Autor Wątek: rumianek - skarb niedoceniany?  (Przeczytany 9819 razy)

Offline ineslik

• Global Moderator
  • Dużo Pisze
    • herbiness
rumianek - skarb niedoceniany?
« dnia: Luty 15, 2012, 09:33:01 »
Rumianek to "dziecięce " zioło - tak przynajmniej uważałam do niedawna. Delikatne w działaniu, czyli dla dorosłych mało skuteczne. Pomijałam je w swych mieszankach ziołowych.

Od pewnego czasu popijam rumianek w pracy, zauważyłam spektakularne i silne działanie tego kwiatuszka. Jego nawilżające i rozgrzewające właściwości . Uspokaja, ale nie usypia. Poprawia ruchomość stawów.

Offline Alchemik

• Ekspert forum
  • Dużo Pisze
Odp: rumianek - skarb niedoceniany?
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 15, 2012, 18:35:13 »
Potężne zioło, wielce szanowane i nie powinno się pomniejszać znaczenia. W sumie dla zadnego składnika mieszanek. Mają one wielkie znaczenie.

Mi często rumianek służy ad usum internum et externum. I ten zapach...
Wszystko, co jesteś w stanie zrobić, czyń to z całą swoją mocą. Nie jutro. Teraz.

Adrian Budek

• Gość
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 16, 2012, 10:01:04 »
Rumianek dziecięcy? :) to chyba jak zaparzysz 1 łyżeczkę, ale jak zaparzysz 3-4 łyżeczki to robi on niezłe cuda. W rumianku widzę ogromną moc przy alergiach, astmie i walce z wirusami.
Ma też wiele innych właściwości np. delikatnie uspokaja i poprawia pracę układu pokarmowego, ale dla mnie liczą się te pierwsze.

Offline Ingwer

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 13, 2012, 22:54:39 »
Bardzo interesuje mnie olejek z rumianku ...
Czy tez - rumianek zalany olejem z pestek winogron lub lnianym.
Nie wiem jak lepiej, czy olejem zimnym, czy cieplym, co zrobic,
jak przechowywac, by nie zjelczal ... ...
Jesli ktos z Was to robil - prosze, napiszcie pare slow.
Pozdrawiam. ;D

Offline *Agnieszka*

• Więcej Pisze
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 14, 2012, 10:10:22 »
Ingwer
Cytat doktora:

Olej rumiankowy - Oleum Matricariae: pół szkl. świeżych lub suchych kwiatów rumiankowych, albo też samego ziela zalać 200 ml oleju sojowego, słonecznikowego lub kukurydzianego, albo też oliwy o temp. 60o C; wytrawiać 14 dni; przefiltrować

Zioła skraplam wcześniej alkoholem,ale niestety ostatnio robiąc lipę-zapomniałam  :-\

W tym roku wykorzystam też rumianek bezpromienny :)
:)

Offline freshbynature

• Dużo Pisze
  • zioła i sport
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 14, 2012, 20:19:05 »
Rumianek to "dziecięce " zioło - tak przynajmniej uważałam do niedawna. Delikatne w działaniu, czyli dla dorosłych mało skuteczne. Pomijałam je w swych mieszankach ziołowych.

Od pewnego czasu popijam rumianek w pracy, zauważyłam spektakularne i silne działanie tego kwiatuszka. Jego nawilżające i rozgrzewające właściwości . Uspokaja, ale nie usypia. Poprawia ruchomość stawów.

Od siebie dodam słów kilka. Wydaje mi się że "delikatnośc” zioła wynika z madrości naszych mam , które powiadały ze rumianek nawet niemowlakom można dawać.. (ja zawsze swoją strofuję ze nie do końca…:) )
Z mojego doświadczenia:  bolesne miesiączkowanie , wzmocnienie organizmu+miód lipowy(2 miesięczna kuracja po dwie szkalnki dziennie-super dla dzieci-sprawdzilem i sprawdzam na swoim) , hemoroidy- maśc +olej lniany , regenerator stawów….

Od 2, 3 lat ciężko było z rumiankiem w mojej okolicy a wtym roku obrodzil dośc bogato
Moim zdaniem obowiązkowa pozycja w apteczce…

Pozdrawiam - Fresh
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 14, 2012, 20:35:03 wysłana przez freshbynature »
Piękno, które ma się w sobie, nie przemija nigdy, jest  w umyśle,...ale widzą je tylko ci, kórzy umysłem sie posługują... leżysz wstań wstałes-idź idziesz-biegnij biegniesz- leć lecisz?

