Witam.
Czy robił ktoś z Was szampan z kwiatów czarnego bzu?
Robię go wg przepisu z tej strony:
https://ziolowawyspa.pl/szampan-ze-zlotym-pylem/Jednak na wielu innych stronach/filmikach do szampana dodawany jest ocet jabłkowy. Czy powinienem go dodać?
Zalałem kwiaty z cytryną wczoraj syropem (woda + cukier). Siedzi to w 5 litrowym szklanym słoju, który ma specjalne wieczko przez które mogę upuszczać gaz.
No i teraz nie wiem co robić. Na stronie z której robię ja autorka podaje 2 sposoby przygotowania. Wg pierwszego sposobu powinienem to trzymać 6-8 dni po czym przelać to do butelek.
Wg drugiego sposobu powinienem to przelać do butelek już po 24-36h. Czy to nie za krótko? Czy syrop dobrze wyciągnie aromat z kwiatów?
Co byście zrobili na moim miejscu? Co jaki czas mam uchylać wieczko, żeby nie rozsadziło mi słoika? Czy takie otwieranie nie "popsuje" procesu fermentacji przez dopuszczenie tam powietrza?