Autor Wątek: Surowy burak  (Przeczytany 21475 razy)

Offline kasha

• Mało Pisze
  • **
Odp: Surowy burak
« Odpowiedź #30 dnia: Luty 24, 2014, 20:25:16 »
A jak ma się to do kiszenia buraczków i picia powstałego z nich soku?

JAk mi się ukwaszą buraki to piję sok przez tydzień, potem przerwa na kiszenie i znów je żłopię  :P

Offline docent

• Ekspert forum
  • Dużo Pisze
  • jesteśmy tu oboje, ja śpię a Ty się śnisz
« Odpowiedź #31 dnia: Luty 25, 2014, 08:07:10 »
z tego wynika, że w biegu na 100m kruszcem by Twoje ciało z pewnością obciążono. A tak z ciekawości to ile Ty tego soku miesięcznie wytrąbisz?

Offline tusia221

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #32 dnia: Luty 11, 2015, 10:38:07 »
A jak ma się to do kiszenia buraczków i picia powstałego z nich soku?

JAk mi się ukwaszą buraki to piję sok przez tydzień, potem przerwa na kiszenie i znów je żłopię  :P

No właśnie,jak to sie ma do zakwasu buraczanego,czy poprzez ten proces ten kwas szczawianowy nie jest neutralizowany?

Offline docent

• Ekspert forum
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #33 dnia: Luty 12, 2015, 08:58:43 »
obawiam się, że nie tusiu :(  bowiem w kiszeniu (fermentacji beztlenowej) cukier zawarty w surowcu przekształca się do kwasu mlekowego a szczawiowy w tej reakcji raczej nie bierze udziału toteż zostaje w środowisku

Offline Basia

• Płytki nurek
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #34 dnia: Luty 12, 2015, 11:31:53 »
W korzeniach nie ma za dużo szczawianów, one siedzą głównie w liściach.

Pozdrowienia :-)

MitziCaspar

• Gość
« Odpowiedź #35 dnia: Marzec 28, 2015, 16:56:08 »
Trochę się przestraszyłam Waszymi postami. Z uwagi na moją chorobę muszę uważać na stawy, natomiast buraki jem ostatnio jak szalona: kiszone, ugotowane, rzadko surowe. Tak mi smakują. Kiedyś piłam codziennie sok z całego pęczka pietruszki i po tygodniu już wyszło w moczu. Z burakiem, gdybym przesadziła, będzie tak samo?

Offline Basia

• Płytki nurek
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #36 dnia: Marzec 28, 2015, 19:33:09 »
Smacznego :-)

Po prostu dużo pij. Buraki są zdrowe, a jeśli masz buraczany "napad" to znaczy, że coś z nich potrzebujesz.

Pozdrowienia :-)

Offline jaro0106

• Średnio Pisze
    • Fitoterapia w weterynarii
« Odpowiedź #37 dnia: Marzec 30, 2015, 23:10:56 »
Przygotowuje się do testów na zwierzętach, trochę czytałem i są dosyć sprzeczne opinie dotyczące zwiększonej wydolności . Jedni twierdzą że tylko surowy lub kiszony sok z buraka ma takie działanie obróbka termiczna ma niszczyć jego potencjalne właściwości prowydolnościowe. Druga sprawa zastanawiam się czy na wyniki wydolnościowe ma wpływ ciągłe podawanie soku non stop czy wystarczy np podać go jakiś okres czasu przed wysiłkiem np 24 lub 48 h może ktoś podzielić się swoimi doświadczeniami w tej dziedzinie. Kolejna sprawa czy ktoś stosował ekstraktów lub sproszkowanego korzenia czy efekt był podobny jak przy soku ?
Co do szczawianów to jest wiele produktów spożywczych w których występuje dużo więcej szczawianów jak w korzeniu buraka ( szczaw, rabarbar ) ale także bardzo popularne produkty które spożywamy na co dzień włącznie ze zbożami, szczawiany w kontakcie z wapniem tworzą związki szczawiany wapnia które są w zasadzie obojętne dla organizmu ważne jest że wapń który neutralizuje szczawiany nie był naszym wapniem z organizmu tylko wapniem który znajduje się w pożywieniu spożywanym razem z produktami zawierającymi szczawiany.

