Autor Wątek: Owsianka  (Przeczytany 7249 razy)

Offline krynia

• Średnio Pisze
Owsianka
« dnia: Sierpień 24, 2011, 16:47:44 »
Czy to prawda, że owsianka wypłukuje wapń? Ja jestem fanką owsianki i od niej zaczynam każdy dzień (z wyjątkiem sobót i niedziel). To pytanie męczy mnie od dawna za każdym razem, jak wkładam łyżkę do talerza. Sama usiłowałam zgłębić problem, ale niczego konkretnego nie znalazłam. Ja jadam ją tak: wieczorem zalewam przegotowaną wodą, dodaję słonecznik, orzechy, pestki dyni, migdały, sezam i siemię lniane. Rano podgrzewam i dodaję trochę mleka. I już. I całe lata myślałam, że mam zdrowe śniadanko codziennie, a może się okazać, że co za dużo, to nie zdrowo.
Nie dodaję suszonych owoców bo owsiankę lubię "wytrawną"  :).

Offline freshbynature

• Dużo Pisze
  • zioła i sport
Odp: Owsianka
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 24, 2011, 18:08:28 »
hej Krynia

A mozesz zważyc ile tej owsianki zjadasz (gramy)? Aby działo sie to co opisujesz to musi byc tego sporo. Więc czekam na gramy .

Pozdrawiam - Robert
Piękno, które ma się w sobie, nie przemija nigdy, jest  w umyśle,...ale widzą je tylko ci, kórzy umysłem sie posługują... leżysz wstań wstałes-idź idziesz-biegnij biegniesz- leć lecisz?

Offline krynia

• Średnio Pisze
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 24, 2011, 20:52:45 »
Tak ze 25-30 g "suchej" masy płatków. Raz dziennie.

Offline freshbynature

• Dużo Pisze
  • zioła i sport
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 24, 2011, 21:18:56 »
W takiej ilości nie ma żadnego problemu....Płatki owsiane zawierają znaczne ilości kwasu fitynowego, który ma dużą zdolność wiązania wapnia, żelaza, magnezu i paru innych pierwiastków. Ale przy takich ilościach to nie ma naprawde zadnego problemu. Przecież zjadasz jeszcze inne produkty które mają wapń.Jesli chodzi o wypłukiwanie wapnia z organizmu to mistrzami są : białko zwierzęce , cukier-cukry zakwaszają organizm, co prowadzi do demineralizacji systemu. Duże dawki cukru zakłócają również równowagę fosforowo-wapniową, co w konsekwencji utrudnia przyswajanie wapnia.Nikotyna... Dobra nie zanudzam  :)

Piękno, które ma się w sobie, nie przemija nigdy, jest  w umyśle,...ale widzą je tylko ci, kórzy umysłem sie posługują... leżysz wstań wstałes-idź idziesz-biegnij biegniesz- leć lecisz?

Offline stukam kopytkami

• Ekspert forum
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 25, 2011, 10:11:40 »
Cytat: Fresh
Nikotyna... Dobra nie zanudzam  :)

Możesz dokończyć to co zacząłeś ? ;-)

Offline freshbynature

• Dużo Pisze
  • zioła i sport
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 25, 2011, 12:04:54 »
Oczywiście Madziu:

Nikotyna utrudnia przyswajanie wapnia przez kości i zwiększa jego wydalanie z orga­nizmu. Kobiety, które palą, są więc bardziej narażone na osteoporozę niż niepalące, zwłaszcza w okresie menopauzy, gdy spadek poziomu estrogenów osłabia kości....

Pozdrawiam - Fresh

Offline stukam kopytkami

• Ekspert forum
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 25, 2011, 12:24:39 »
Dziękuję za informację.  :)

Offline ineslik

• Global Moderator
  • Dużo Pisze
    • herbiness
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 30, 2011, 19:59:14 »
Owsiankę zajadam jako posiłek energetyczny w pracy - w domu płatki zalewam gorącą wodą,  po kilku minutach miksuję , dodaję składniki na jakie mam danego dnia ochotę ( dzisiaj była aronia, buteleczka aktiplusa - po prostu lubię te smak i miód). Mogą być mielone migdały , wiórki kokosowe, suszone owoce, co kto chce. Byleby maksymalnie dużo składników odżywczych . Zabieram to ze sobą w słoiku, kilka łyków regeneruje jak talerz krupniku.

Druga opcja jest taka = płatki zalana gorącą wodą i zmiksowane traktujemy jako mleko z farfoclami , na którym przygotowujemy budyń. Procedura jak przy mleku krowim.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 30, 2011, 20:10:11 wysłana przez ineslik »

Offline Monika84

• Mało Pisze
  • **
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 03, 2013, 15:03:15 »
Postanowiłam odświeżyć nieco wątek owsianki, bo ostatnio sporo naczytałam się na temat wypłukiwania utrudniania przez nią wchłaniania przez nią wapnia i innych pierwiastków. Ja namaczam wieczorek po 3 łyżki: płatków owsianych, otrębów owsianych i orkiszowych/żytnich (w sumie sucha masa ok. 70g). Dodaję kilka kropel cytryny. Rano zagotowuję, dodaję nasiona.
Zastanawiam się, czy gotować owsiankę w tej samej wodzie, co była namaczana? (ja właśnie tak robię), czy żeby pozbyć się kwasu fitynowego, należy wodę odlać i gotować w nowej?

Offline tomczan

• Więcej Pisze
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 04, 2013, 17:41:28 »
czy płatki owsiane na surowo maja inne właściwości niż te zagotowane ? może ktoś wie ?:)
Polecam:http://www.biostrefa.pl/ żywność, zioła, kosmetyki :)

Offline Monika84

• Mało Pisze
  • **
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 04, 2013, 21:04:51 »
Wartość odżywcza i składniki gotowanych i surowych raczej się nie różni. Na pewno jednak gotowane są bardziej ogrzewające dla organizmu i wzmacniające. Poza tym łatwiej je strawić, tym samym zawarty w nich gluten nie będzie zalegał w jelitach i gnił.

Offline Monika84

• Mało Pisze
  • **
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 04, 2013, 21:06:43 »
czy płatki owsiane na surowo maja inne właściwości niż te zagotowane ? może ktoś wie ?:)
Wartość odżywcza i składniki gotowanych i surowych raczej się nie różni. Na pewno jednak gotowane są bardziej ogrzewające dla organizmu i wzmacniające. Poza tym łatwiej je strawić, tym samym zawarty w nich gluten nie będzie zalegał w jelitach i gnił.