Autor Wątek: alternatywa dla chleba  (Przeczytany 10792 razy)

Offline tomczan

• Więcej Pisze
alternatywa dla chleba
« dnia: Kwiecień 24, 2014, 23:32:50 »
Białe pieczywo mi nie służy, od dawna szukałem jakiejś alternatywy, trafiłem na coś takiego:

http://www.jadlonomia.com/2013/04/chleb-zmieniajacy-zycie.html
Składniki na jedną keksówkę:
1 szklanka ziaren słonecznika
3/4 szklanki siemienia lnianego
1/2 szklanki migdałów (zamiast tego dałem garść orzechów włoskich)
1 1/2 szklanki płatków owsianych
10 czubatych łyżek zmielonego siemienia lnianego
2 łyżeczki soli
1 łyżka syropu z agawy (zamiast tego dałem łyżkę domowej roboty melasy)
5 łyżek rozpuszczonego oleju kokosowego (tego też nie miałem zastąpiłem 3 łyżkami masła klarowanego)
1 1/2 szklanki letniej wody + 3 łyżki

(od siebie dorzuciłem 2 łyżki nasion chia i garść sezamu)

Przygotowanie:

Piekarnik rozgrzać do 185 stopni. Wszystkie suche składniki wymieszać w dużej misce. W szklance wymieszać wodę, syrop z agawy i olej kokosowy. Wlać płynne składniki do suchych i dokładnie mieszać przez kilka minut. Odstawić na 1-2 godziny, aż do wchłonięcia płynów.
Keksówkę posmarować cienko olejem kokosowym i przełożyć do środka masę z ziarenek. Piec przez 50-60 minut, chleb jest gotowy kiedy można w niego postukać i usłyszeć głuchy, pusty odgłos. Wyjąć z piekarnika, odstawić na godzinę do schłodzenia. Następnie delikatnie wyjąć z foremki i zostawić aż do kompletnego wystudzenia, najlepiej na całą noc. To bardzo ważne, bo nawet lekko letni chleb będzie się jeszcze kruszył. Kroić cienkim i ostrym nożem.

Powiem szczerze ze całkiem dobry, akurat zrobiłem przed świętami, niestety rodzina nie była zainteresowana, wiec tak sobie leżał tydzień prawie, aż sam go po kawałku zjadłem.

Spróbował bym coś takiego zrobić z kasza gryczaną, jaglaną bądź ryżem, szkoda mi ziaren na eksperymenty, może macie jakieś sprawdzone przepisy ?
kiedyś próbowałem zrobić takie placuszki z przepisu ines http://www.herbiness.com/chrupkie-chlebki-bezglutenowe/ jednak coś mi nie chciały wychodzić, strasznie się łamały albo za bardzo spiekłem i za twarde były.
Polecam:http://www.biostrefa.pl/ żywność, zioła, kosmetyki :)

Offline MsSznur

• Więcej Pisze
Odp: alternatywa dla chleba
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 25, 2014, 07:22:01 »
To ja polecam coś co można zużytkować jako placek albo drożdżówkę na wynos. Pyszne. Słodkie. Tylko długo się piecze zaraza. Ja zrobiłam naraz dwie blaszki jak do chleba i jadłam całe święta.

http://pinkcake.blox.pl/2012/12/Ciasto-z-kaszy-jaglanej-i-jablek.html

Ten przepis jest podobny do twojego ale całkowicie bezglutenowy, bo zastąpiono tu płatki owsiane:
http://smakoterapia.blogspot.com/2013/11/znakomity-chleb-nie-zmieniajacy-zyciea.html
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 25, 2014, 07:37:55 wysłana przez MsSznur »
"Just because I did something yesterday is not a good enough reason to do it today."

„Definicją szaleństwa jest robienie cały czas tego samego i oczekiwanie za każdym razem innych rezultatów”.

CONCEPCION83

• Gość
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 26, 2014, 10:44:19 »
Cześć wszystkim:)
może w Twoim przypadku chodzi właśnie o chleb jasny, z pszenicą. Spróbuj jeść chleb z innych zbóż, tylko nie mieszany bo też zawiera pszenicę czyli gluten- bardzo powszechny ostatnio problem

Offline książkowy

• Więcej Pisze
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 01, 2014, 11:02:32 »
Ja coraz częściej chleb zastępuje takimi plackami z mąki, ziaren, wody, oliwy -> wyrobić ciasto i na patelnie bez tłuszczu. Takie kruche, smaczne placki.

Offline Alchemik

• Ekspert forum
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 02, 2014, 09:55:31 »
Ja coraz częściej chleb zastępuje takimi plackami z mąki, ziaren, wody, oliwy -> wyrobić ciasto i na patelnie bez tłuszczu. Takie kruche, smaczne placki.

To jak w starożytnych krajach :) placki, a w Piśmie podano nawet, co dodawali do tego. Mniam mniam! Może i ja się przerzucę :)
Wszystko, co jesteś w stanie zrobić, czyń to z całą swoją mocą. Nie jutro. Teraz.

