Autor Wątek: Kapusta i wzdęcia: czy się wykluczają?  (Przeczytany 678 razy)

Offline Krakowman

• Nowy
  • *
Kapusta i wzdęcia: czy się wykluczają?
« dnia: Grudzień 08, 2022, 17:30:57 »
Czy kapusta kiszona jedzona na surowo musi powodować wzdęcia?
1. Wielokrotnie na forum Basia zachęca do spożywania kiszonek i surowizny. Gospodarz kiedyś powiedział, że koncerny poszły w syntetyki, choć wzdęciom można zapobiec poprzez surowce zielarskie. Przeszukując forum znalazłem radę: nalewka z juki przeciwdziała gazom. Uprzejmie poradzicie, co na zapobieganie wielokrotnym wzdęciom, najlepiej  :P bezalkoholowego?
2. Druga podobna kwestia co "zmieszacie", aby przygotować się do usg jamy brzusznej tak, by nie mieć pęcherzyków?  :D

Offline kuneg

• Mów mi Małgorzato :)
  • Dużo Pisze
Odp: Kapusta i wzdęcia: czy się wykluczają?
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 08, 2022, 18:18:38 »
Od dawien dawna w mojej rodzinie do kapusty dodawało się hojnie kminku. Surową kapustę też można z kminkiem kisić. Ziele angielskie i liść laurowy też przydatne, czyli przyprawy tradycyjnie do kapusty dodawane.
Nigdy wcześniej wiedza nie była tak łatwo dostępna i tylko od nas zależy, czy z niej skorzystamy.

Offline qwerta

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 09, 2022, 09:39:37 »
Mi jeszcze nigdy żadne zioła nie pomogły na wzdęcia, a próbowałam różnych, bo wzdęcia mam niestety często. Nie pomaga też Espumisan i podobne leki.
Trochę pomocny jest ciepły termofor na brzuch, ćwiczenia i przede wszystkim jadanie bardzo małych porcji. Jednak w przypadku mocno wzdymających produktów, nawet małe porcje nie zapobiegają wzdęciom :(
Jak ostatnio miałam robione USG jamy brzusznej, to 12 godzin przed badaniem nic nie jadłam, brałam espumisan, a lekarz i tak narzekał na gaz
« Ostatnia zmiana: Grudzień 09, 2022, 09:49:09 wysłana przez qwerta »

Offline irek602

• Średnio Pisze

Offline qwerta

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 09, 2022, 12:06:35 »
Ja już nie wierzę, że jakiekolwiek zioła mogą mi pomóc na wzdęcia. Brałam wszystkie obecne w tym cholitolu poza pokrzykiem wilczą jagodą...
Największych problemów przysparzają mi jakieś cukry, bo nawet 1 cukierek słodzony xylitolem czy erytrytolem powoduje wzdęcia i biegunki. Szkodzi mi czosnek, cebula, strączkowe, kapustne, śliwki, jabłka, arbuzy i ogólnie większość owoców. Natomiast z tłuszczami nie mam żadnego problemu. Co ciekawe, nie szkodzą mi też banany, chociaż zawierają przecież sporo cukru. Ani surowe, ani smażone na maśle, nie powodują u mnie wzdęć. Tak więc musi to być jakiś konkretny rodzaj cukrów i zapewne też błonnik
« Ostatnia zmiana: Grudzień 09, 2022, 12:12:15 wysłana przez qwerta »

Offline irek602

• Średnio Pisze
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 09, 2022, 12:26:14 »
https://grananerwach.pl/maslan-sodu-wlasciwosci/
Tak więc maślan odżywia i regeneruje komórki jelita. Według naukowców działanie kwasu masłowego polega na modulowaniu reakcji zapalnych i aktywności immunologicznej w jelitach, wpływając też na stan jelitowej bariery. Maślan pobudza syntezę śluzu, który jest ważną składową bariery jelitowej, zapewniając ochronę zarówno mechaniczną, jak i polegającą na stabilizacji pH, chroniąc przed inwazją niepożądanych mikroorganizmów. Liczne badania potwierdzają korzystny wpływ suplementacji maślanem sodu w przypadkach IBS i choroby Crohna.
https://grananerwach.pl/psychobiotyki-bakterie-wplywajace-na-mozg/
Jeszcze to polecam
https://mass-zone.eu/aliness-probiobalance-forte-60mld-probiotyk-prebiotyk-30-kapsulek-wegetarianskich-p-2315.html
https://mass-zone.eu/aliness-enzyme-complex-pro-enzymy-trawienne-z-probiotykiem-i-prebiotykiem-90-kapsulek-wegetarianskic-p-2496.html

Offline qwerta

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 09, 2022, 12:36:39 »
Cały czas biorę ten maślan i probiotyk w jednym, a konkretnie preparat Tributron.
Jedynie enzymów trawiennych nie próbowałam, także to muszę przetestować, dzięki :)

A jako prebiotyk najlepiej sprawdza się u mnie marchwianka, zawsze pomaga w razie biegunki. Niestety smakuje paskudnie :P
« Ostatnia zmiana: Grudzień 09, 2022, 12:38:31 wysłana przez qwerta »

Offline irek602

• Średnio Pisze
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 09, 2022, 12:51:23 »
probiotyki muszą dotrzeć do jelit, do tego potrzebna jest odpowiednia powłoka kapsułki , to co wysłałem jest optymalne w składzie

Offline qwerta

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 09, 2022, 16:03:00 »
A co jest nie tak z Tributronem?