Offline Ingwer

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 14, 2012, 20:35:48 »
Slicznie Wam dziekuje za porady,
faktycznie w tym roku rumianku troche wiecej jest ...  ;D
Potrzebuje olejek z rumianku, do pewnej osoby, ktora ma szczeline odbytu,
hemoroidy i szczelina  juz operowane, jednakze otwierajaca sie w dalszym ciagu rana...
Dosc powazna sprawa, nieciekawie wygladajaca. Osoba "ma dosc lekarzy" ...
Istotnym w tym jest punkt - by olej, zwlaszcza gdy sie zrobi na lnianym - nie zjelczal ...
Sama kiedys pisalam o kwasie galusowym, ktory nasz Gospodarz poleca w przypadku olei ...
Jednak, jak przyznalam wczesniej - teoria i praktyka nie maja wiele wspolnego, dokad ich sie nie polaczy ...  ::)
Mysle o mocnej nalewce z lisci debu, ktora ev. dolaczyc do oleju, ale jaka ilosc by byla wystarczajaca ?
- przeciez to otwarta rana ... ?
Mocny wywar z lisci i galazek ? - czy wystarczy ? jaki bedzie miec wplyw na olej ?
Ciutke to dla mnie trudnawe ...  :(

Offline freshbynature

• Dużo Pisze
  • zioła i sport
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 14, 2012, 20:39:19 »
Droga Ingwer przeczytaj wpis doktora na moje zapytanie , moze to Cię naprowadzi: http://rozanski.li/?p=931

Pozdrawiam - Fresh
Piękno, które ma się w sobie, nie przemija nigdy, jest  w umyśle,...ale widzą je tylko ci, kórzy umysłem sie posługują... leżysz wstań wstałes-idź idziesz-biegnij biegniesz- leć lecisz?

Offline Ingwer

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 14, 2012, 21:55:31 »
Prosze, wybaczcie naiwnosc niektorych pytan ...
Sliczne dzieki - Fresh ...  ;D

Offline Popyrtany

• Średnio Pisze
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 15, 2012, 11:09:33 »
Chodzi o ten rumianek http://rozanski.li/?p=451 czy o te duże kwiatki z białymi płatkami? : D Bo zauważyłem, że ludzie i na to i na to mówią rumianek, a dla mnie zawsze ten pierwszy był rumiankiem. : D Rośnie u mnie dużo na placu, dzisiaj chyba zbiorę bo w końcu słońce wyszło. Troche przeszkadzają kolonie dziwnych małych robaków które siedza tak gęsto na łodygach że aż czarno.  >:(

Offline *Agnieszka*

• Więcej Pisze
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 15, 2012, 13:10:33 »
Ulq
Tak,to ten(bezpromienny)U mnie też go sporo.
Jestem nim niezwykle zainteresowana ze wzgl.na zastosowanie.
:)

Offline felix znaczy szczęśliwy

• Średnio Pisze
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 17, 2012, 20:16:42 »
Często złą sławę rumianku zawdzięczamy bardzo niskiej jakości preparatom. Można porównać rumianek z apteki i świeżo zerwany. Teraz pije świeży i działa znakomicie

Offline stopi

• Średnio Pisze
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 18, 2012, 19:36:12 »
A propos rumianku... Czy można już zbierać rumianek? Patrzę, że w ogóle praktycznie nie pachnie. Sprawdzałem już w kilku różnych miejscach w swojej okolicy.

Offline Popyrtany

• Średnio Pisze
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 18, 2012, 20:27:21 »
Im dalej na południe tym później niektóre rzeczy kwitną. Zauważyłem, że jak niektórzy z Was się biorą ostro do zbiorów, bo już za chwile przekwitnie to u mnie jeszcze nawet za bardzo nie zaczynało puszczać kwiatów (np. bez, mniszek lekarski...) :)

U mnie rumianek jest ok, ładnie pachnie i w ogóle, choć niektóre roslinki mają jeszcze jasne, nie żółte główki. :)

Offline stopi

• Średnio Pisze
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 19, 2012, 12:04:10 »
Ja mieszkam w centrum kraju "między Łodzią a Warszawą", a rumianek pomimo, że ma ładne żółte główki i kwiatuszek w sam raz prawie kurde nie pachnie :| Chociaż ubiegłego roku np. zbierałem na początku listopada :)