Autor Wątek: Zanieczyszczony surowiec.  (Przeczytany 464 razy)

Offline Taxus

• Nowy
  • *
Zanieczyszczony surowiec.
« dnia: Listopad 20, 2020, 19:20:11 »
Nie znalazłem odpowiedniego wątku, więc zakładam nowy - jak jest to proszę o przeniesienie.

W sezonie dostałem sporą porcje suszonego kwiatu lipy. Po oględzinach przesypałem surowiec do słoja i szczelnie zamknąłem. Teraz okazało się, że w środku słoja toczy się życie - małe i pełzające . Co prawda wyłapałem tylko 3 i nie widzę innych pozostałości.
Zalałem wrzątkiem garść surowca - nic nie wypływa.
Pytanie czy da się to uratować ? Myślę o zastosowaniu octanu etylu, ale czy to nie jest już za późno i tylko nie widać reszty niechcianego towarzystwa ?

Offline wzuo

• Więcej Pisze
Odp: Zanieczyszczony surowiec.
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 20, 2020, 21:25:56 »
A jaki jest problem? Człowiek w swoim życiu tyle jaj moli i innych zwierząt zjada, że ciężko zliczyć. Jak będzie z tego napar robiony to cóż może się stać?

Offline Basia

• Płytki nurek
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 20, 2020, 22:09:33 »
Jeśli ma być obróbka termiczna, a surowca żal wyrzucić w krzaki dla ptaków do odsortowania, to nie ma co się zbytnio zastanawiać, o ile nie jesteś weganem ;-)
Możesz ewentualnie zapas wrzucić do zamrażarki, to zahamujesz rozwój zycia w słoiku.
Jednak ja bym chyba na tym nalewki nie robiła. Co obróbka termiczna, to termiczna. Jakoś mi tak bardziej pasuje w tej sytuacji.

Pozdrowienia :-)

Offline zielarz polski

• Moderator
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 21, 2020, 14:13:25 »
Jak surowiec dobrze wygląda (w sensie nie ma jakiś pleśni i innych tego typu świństw) to nie ma się co przejmować. W samodzielnie pozyskiwanych surowcach różnego rodzaju życie to standard.
Przejrzyj surowiec, wsadź do zamrażarki, potem i tak będziesz gotował, więc będzie dobrze. :)

Offline Taxus

• Nowy
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 22, 2020, 11:14:43 »
Kwiatostany mają poobgryzane podsadki, więc jakość surowca pod względem wizualnym spada.
Sam dla siebie sortuje i spożywam. Obawy to dalszy rozwój życia w słoiku i ubywanie surowca - zima przed nami :)

Dziękuje za odzew.