Autor Wątek: Pilna pomoc dla dziecka.  (Przeczytany 11695 razy)

Offline Alchemik

• Ekspert forum
  • Dużo Pisze
Odp: Pilna pomoc dla dziecka.
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 13, 2012, 16:07:42 »
Sam jestem astmatykiem. Ale taki kaszel może się pojawić gdy w otoczeniu dziecka/dorosłego zjawią się rozpylone w powietrzu cząsteczki różnych dziwnych rzeczy.
Sprawdzić warto, czy gdzieś w jakimś pomieszczeniu nie ma grzyba z wilgoci. Nadmiar wilgoci w powietrzu też zły.
Inne powody:
-cząsteczki farby z jakiegoś elementu
-zarodniki pleśni (np. ziemia doniczkowa)
-wszędzie walący się kurz, o czym Basia pisała
-dieta!
Ostatnio coś jest takiego w żywności, co powoduje m.in. u mnie ciężki kaszel, drapiący w gardle, niemalże wymiotny. Podejrzewam pestycydy w skórkach pomarańczy i jakieś dziadostwo dodawane do żywności.
Dziecko nie jest uczulone... może nie wiedzą, na co jest uczulone. Może kontakt z alergenem trwa właśnie w momencie przechodzenia pokarmu przez przełyk albo na innej drodze, ale krótkiej?
Wszystko, co jesteś w stanie zrobić, czyń to z całą swoją mocą. Nie jutro. Teraz.

Offline Basia

• Płytki nurek
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 13, 2012, 17:56:04 »
Zmienić kołdrę i poduszkę na inny materiał. Sprzątnąć kurze za łóżkiem. Spróbować inne łóżko. Wywietrzyć pokój przed snem. Położyć mokrą szmatę na kaloryfer.

Formalnie też nie jestem alergiczką, ale jak miałam około 20 lat to też miałam codzienne napady wieczornego kaszlu w łóżku.
Jak dowiedziałam się, ile lat mogło mieć pierze, z którego miałam pierzynę, to tego samego dnia wyniosłam to na śmietnik, pomimo protestów rodziny. Kaszel skończył się natychmiast.

Offline ineslik

• Global Moderator
  • Dużo Pisze
    • herbiness
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 13, 2012, 19:12:55 »
Dziękujemy ogromnie.
Agnieszka wzięta w krzyżowy ogień pytań ujawniła
-jest czyściochem pedantką - kurzu w domu nie ma
-dziecko jest często na powietrzu
-mają kota od zawsze, do tej pory było ok.
-nawilża powietrze w mieszkaniu
-synek źle znosi olejki
-kaszel zaczął się , od kiedy podjęła pracę
-synek stał się niejadkiem
-poi go miętą
-sokiem z czarnej porzeczki (mają plantację)

odradziłam miętę, bo przecież wysusza śluzówkę
Agnieszka zastosuje się chętnie do  Waszych rad. Od lekarza usłyszała "TO KASZEL PRZEDSZKOLNY'
-

Offline betika11

• Średnio Pisze
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 13, 2012, 19:46:23 »
U mojego syna alergika przy wieczornym kaszlu "nie wiadomo skąd" stosowałam
-tran  (jeżeli w kapsułkach to rozgryzane) dla wzmocnienia śluzówki -po nim nie pić i nie jeść przez kilkanaście minut
- w czasie dnia i przed snem po łyżce przecedzonego maceratu z ziaren siemienia lnianego - ochrona śluzówki + przeciwkaszlowo
- jeżeli syrop to stodal
- odkażająco i rozkurczowo (dla łatwiejszego oddychania) olejek tymiankowy -po jedzeniu  1kropla w niepełnej łyżce dobrej oliwy, popić ciepłym - ale nie przed snem- podawałam, gdy miał jakieś 6 lat.
Być może, sprawcą  wieczornego kaszlu są zatoki, z których po gardle spływa wydzielina drażniąc gardło. Duchota i przegrzane pomieszczenia też swoje robią.
Pozdrawiam. Beata K.