Offline robin

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 02, 2014, 12:26:14 »
Po obecności całych ziaren na początek można poznać że coś nie tak;) Chleb pełnoziarnisty to ma być chleb z mąki pełnoziarnistej a nie taki co ma "pełno ziaren". Jak widzę jakieś fasole w chlebie, na oko soja, groch albo łubin, albo inne słoneczniki łuskane to już wiadomo że z pełnoziarnistym niewiele ma wspólnego. Natomiast "razowy" to nie ma być chleb z plewami a widziałam już takie cuda.. Normalny chleb jest szarawy, szaro-brązowy, a nie jednolicie brązowy jakby się w tropikach opalał.. Te śliczne brązowiutkie to są właśnie farbowane..

Offline książkowy

• Więcej Pisze
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 28, 2014, 13:15:17 »

To jak w starożytnych krajach :) placki, a w Piśmie podano nawet, co dodawali do tego. Mniam mniam! Może i ja się przerzucę :)

Zdążyłam ostatnio wrzucić notkę na blogu z przepisem: mini pizza

Jeszcze dziś czy jutro dodam więcej fotek do niej :).
« Ostatnia zmiana: Sierpień 09, 2016, 20:27:20 wysłana przez Zaleszczotek książkowy »

Offline Moc jest w Tobie!

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 28, 2014, 14:39:35 »
Placki z mąką pszenną alternatywą dla chleba. Dżizas...  :-\

Offline książkowy

• Więcej Pisze
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 28, 2014, 17:11:40 »
A czytałeś cały wpis, czy tak tylko komentujesz bez sensu? Wyraźnie pisałam, że mąkę pszenną można sobie zastąpić inną, jaką się chce.

Offline Alinge

• Więcej Pisze
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 28, 2014, 18:47:08 »
Alez mi alternatywa  ;-( .....  cholipa nie ukrywam,  ale czuję się "lekko"  w błąd wprowadzona. 
Zwłaszcza że obecne czasy wskazują na szkodliwość glutenu...............

Offline Alinge

• Więcej Pisze
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 28, 2014, 18:53:44 »
A czytałeś cały wpis, czy tak tylko komentujesz bez sensu? Wyraźnie pisałam, że mąkę pszenną można sobie zastąpić inną, jaką się chce.

...No akurat ja przeczytałam cały  wpis i nie ukrywam,  ale nie nadaje się on m.in  do wysłania/polecenia  dla osoby,  która wchodzi na zdrową ścieżkę żywieniową.  Twój przepis  jest ewidentnie dla osób "pszenicznych" ....

Mam nadzieję że się nie pogniewasz,  ale....... z uwagi na interesujący Twój blog....akurat od Ciebie  można mieć duże wymagania :-))))))) stąd i ta uwaga :-)))

Pozdrawiam :-))

Offline Moc jest w Tobie!

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 28, 2014, 20:37:08 »
A czytałeś cały wpis, czy tak tylko komentujesz bez sensu?

Tak, czytałem. Bez sensu to jest to:

Białe pieczywo mi nie służy...

Ja coraz częściej chleb zastępuje takimi plackami z mąki...

::)

Offline MsSznur

• Więcej Pisze
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 28, 2014, 21:14:03 »
Jak mówię ludziom, że jestem na diecie bezglutenowej i tłumaczę na czym to polega ZAWSZE słyszę pytanie: Co jesz zamiast chleba?
Domyślam się, że będąc polakiem i wychowując się  w Polsce to siedzi ludziom w głowie dosyć głęboko ale posiłek bez chleba to też posiłek. Też można się nim najeść i nie widzę potrzeby szukać czegoś do jedzenia "zamiast chleba".
Swoją drogą miałam na święta wielkanocne wojnę poglądów ze swoim wujkiem który uważał, że połamanie się chlebem na pewno mi nie zaszkodzi i że psuję nastrój i niszczę tradycję. Kolejny problem nie do przeskoczenia. Większość ludzi je chleb i po prostu nie jest w stanie pojąć, że niektórym to szkodzi.
A i barszcz czerwony do którego wrzuci się ryż albo ziemniaka smakuje bardzo dobrze.
"Just because I did something yesterday is not a good enough reason to do it today."

„Definicją szaleństwa jest robienie cały czas tego samego i oczekiwanie za każdym razem innych rezultatów”.

Offline tomczan

• Więcej Pisze
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 28, 2014, 22:26:59 »
Jak mówię ludziom, że jestem na diecie bezglutenowej

mam mieszane uczucia, bo jak tu np zrezygnować z płatków owsianych :> ale chyba z czystej ciekawości bym spróbował miesiąc bez glutenu sobie zrobić :)
Polecam:http://www.biostrefa.pl/ żywność, zioła, kosmetyki :)

Offline jolkaj

• Moderator
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 28, 2014, 23:23:23 »
Są płatki gryczane  ;D

Zresztą, jak ktoś nie ma kłopotów po "chlebku" to czemu ma sobie odmawiać  :) .
Warto być uczciwym, choć nie zawsze się to opłaca. Opłaca się być nieuczciwym, ale nie warto. Prof. Bartoszewski