Autor Wątek: wiosenne sałatki  (Przeczytany 5064 razy)

Offline kaminskainen

• Dużo Pisze
wiosenne sałatki
« dnia: Kwiecień 26, 2013, 08:33:58 »
Przedwczoraj zrobiłem z pęczka pietruszki, kopru i szczypioru na pełnym pudełku jogurtu greckiego. Posiekane zielsko polałem sokiem z cytryny i odrobiną wytrawnego wina, posoliłem dla równowagi (inaczej byłoby po prostu kwaśne w smaku - trza to zrównoważyć), wcisnąłem czosnku - a po zalaniu jogurtem potrzymałem pół godziny w lodówce. Było boskie!
Wczoraj z kolei usiekałem czubki młodych pokrzyw, sporo ziarnopłonu, gwiazdnicy i podagrycznika - no i last but not least, kilka młodych pędów rdestowca, które mi się nawinęły. No i szczypior, tak sporo. Procedura była podobna z tym, że użyłem litra maślanki i resztki śmietany. Wyszło ciekawe, choć pietruszkowe bardziej mi smakuje. Chyba lepiej byłoby dać mniej ziarnopłonu, skądinąd fajnego. Bardzo dobrym dodatkiem w takim "sosie-sałatce" jest ten młody rdestowiec drobno siekany...
Macie jakieś inne pomysły? Czosnaczek mi się niestety nie nawinął. Chętnie wykorzystałbym dodatek krwawnika i wrotyczu, ale w tamtej okolicy nie było. Kleszcz był, zdążył się wgryźć ino w naskórek bo odpadł prawie że sam ;)
Różnice, głupcze!

skryba

• Gość
Odp: wiosenne sałatki
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 26, 2013, 10:09:32 »
Jeżeli chodzi o wiosenne sałatki to moim ulubionym przysmakiem na wiosnę jest sałatka z pomidorów,sałaty,pokrzywy i liści mniszka lekarskiego z dodatkiem oliwy z oliwek.

Smakuje po prostu wybornie a na dodatek jest bombą witaminową :) i przy okazji zbija podwyższony cukier polecam wszystkim zielarzom ;) .

Offline kaminskainen

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 26, 2013, 10:58:50 »
O tak, oglądałem już ją w warzywniaku, trza było nie oglądać tylko brać :)

Ale doprawdy, nie gotowałbym tych liści na miękko - najwyżej zblanszował. Buraczki pogotować 10 minut i połączyć siekankę listną z burakami (w całości, kuleczki).
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 26, 2013, 11:01:07 wysłana przez kaminskainen »
Różnice, głupcze!

skryba

• Gość
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 27, 2013, 21:30:08 »
To taką sałatkę z liści mniszka to można kupić w warzywniaku?? myślałem że to tylko samemu można zrobić  jakbym w moim warzywniaku spytał o coś takiego to by mnie wyśmiano ;) .

Mieszać tej sałatki z burakami nie próbowałem ale podejrzewam że również jest smaczna.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 27, 2013, 21:31:47 wysłana przez skryba »

Offline kaminskainen

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 28, 2013, 14:31:22 »
Był tu post o botwince ale wyleciał - odniosłem się do niego, ale teraz to jest niezrozumiała wypowiedź ;)
Różnice, głupcze!

skryba

• Gość
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 29, 2013, 18:15:30 »
Acha spoko czyli gadam sam do siebie bardzo mi miło :P .

Offline Mama

• Ekspert forum
  • Dużo Pisze
    • Aga Radzi
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 29, 2013, 19:47:09 »
ja choć sobie obiecuje że zrobię sałatke, przyniose chwasty do domu i doprawie.
Ale kończy sie tak że idę do ogródka, napasę się i mało co do domu trafia :P
Panowie i Panie dodawajcie kurdybanek  :)
Jeżeli w naturze występuje jakaś choroba to natura ma na nią lekarstwo !!!
Współtworze http://1000roslin.pl/
Prywatnie http://agakrok.blogspot.com/
Służbowo https://www.szm-melisa.pl/

Offline ewula K

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 29, 2013, 20:02:34 »
Jeżeli chodzi o wiosenne sałatki to moim ulubionym przysmakiem na wiosnę jest sałatka z pomidorów,sałaty,pokrzywy i liści mniszka lekarskiego z dodatkiem oliwy z oliwek.

Smakuje po prostu wybornie a na dodatek jest bombą witaminową :) i przy okazji zbija podwyższony cukier polecam wszystkim zielarzom ;) .
Skryba! Skąd Ty wiosną bierzesz pomidory?

Offline ineslik

• Global Moderator
  • Dużo Pisze
    • herbiness
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 29, 2013, 20:59:14 »
Panowie i Panie dodawajcie kurdybanek  Uśmiech
ja wcinam http://www.herbiness.com/twarog-z-zielenina-kwiecien/

a co do pomidorów to mam jeden w domu, wygląda ładnie, tak plastikowo....nie wiem , czy jestem wystarczająco odważna by skosztować  :-X
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 29, 2013, 21:00:46 wysłana przez ineslik »

skryba

• Gość
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 06, 2013, 09:43:19 »
Kupuję u jednej zaufanej kobiety na targowisku ma ona już pomidory i muszę przyznać że smakują całkiem nieźle.

Nie smakują jak te z marketu chociaż sam się zastanawiam czy pomidory są normalne o tej porze roku co wy o tym sądzicie??.

Offline ewula K

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 07, 2013, 16:49:14 »
Kupuję u jednej zaufanej kobiety na targowisku ma ona już pomidory i muszę przyznać że smakują całkiem nieźle.

Nie smakują jak te z marketu chociaż sam się zastanawiam czy pomidory są normalne o tej porze roku co wy o tym sądzicie??.
Przetestuj tą zaufaną...
podam Ci mój sposób, który się sprawdza (tak myślę :) ).
Nie wiem w jakim jesteś wieku, ja ze względu na swoją ilość lat , sposób ten nazwałam "sposobem na wnuczkę".
Mówię testowanemu, ze mam wnuczkę z astmą (nie mam, ale to kłamstwo w szlachetnym celu :) )i ze ta moja wnuczka ma ciężka postać astmy. Jak zje coś pryskanego chemią, albo na nawozach sztucznych, to się dusi i wywozimy ją do szpitala. Oczywiście mówiąc to- nie usmiecham się.
Zauwazyłam, ze wszyscy się przyznają. Pomogło mi na tyle, ze dotarłam do rolników hodujących rosliny na oborniku i bez oprysków. Ale trwało to długo...
Przetestuj ją...:)

skryba

• Gość
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 21, 2013, 13:17:23 »
Jaha fajny pomysł dzięki  :D na pewno wypróbuję ja myślałem że nie ma sposobu na wyciągnięcie takich informacji  :) .

Offline kaminskainen

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 21, 2013, 13:38:40 »
Jak chyba Basia wspominała - dzisiejsza gnojowica zawiera dla odmiany, zamiast herbicydów - antybiotyki. Mamy więc wybór między dżumą a cholerą - albo własną, 100% eko hodowlą i uprawą.
Różnice, głupcze!