Autor Wątek: Czy mogę łączyć ze sobą te zioła?  (Przeczytany 261 razy)

Offline Lich555

• Mało Pisze
  • **
Czy mogę łączyć ze sobą te zioła?
« dnia: Kwiecień 27, 2021, 14:10:41 »
Witam.
Nie znam się na właściwościach konkretnych roślin i naprawdę nie chcę wyjść na takiego, co chce żeby inni odwalili za niego robotę. Problem jest w tym, że jak wpiszę w google np. "[jakakolwiek roślina] właściwości", to mam wrażenie jakby każda roślina pomagała na wszystkie dolegliwości... Byłbym wdzięczny jeśli ktoś podpowiedział skąd czerpać prawdziwe informacje. Czy pozostaje tylko czytanie badań naukowych?
Dobra, do sedna.
Regularnie robię napary z różnych roślin w czajniczku i ktokolwiek z domowników chce to sobie bierze. Mi raczej nic nie dolega. Moim celem jest ogólna poprawa zdrowia (a raczej jego utrzymanie), nie mam na myśli nic konkretnego. Dlatego też pytam Was, czy mogę korzystać z poniższych roślin w takich celach, powiedzmy bardziej profilaktycznych, czy raczej powinienem którejś unikać? Oto rośliny, z których korzystam:
1.Pokrzywa
2.Melisa
3.Mięta pieprzowa
4.Tymianek
5.Oregano
6.Szałwia
7.Rozmaryn
8.Dziurawiec
Do tego do smaku czasami dodam np. liść truskawki czy innego owocowego krzewu lub igły np. sosny. Do tej pory często wyglądało to tak, że zbierałem wszystkie zioła jakie mam w ogrodzie i z tego robiłem napar, czyli z melisy, mięty, oregano, rozmaryn, szałwia. Tymianku mam mało i jego rzadko używam, ale się zdarzy. Do tego mam dostęp do sporej ilości glistnika jaskółczego ziela, ale z niego jeszcze nie korzystałem.
Czy powinienem unikać łączenia któryś z tych roślin ze sobą? Czy mogę robić takie profilaktyczne napary, czy raczej dać sobie spokój z tym i martwić się jak coś mi będzie?
Z góry bardzo dziękuję za pomoc :)

Offline Basia

• Płytki nurek
  • Dużo Pisze
Odp: Czy mogę łączyć ze sobą te zioła?
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 27, 2021, 14:42:53 »
Rośliny spożywcze możesz sobie komponowac, jak chcesz, byle było smaczne. Nie martw się za bardzo tym, co wolno, czego nie wolno. Masz swój analizator chemiczny w postaci smaku.

Jaskółcze ziele to lek, to nie warzywo, zostaw je na gorsze czasy.

Zupełnie inna sprawa, prawdą jest, że każda roslina ma bardzo szeroki zakres działania na organizm zwierzecy (w tym i ludzki), nie tylko z powodu tzw substancji czynnych, ale z powodu wartości odżywczych lub wręcz sygnalizacyjnych. Bywa, że jedna roślina ułatwi przyswojenie skłądników czynnych drugiej. Tak jest na przykład, by się przyswoił beta-karoten z marchwi, to potrzebny jest tłuszcz roslinny lub zwierzęcy.

Jak się człowiek bardziej zacznie w to wgłębiać, to wyląduje się w filozofii jedności życia na Ziemi, co wcale nie jest takie głupie.

Pozdrowienia :-)

Offline Lich555

• Mało Pisze
  • **
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 27, 2021, 15:39:30 »
Dziękuję bardzo za tak szybką i pomocną odpowiedź :)
Rozumiem, że poza jaskółczym zielem wszystkie wypisane rośliny mam uznać za "spożywcze"?
Zdaję sobie sprawę, że to nie jest tak, że jedna roślina ma tylko jedną właściwość. Nie może być tak prosto :D Jednak miałem nadzieję, że każda roślina ma w sobie coś szczególnego, czy to wyższe niż inne rośliny stężenie jakiejś substancji, czy obecność substancji, która jest niespotykana (lub rzadko) w innych roślinach; taka charakterystyczna cecha, która rozróżniałaby pod względem chemicznym jeden gatunek/rodzaj od drugiego.
Tutaj już widzę ciekawy zbiór badań o pokrzywie, jakby ktoś był zainteresowany: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31163183/
Czy jednak można podać swego rodzaju "mocne strony" naparu przygotowanego z takich spożywczych, wypisanych przeze mnie w pierwszym poście, roślin? Gdzie będzie miał on najmocniejsze działanie? Domyślam się, że pokrzywa i dziurawiec z tego grona trochę się wyróżniają, gdyż nie są one typowymi spożywczymi roślinami?

Offline Basia

• Płytki nurek
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 28, 2021, 10:27:16 »
Pokrzywa jest rośliną zdecydowanie spożywczą. Nawet dziurawiec w herbacie nie narobi żadnego problemu. Ogółem dla mnie masz mieszankę poprawiającą trawienie i dającą spokojny sen nocą. Poza tym może to być element profilaktyki naszego koronawirusa, niezależnie od mutacji.

Pozdrowienia :-)