« Ostatnia zmiana: Luty 13, 2012, 19:59:37 wysłana przez betika11 »

Offline Ingwer

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 13, 2012, 20:13:06 »
Upewnij sie przedewszystkim, czy ten kaszel nie ma nic wspolnego z kokluszem,
gdyz na nowo atakuje dzieci.
Na liscie WHO znajduje sie wsrod pierwszych 10 chorob, ktore sa przyczyna zgonow dzieci.
Wybacz, to nie jest mila informacja, lecz jestem zdania, ze lepiej na zimne dmuchac...

Suchy kaszel  jest na skutek przeziebienia, rozwijajacego się zapalenia oskrzeli, poczatkowa faza zapalenia krtani i tchawicy.
Bardzo przykry, uciazliwy zwlaszcza w nocy dla dzieci, gdyz jest kaszlem napadowym.
Atak tego kaszlu trwa nawet kilka minut. Po takim ataku kaszlu dziecko jest wyczerpane, spocone,
czerwone na buzi, ma trudnosci z oddychaniem. Kaszel cechuje sie odruchem wymiotnym.

W medycynie ludowej najlepiej sie sprawdza sie na suchy kaszel cebula.
Ja mam sprawdzony sposob, gdy moje wnusie maja kaszel - mieszam w buteleczce oliwke z oliwek,
(na 100ml. dodaje 5 kropli olejku pichtowego) sok z calej cytryny, 2 lyzki miodu.
Dokladnie trzeba wymieszac, by skladniki sie dobrze polaczyly.Podaje dzieciom 1 lyzeczke 3 ryzy w ciagu dnia.
Do tego stosuje w zaleznosci od nasilenia - dobrze cieple mleko zmieszane  z sokiem z 1 cebuli,
doslodzone miodem. Dzieci nie pija tego chetnie, ale pare lyczkow idzie wmusic.:(
Podobnie dziala herbata z cebuli, lecz jest mocniejsza od mieszanki z mlekiem.
Ta herbatke mam w termosie i podaje jak zlapie atak kaszlu.
Cebulke pokroic, zalac wrzatkiem, odczekac 10-15 minut, przecedzic, doslodzic miodem.
Ponadto dziecku nacieram plecy i stopy alkoholem z paroma kroplami olejku pichtowego.
W pomieszczeniu gdzie dziecko spi stawiam kominek z tym olejkiem, dodatkowo,
po dokladnym przewietrzeniu pomieszczenia zapalam kilka swiec,
wowczas powietrze oczyszone zostaje z bedacych tam roztoczy,
ktore takze sa przyczyna tego typu kaszlu, u oslabionynego dziecka.
Rady Basi odnosnie milbow sa sluszne, nawilzenie powietrza tez odgrywa zima znaczna role.
Stosje takze sok z pieczonego buraczka, to "lekatstwo od babci" dziewczynki chetnie pija :)
Ma dzialanie wyksztusne.Takze po 1 lyzeczce 3 razy w ciagu dnia.
Czasem "kaszlaki" chodza za mna i prosza o soczek, bo "zaraz bedzie kaszelek":
Buraczek z wykrojonym "dolkiem" pieke w piekarniku godzine.
Mozna dolaczyc miod po upieczeniu.
Zycze dziecku szybkiego pozbycia sie kaszlu i powrotu do zdrowka.:)

Z farmaceutykow blokujace dzialanie "drapiacy kaszel"  ma gwajafenezyna (korzen wymiotnicy ( Radix ipecacuanhae). 
Substancją czynną jest gwajakol i codeina.
Srodki te mozna podawac dzieciom wylacznie pod kontrola lekarza.

