Autor Wątek: Czy pod łysienie androgenowe może podszywać się inna choroba lub niedobór?  (Przeczytany 680 razy)

Offline 12345

• Mało Pisze
  • **
Łysieję od 22 roku życia, teraz mam 29 i od kilku miesięcy moje łysienie znacznie przyspieszyło.

Dziwi mnie, że w ogóle łysieję w ten sposób, skoro zawsze miałem testosteron w dolnej normie. Rok temu zdiagnozowano u mnie w klinice hipogonadyzm, bo testosteronu już nie produkowałem, tak samo jak FSH i LH. I tutaj kolejna ciekawostka, cały czas miałem dosyć spore owłosienie na ciele oraz nosiłem zarost, wcale nie przerzedzone kępki jak to inni mają.

Dostawałem testosteron 1 ampułka i obecnie muszę go brać 2 ampułki co tydzień, bo mimo tego i tak miałem niedobór.

Niestety koszt leczenia jest mocno obciążający i ogólnie uciążliwy, nie biorę go regularnie, tylko gdy zaczynam się gorzej czuć.

Od kilku miesięcy zacząłem chodzić do fryzjera, pierwszy raz od 20 lat. Strzygła mnie zawsze mama, ale gdy strzyże mnie fryzjer, to o wiele lepiej wyglądam, więc chodzę regularnie co miesiąc.

I tutaj zaczął się pewien problem u mnie. Zawsze miałem problem z łupieżem. Łupież tłusty tam gdzie łysieję oraz niewielki suchy na reszcie głowy. Już kilkanaście lat stosuję szampony przeciwłupieżowe, bo zwykłych nie toleruję - pogorszenie łupieżu.

Po wizytach u fryzjera, mój łupież znacznie się nasilił. Na całej głowie mam dużo suchych łusek. Szampony nie działają nawet, tylko łagodzą.

Od czasu chodzenia do fryzjera, łysienie androgenowe znacznie przyspieszyło.

-----------
Czy łysienie androgenowe może przypominać inne choroby, niedobory, stany? Czy wyeliminowanie ich może spowodować, że włosy zaczną odrastać? Ja odnoszę wrażenie, że włosy mi po wypadnięciu nie odrastają, bo widzę co miesięczną różnicę.

Offline Basia

• Płytki nurek
  • Dużo Pisze
Odp: Czy pod łysienie androgenowe może podszywać się inna choroba lub niedobór?
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 09, 2020, 11:52:48 »
Ja bym proponowała wizytę u dermatologa. Często łupież to jest jakieś zakażenie, czasem grzybem, czasem czymś innym. Niech pobiora zeskrobiny i ustalą, co jest przyczyną łupieżu. Jeśli medycyna nie zechce, to dogadaj się z weterynarzem, który ma mikroskop.

Jest nawet pojęcie "grzybica strzygąca".

Po wyeliminowaniu łupieżu można by ewentualnie dalej dyskutować na tematy hormonalne.

Z rzeczy ziołowych nakop sobie korzeni pokrzywy, wymyj je porządnie i rób z nich wywary do picia, by przyhamować tworzenie estrogenów. Poza tym pij olej z dyni 1 łyżka 3 x dziennie z posiłkiem.

Jak ogólnie wygląda Twoje samopoczucie, o ile nie myślisz o włosach, łysieniu itp?
Jak wygląda Twój tryb życia?

Pozdrowienia :-)
Basia

Offline 12345

• Mało Pisze
  • **
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 13, 2020, 19:30:23 »
12 lat biorę leki psychotropowe. Zauważyłem, że łysienie nasiliło się, gdy kompletnie nowe leki dostałem, te 3-4 miesiące temu. W ulotkach jest mowa, że mogą włosy wypadać.

Niestety, ale rezygnować z obecnych leków nie chcę, bo 12 lat zajęło ich szukanie, bym się w końcu wspaniale czuł.

Czy uważasz, że należy mieć oddzielny ręcznik do wycierania włosów i twarzy, który trzeba regularnie wyparzać i dezynfekować różnymi środkami? Bo włosy zawsze wycierałem tym 'normalnym' ręcznikiem, który nierzadko wilgotnieje. Może to też jest jedna z przyczyn łupieżu?

Do płukanek ziołowych jestem sceptyczny, bo łupież nasilił się po pokrzywie a po rozmarynie to już całkiem. Może mydlnica, dąb lub tatarak?
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 13, 2020, 19:38:10 wysłana przez 12345 »

Offline Basia

• Płytki nurek
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 13, 2020, 23:11:22 »
Rozumiem, że jeśli nareszcie się dobrze czujesz, to przynajmniej przez jakiś czas leki musisz brać, by się wyrównało to, co źle działało. Zostają tylko włosy do pełni zadowolenia.

Jeśli dermatolog, któremu powiesz to, co napisałeś tutaj stwierdzi po badaniu próbek pod mikroskopem, że to od leków, a nie jakieś grzyby, to nie musisz się bawić w dezynfekcje.

Jeśli chodzi o płukanki ziołowe, to zaczekaj na opinię dermatologa, by wiedzieć, czy coś trzeba ubić, czy tylko wystarczy dbać o skórę głowy.

W sprawach wypadania włosów dermatolog z papierami nie różni się zbytnio od szamana z piórami, dla każdego jest miejsce na rynku i każdemu się może udać ;-)

Pozdrowienia :-)

Offline 12345

• Mało Pisze
  • **
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 14, 2020, 13:32:21 »
Niestety, ale leki do końca życia, będę brał, by funkcjonować.

A nie mógłbym zastosować samemu jakiegoś leczenia na łepetynę? Szczerze, to wszyscy narzekają na dermatologów, jeśli chodzi o te mniej poważne sprawy.

Kiedyś mi dermatolog powiedziała, że mam cerę naczynkową, a to co mi się wtedy działo i dalej dzieje, to jest egzema na tle pokarmowym.

Może nalewka wrotyczowo-piołunowa? olejki eteryczne? oleje kosmetyczne?

Offline zielarz polski

• Moderator
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 14, 2020, 17:35:59 »
Ale łatwiej będzie coś ziołowego dopasować, jeśli dermatolog stwierdzi co się w ogóle dzieje.
Dokładnie jak pisała Basia - jak będzie wiadomo z czym walczyć, bo się coś doradzi. :)