy rodzaj kwasu, surowca i metoda ma wpływ. Ponadto zastosuję 2 stężenia kwasu askorbionowego to jest 1 % i 2 %. Jak sądzę ja i doktor będę wiedział która metoda jest najlepsza. Inni niekoniecznie :)
Góral­ska teoria poz­na­nia mówi, że są trzy praw­dy: Świen­ta prow­da, Tyż prow­da i Gówno prowda.
Józef Stanisław Tischner

Offline Dorunia

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 02, 2015, 00:42:55 »
Mój zeszłoroczny łuskiewnik był mielony w maszynce do mięsa i przerabiany przy świetle więc jestem ciekawa ile wartości utracił  :(

Offline Ełka

• Średnio Pisze
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 02, 2015, 08:26:52 »
Ja robiłem łuskiewniki w praktycznie totalnej ciemności tak więc macerat ma wszystko co dobre z natury :)
A to dzięki dobrej woli mojego przyjaciela od ziółek pozdrawiam Bogdan :)

Offline Mel

• Nowy
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 29, 2021, 23:40:35 »
Witajcie,

proszę o udzielenie informacji (kwiaty łuskiewnika chyba bukowego czekają na przerobienie...): czy na nalewkę przerabia się same różowe kwiaty, czy też całą kwiatową kiść - czyli z zieloną częścią na której przyczepione są kwiatki...? 
I jeśli powiedzmy mam pół litra zalewy alkoholowej 50 %, to ile to będzie 1-2% kwasy askorbinowego (mam sypany) - ćwierć łyżeczki? łyżeczka..?  ???

Offline Basia

• Płytki nurek
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 30, 2021, 13:17:02 »
Witajcie,

proszę o udzielenie informacji (kwiaty łuskiewnika chyba bukowego czekają na przerobienie...): czy na nalewkę przerabia się same różowe kwiaty, czy też całą kwiatową kiść - czyli z zieloną częścią na której przyczepione są kwiatki...? 
I jeśli powiedzmy mam pół litra zalewy alkoholowej 50 %, to ile to będzie 1-2% kwasy askorbinowego (mam sypany) - ćwierć łyżeczki? łyżeczka..?  ???

Stosuj całe kwiatostany, z łodygami.

Dawka witaminy C jest na oko, jak się sypnie.

Powodzenia :-)

Offline Mel

• Nowy
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 30, 2021, 21:42:01 »
Dziękuję Basiu.
A czy jeszcze w innej formie można używać łuskiewnika, np. napar..? (nie mam wystarczającej ilości alkoholu na całość, żeby było 1:3). Czytałam gdzieś, że suszony ma małą wartość   i lepiej go mrozić, czy to prawda..?
Pozdrawiam serdecznie i życzę udanej majówki! 🌞🌞🌞
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 30, 2021, 21:47:44 wysłana przez Mel »

Offline Numiamatyk

• Nowy
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 18, 2021, 12:13:25 »
Witam
Jakie jest dawkowanie nalewki z łuskiewnika różowego?
pozdrawiam
Tadek

Offline Basia

• Płytki nurek
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 18, 2021, 21:54:16 »
Łyżka do kubka ciepłych ziół lub soku rozkurcza mięśnie, ale nie ogłupia.

Pozdrowienia :-)