Wymiotnica jest podawana w zapaleniu oskrzeli i przy suchym kaszlu.
Podobne właściwości lecznicze do wymiotnicy, wykazują krajowe surowce: ziele (liść) kopytnika – Herba (Folium) Asari, kłącza z korzeniami fiołka wonnego – Rhizoma cum radicibus Violae odoratae, korzeń pierwiosnka – Radix Primulae i ziele bluszczu pospolitego – Herba (Folium) Hederae.
http://rozanski.li/?p=389

"Stosowanie leków przeciwhistaminowych przy przeziębieniu i kaszlu
u dzieci poniżej 6-go roku życia (oprócz tych zawierających bromoheksydynę) jest przeciwwskazane."
http://leki-informacje.pl/164,leki_przeciwhistaminowe_w_przeziebieniu_i_kaszlu_u_dzieci_luty_2010.html

Offline Izabela

• Mało Pisze
  • **
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 13, 2012, 22:00:42 »
Ja polecam syrop z buraków, bo moja córka soku z buraków pić nie chce. Walczyłam z jej kaszlem 2 lata ( miała wtedy 6 lat). Ponadto proponuję zrobić prześwietlenie płuc i wymaz z gardła, które  pediatra dał mi na moją prośbę.
Pozdrawiam
Iza

Offline witek99

• Mało Pisze
  • **
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 14, 2012, 06:03:35 »
Proponuję herbatkę ze zmalcem gęsim, jeżeli brak to do chwili "wyprodukowania" z masłem

Witek

Offline freshbynature

• Dużo Pisze
  • zioła i sport
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 14, 2012, 06:33:18 »
Proponuję herbatkę ze zmalcem gęsim, jeżeli brak to do chwili "wyprodukowania" z masłem

Witek
Próbowałeś owe kombinacji? Jak długo ja stosujesz?
Piękno, które ma się w sobie, nie przemija nigdy, jest  w umyśle,...ale widzą je tylko ci, kórzy umysłem sie posługują... leżysz wstań wstałes-idź idziesz-biegnij biegniesz- leć lecisz?

Offline Basia

• Płytki nurek
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 14, 2012, 13:34:49 »
Ja bym proponowała jednak eksperymentalnie zamienić kołdrę na inną, z innego materiału, nawet, jeżeli w domu nie ma kurzu. Chociażby na jedną noc, aby zobaczyć, co się stanie.

Inne pytanie, to jeżeli w domu jest rzeczywiście bardzo czysto, to czy te różne "zapachy świeżości" nie uczulają?

Pozdrowienia :-)

Offline arte

• Ekspert forum
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 14, 2012, 18:23:10 »
 Na  pewno  lekarz  musiał  by  obejrzeć  dziecko  i  " osłuchać'.

Każda  matka  najlepiej  zna  swoje  dziecko, więc   widzi  czy  dziecko    zaziębione, pojawiają  si e  z  reguły  te  same  symptomy. Matka  też   najlepiej  rozpozna  swoim  ósmym  zmysłem  gdzie  może  leżec  przyczyna  niedyspozycji  dziecka. Jakie  potrawy  wprowadzono  w  ostatnim  czasie,   jakie   pojawiły  się  zmiany  w  otoczeniu  dziecka. Dopiero  kiedy ustali  przyczynę  kaszlu  można  szukac  pomocy  w  medykamentach.
 Zioło  jeśli  " trafione"  zadziała  natychmiast; przy  dychawicy  oskrzelowej  można  szukać  pomocy  np . przy arnice, omanie, anyżu.  lub;   lub; kopytniku, cykori podróżniuka- korzeń, lukrecji ,  kozłku, melisie, sośnie- pączki.  -    w  obydwu  mieszankach   podaje  się   odwar  z  ziół  z  1  łyżeczki    na  szklankę  wody /  uwaga  dawka  mała!/
 lub  można  dziecko  wykąpać  w    macierzance, jałowcu,  sośnie.   Podobał  mi  sie  pomysł  Basi gdzie   zaproponowała l  by  do  kapieli  wrzucić  szyszki  sosny, świerka. Dziecko  wykorzystało  by  je  do  zabawy.
 W/w wskazówki  dotyczą     dychawicy  oskrzelowej  u  dziecka  na  tle  alergicznym

Jeśli  by  sprawa  dotyczyła   krtani  i  tchawicy  to  możemy  ratunku  szukać  w   np,  kwiat  dziewanny,  kwiat  lipy,  korzeń  prawoślazu, liść  szałwii   -  odwar  z  1  łyżeczki   ziół  na  1  szkl  wody. 
 lub; sosna, -  pąki,  liść   podbiału, korzeń  prawoślazu  ,  liść  szałwii. Lyżeczkę  ziół  zalać  szklanką  zimnej  wody ,  odstawić na  godzinę, potem  zagotować  i  odcedzić. Podawać  starszym  dzieciom  co 3  godz.po  2  łyżki-  to  przy  zapaleniu   krtani,   tchawicy.;   jak  widać  głównie  zioła  śluzowe.

