Autor Wątek: Oliwa / Oleje dodatki ziołowe  (Przeczytany 2158 razy)

Offline bejca

• Nowy
  • *
Oliwa / Oleje dodatki ziołowe
« dnia: Luty 01, 2014, 12:51:00 »
Czy ktoś z Was wzbogaca swoją oliwę albo oleje np. lniany o jakieś ziołowe dodatki?

Ostatnio się nad tym zastanawiałem. Spożywam dużo oleju lnianego do chleba zamiast masła. Pomyślałem, że olej ten mógłbym jakoś wzbogacić o jakieś zioła, by miał dodatkowe właściwości.
Mam tu na myśli owoce jałowca i kozieradkę.
Wymyśliłem coś takiego, by 100 gr rozdrobnionych owoców jałowca oraz 100 gr mielonych nasion kozieradki zalać olejem lnianym
0,5 l. Wszystko szczelnie zamknąć i odstawić w ciemnie i chłodne miejsce na tydzień. Potem odcedzić przez gazę i spożywać.

Czy to ma sens? Może trzeba zastosować jakieś inne proporcje? Podzielcie się swoimi opiniami.

Offline docent

• Ekspert forum
  • Dużo Pisze
  • jesteśmy tu oboje, ja śpię a Ty się śnisz
Odp: Oliwa / Oleje dodatki ziołowe
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 03, 2014, 09:15:50 »
pierwej musisz się zastanowić co Ty chcesz osiągnąć, jest tutaj na forum wątek o ekstrahentach i o tym co wymywają z ziół. Zobacz mniej więcej czy substancje czynne zawarte w tych ziołach, którymi chcesz wzbogacać olej, rozpuszczają się w wodzie czy w rozpuszczalnikach polarnych a dopiero potem można coś eksperymentować. Może się zdarzyć, że ziółko, którego chcesz użyć zawiera np. dużo antocyjanów (bez, porzeczka czarna, borówki itp) ale się one za cholerę nie rozpuszczają w oleju ale rozpuszczają się ich aromaty :-) i może wyjść olej lniany o zapachu porzeczki :-) ale jak przekręcisz marchewkę w oleju to sporo karotenoidów przejdzie do oleju.
Czytać, czytać, i jeszcze raz czytać........a potem eksperymentować, sprawdzać i publikować. Po mojemu;-)

Offline bejca

• Nowy
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 05, 2014, 22:44:42 »
Wpisując ekstrahent w wyszukiwarkę tego forum są inne wątki ale nie to co wymywają z ziół.
To co chcę osiągnąć to wzbogacenie oleju lnianego który spożywam o dodatkowe cenne właściwości. Przede wszystkim wzmocnienie psychiczne i fizyczne oraz poprawa trawienia.

Co do czytania się zgadzam, czytać należy ale tym bardziej pytać ;)

Offline docent

• Ekspert forum
  • Dużo Pisze
  • jesteśmy tu oboje, ja śpię a Ty się śnisz
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 06, 2014, 09:01:59 »
Wpisując ekstrahent w wyszukiwarkę tego forum są inne wątki ale nie to co wymywają z ziół.(....)
Bardzo dobrze o Tobie świadczy, że korzystasz z wyszukiwarki forumowej zanim założysz wątek, aczkolwiek forum, choć bardzo fajne, to nie koniec świata. Jest dużo publikacji (niestety engliszowe) gdzie są opisane różne substancje i sposoby wyciągania ich z ziół. Polski internet jest zwyczajnie biedny w ciekawe informacje musisz szukać i wpisywać po angielsku ja tak szukałem metod pozyskiwania kwasu ursolowego aż znalazłem