Offline Pragmatyk

• Dużo Pisze
    • Plantacja Choinek Rezerwat Bobra
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 10, 2022, 00:18:24 »
Mi jeszcze nigdy żadne zioła nie pomogły na wzdęcia, a próbowałam różnych, bo wzdęcia mam niestety często. Nie pomaga też Espumisan i podobne leki.
Trochę pomocny jest ciepły termofor na brzuch, ćwiczenia i przede wszystkim jadanie bardzo małych porcji. Jednak w przypadku mocno wzdymających produktów, nawet małe porcje nie zapobiegają wzdęciom :([...]

Cała tajemnica kminku w kiszonej kapuście (ale nie tylko) polega na niedopuszczeniu do wzdęcia :-) Kminek ułatwia trawienie bez wzdęcia, czyli pobudza wydzielanie soków trawiennych i jednocześnie zapobiega procesom gnilnym w układzie pokarmowym.
W zasadzie to przyprawianie potraw zwykle ma taki cel: anyż biedrzeniec, bazylia, estragon, cząber i wiele podobnych. Kwestia dopasować "przyprawę" do pokarmu i organizmu :-)

Offline leo

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 10, 2022, 08:50:16 »
Te gazy powstają w dalszych odcinkach układu pokarmowego - tam bakterie rozkładają nie do końca strawiony pokarm - intensywność "gazowania" zależy od skuteczności trawienia pokarmu - lepiej strawiony mniej "gazuje". Zaproponowałbym np. mieszankę pokrzywy (liść) z miętą - pobudza trzustkę do pracy. Enzymy też mogą pomóc, ale wtedy trzustka może się rozleniwiać - lepsze swoje. Dobre bakterie na początku układu trawiennego stwarzają dobre środowisko do trawienia, wspomagają trawienie, niszczą bakterie gnilne - które lepsze? - najlepiej porównać samemu. Ja polecam Narine.

Offline leo

• Dużo Pisze

Offline qwerta

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 12, 2022, 17:11:44 »
Wow, ciekawa ta juka, chyba przetestuję, dzięki :)

Offline Krakowman

• Nowy
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 12, 2022, 18:39:10 »
Dziękuję za reakcje na moje zapytanie. Pojawiły się różne podejścia ...a nawet 1 deklaracja niewiary w zioła :o

Pierwotna geneza wątku to spożywanie 1/2 lub 1/4 litra kiszonej kapusty jednorazowo. Poszukiwane jest rozwiązanie niedopuszczania do powstawania pęcherzyków lub ich niszczenia przed opuszczeniem ciała. Kapusta jest od rolnika, brak wpływu na dodatki do kiszenia. Nalewki odpadają, m.in. żywe bakterie kiszonki chyba etanol uśmierci. Dodam: na czczo używam "świńskich" bakterii i kw. masłowego popijając wodą. Inulinę podaje w surowym porze. Możliwości:
1. Zioła przyprawowe aromatyczne (biedrzeniec, bazylia, estragon, cząber) z tajemnicą kminku  ;) na czele
2. Liść pokrzywy i mięty (stymulacja trzustki)
3. Chitrol z ciekawym składem nalewek i soków (w tym pokrzyk!)
4. Pomocna byłaby pewność, gdzie gazy z kapusty powstają. Aby dojść, jakiego składnika jest tam zbyt mało
5. Pobudzanie wydzielania soków trawiennych
6. Zapobieganie procesom gnilnym ale czymś co nie zabije bakterii z kiszonki
7. Mocna sugestia, że gazy po kapuście kiszonej to oznaka niedoboru żółci lub niedobory pracy trzustki
8. Mieszanka z P.Helvatica VI (rumianek, mięta, kminek, tatarak, kozłek) (znalazłem wczoraj, Gospodarz publikował) - o ile nie jest bójcza dla bakterii z kiszonki?

Komentarze i dalsze poglądy w temacie kapusty kiszonej  :) mile widziane :

Offline Pragmatyk

• Dużo Pisze
    • Plantacja Choinek Rezerwat Bobra
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 12, 2022, 22:49:45 »
Hmm... jem dużo kapusty kiszonej, bo bardzo lubię... ale nie wiem jak zachowałby się mój organizm, gdybym jednorazowo zjadł jej pół litra (kg)! Zwykle podjadam ją w ciągu dnia małymi porcjami (ok. 100 ml), no chyba, że w bigosie, ale w nim jest dużo przypraw :-)

Rozumiem, że kupujesz/dostajesz tę kapustę od rolnika - jaki problem zapakować ją w słoiki (np. 0,9l) przedtem dodając to co będziesz uważał za stosowne? Chyba, że już będzie zapakowana w takie słoiki... ale to też nie stoi na przeszkodzie aby ją wyjąć, zmieszać z dodatkowymi składnikami i ponownie zapakować do przechowywania.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 12, 2022, 22:53:15 wysłana przez Pragmatyk »