Miód  jest  nie  oceniony  przy  przeziebieniach, jednak  przy  dzieciach  duża  ostrożność. Często  dzieci  są uczulone  na  miód. Małym  dzieciom,  niemowlętom  miodu  nie  podajemy.

Dobrze  by  było  by  nam  odpowiedziano  jakie  leczenie,  lub  środki  okazały  się skuteczne  w  terapii  dziecka.  W  następnym  przypadku   można  trafniej  szukać  przyczyny. Może  faktycznie  wystarczy  zmienić  poduszkę,  mydło, płyn  do  płukania,  proszek  do  prania. Często  w  domu  w  celach  odświeżania  powietrza  stosuje  się  różnorakie  pachnące  wynalazki, one  też  są  naszpilkowane  ksenobiotykami, parabenami  wszech  obecnymi konserwantami  w celach  podtrzymania  przydatności  danego  środka.    arte

Offline witek99

• Mało Pisze
  • **
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 15, 2012, 06:06:14 »
Próbowałeś owe kombinacji? Jak długo ja stosujesz?

U mnie, w rodzinie jest to stosowane od zawsze. Gdy pojawiał się nagle kaszel - szczególnie w nocy - to momentalnie wkraczała herbatka z właściwym dodatkiem.
W nocy podawana była raz góra dwa, więcej nie było potrzeby.
Stosowana była także jako wspomaganie w chorobach dróg oddechowych, wtedy dodatkowo z miodem lub sokiem malinowym np. na naparze z lipy ( w wiadomym celu ).
Dawniej używaliśmy także "smalcu" psiego (można było kupić). Oba smalce stosowane także były do smarowania - obowiązkowo. Jeżeli były takie możliwości pojawiał się rosół z gołębi.

Witek

Offline freshbynature

• Dużo Pisze
  • zioła i sport
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 15, 2012, 06:10:18 »
Cześć

Witku , podaj proporcje.
Piękno, które ma się w sobie, nie przemija nigdy, jest  w umyśle,...ale widzą je tylko ci, kórzy umysłem sie posługują... leżysz wstań wstałes-idź idziesz-biegnij biegniesz- leć lecisz?

Offline witek99

• Mało Pisze
  • **
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 15, 2012, 06:22:56 »
przy kaszlu dodajemy łyżeczkę smalcu do kubka napoju.

Witek

Offline Ingwer

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #28 dnia: Luty 15, 2012, 11:12:47 »

W mojej rodzinie stosowanie masla ghee jest tradycja.
Czytajac posty Witek99 na temat herbatek z tluszczem gesim, psim,
kojarze sobie funkcjonowanie tych herbatek, ich dzialanie,
z tym co robila moja Babcia i Mama...
Tyle, ze One stosowaly do tych herbatek maslo ghee...
Babcia robila wiele "specyfikow" na podkladzie tego masla.
Wiem, ze efekty byly zadowalajace, gdyz nigdy nie bylismy dlugo w lozkach  ;D
Smarowanie tez bylo, ale to mi sie kojarzy z silnym zapachem, niezbyt przyjemnym, prawdopodobnie - kamfora...
I - faktycznie - rosolek z golebia... To byly czasy... Witek99 - trzymaj sie dalej tych sposobow, nie rezygnuj z nich...
Sa to dobre sposoby  ;D
Pozdrawiam.

Offline witek99

• Mało Pisze
  • **
« Odpowiedź #29 dnia: Luty 16, 2012, 06:17:36 »
Ja nie zrezygnuję, pytanie co- a raczej kto - po nas

Pozdrawiam