Offline Renia

• Ekspert forum
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #38 dnia: Marzec 31, 2015, 08:22:42 »
Co do szczawianów to jest wiele produktów spożywczych w których występuje dużo więcej szczawianów jak w korzeniu buraka ( szczaw, rabarbar ) ale także bardzo popularne produkty które spożywamy na co dzień włącznie ze zbożami, szczawiany w kontakcie z wapniem tworzą związki szczawiany wapnia które są w zasadzie obojętne dla organizmu ważne jest że wapń który neutralizuje szczawiany nie był naszym wapniem z organizmu tylko wapniem który znajduje się w pożywieniu spożywanym razem z produktami zawierającymi szczawiany.
Mądra wypowiedź. Nazwa miejscowości uzdrowiskowej Szczawno-Zdrój (na Dolnym Śląsku) związana jest z dużą zawartością szczawianów w wodzie. Uzdrowisko charakteryzuje się przecież wodami leczniczymi...

,,Nie ten przyjaciel, kto współczuje, a ten kto pomaga." Thomas Fuller

Offline docent

• Ekspert forum
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #39 dnia: Marzec 31, 2015, 08:27:51 »
a czy w zbożach to nie fiytyniany lub coś w ten deseń są?

Offline kuneg

• Mów mi Małgorzato :)
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #40 dnia: Grudzień 09, 2018, 15:40:27 »
Całkiem niedawno koleżanka podarowała mi ok. 0,5 l zakwasu buraczanego. Ucieszona łyknęłam sobie z gwinta tak z 80 ml. Jakież było moje zaskoczenie, jak mnie przeczyściło - jak tego przysłowiowego psa po jagodach.
Duszone buraki na maśle, to ja często jadam, ale zakwasu pierwszy raz próbowałam. Potem doczytałam, że surowe buraki mogą przeczyszczać, co mi się ewidentnie przydarzyło. Zakwas wszak na surowych się robi...
Teraz popijam po 1 łyku co 2 dni, żeby kiszki mi się przyzwyczaiły.  :)
Nigdy wcześniej wiedza nie była tak łatwo dostępna i tylko od nas zależy, czy z niej skorzystamy.

Offline Rossa

• Nowy
  • *
« Odpowiedź #41 dnia: Grudzień 28, 2018, 18:04:29 »
https://onkokuchnia.blogspot.com/2014/04/sok-z-burakow-moze-szkodzic-pacjentom.html

mnie sok z surowego buraka bardzo pomaga na zaparcia. piję raczej mało bo z ok. 1 buraka 1x dz. 2-3x/tydz. w połączeniu z sokiem z 2 marchewek i jabłka. trudno teraz o inne warzywa z dobrego źródła.

Offline zielarz polski

• Moderator
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #42 dnia: Grudzień 28, 2018, 18:32:47 »
Z tego co pamiętam z konferencji onkologicznej to zdecydowanie lepiej było pić (w przypadku anemii i po konsultacji z lekarzem) sok z granatów niż z buraka.

Offline Rossa

• Nowy
  • *
« Odpowiedź #43 dnia: Styczeń 04, 2019, 11:26:47 »
Tak granatow ani soku z granatow nie wolno przy niektorych lekach np herceptynie

Offline szyszka

• Nowy
  • *
« Odpowiedź #44 dnia: Marzec 17, 2019, 21:59:33 »
racja bo sok z buraków to tzw, booster NO, na siłce też to zaobserwowałem  :)

Fakty, sok z buraków może być dobrym naturalnym boosterem NO dla sportowców, ale również zwiększać sprawność seksualną - co może być dla co niektórych dodatkowym atutem. Tlenek azotu jest jedną z substancji potrzebnych do prawidłowego działania mechanizmu wzwodu.