Autor Wątek: Małe czarne muszki w domu  (Przeczytany 745 razy)

Offline qwerta

• Dużo Pisze
Małe czarne muszki w domu
« dnia: Lipiec 01, 2022, 14:48:47 »
Czym odstraszyć małe, czarne muszki, które wlatują mi do mieszkania? Wydaje mi się, że mogą to być ziemiórki, ale nie mam pewności. W każdym razie nie są to owocówki. Są od nich smuklejsze i całkiem czarne, a owocówki są brązowe i grube, poza tym pojawiają się dopiero, gdy na osiedlu dojrzewają jabłka (rosną tu jakieś zdziczałe jabłonki, chyba papierówki). Nie posiadam żadnych roślin doniczkowych, jednak mieszkam na parterze, a wokół bloku jest mnóstwo zieleni i wilgoć. Do tego blok znajduje się w zagłębieniu i jest zacieniony przez wyższy budynek z naprzeciwka. Do odstraszania much i komarów używam olejków eterycznych, które rozpylam na zasłony i skrapiam nimi papierowe ręczniki rozkładane na parapetach. Na komary i komarnice działa praktycznie w 100%. Od kilku lat przez całe lato wlecą może ze 3 komary do mieszkania, chociaż wokół bloku jest ich mnóstwo, a w piwnicy cały sufit aż od nich czarny. Komarnice też praktycznie przestały wlatywać odkąd używam tych olejków, a wcześniej zdarzało się to całkiem często. Teraz może z jedna na całe lato wleci. Much również zdecydowanie mniej, rzadko kiedy jakaś pojedyncza wleci (może raz na 2-3 tygodnie) i to zwykle z korytarza (tam zwykle jakieś latają), nie przez okno. W tym roku jeszcze żadna nie wleciała, a komar tylko jeden wczoraj. Jedynie na owocówki i te właśnie dziwne, małe, czarne muszki nic nie działa. Rozwiesiłam lepy na muchy i trochę się ich na nie złapało, ale nadal latają po mieszkaniu. Szczególnie przyciąga je woda i monitor laptopa oraz gnijąca cebula...
« Ostatnia zmiana: Lipiec 01, 2022, 20:32:27 wysłana przez qwerta »

Offline qwerta

• Dużo Pisze
Odp: Małe czarne muszki w domu
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 03, 2022, 18:00:48 »
Przeszukując internet znalazłam taki artykuł: http://www.up.poznan.pl/ogrodnictwo/abstrakty%2039/a-04%20Grski%202.htm
Mam z tego rozumieć, że olejek świerkowy te ziemiórki przyciąga? I wie ktoś tu może, o co chodzi z niebieskimi tablicami? O ile mi wiadomo, ziemiórki przyciąga kolor żółty, nie niebieski i w sprzedaży lepy na ziemiórki są żółte. Nie wiem teraz co o tym myśleć  ::)

I jeszcze rozwinięcie tego artykułu, niestety po angielsku: http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:V2_SpuOehf4J:www.up.poznan.pl/ogrodnictwo/Ogrodnictwo%252039/04%2520Grski%25202.pdf+&cd=2&hl=pl&ct=clnk&gl=pl - tu wg tabelki na str.3 wygląda, że olejek tatarakowy je odstrasza?

Wśród olejków, których używam do odstraszania much i komarów akurat nie ma tatarakowego (jest b. drogi) ani świerkowego, ale jest np. imbirowy, który też wg tabelki powinien je odstraszać, jednak używam również herbacianego, który z kolei miałby je przyciągać, więc pewnie wzajemnie znoszą swoje działanie... Aczkolwiek nie mam pewności, czy dobrze zrozumiałam ów artykuł.
Co o tym myślicie?