Autor Wątek: Nalewka serdecznikowa  (Przeczytany 2575 razy)

Offline ValB

• Nowy
  • *
Nalewka serdecznikowa
« dnia: Styczeń 05, 2018, 17:41:47 »
Witam. Mam zamiar zrobić swoją pierwszą nalewkę z serdecznika według przepisu Dr. Różańskiego cytuję:
"Nalewka serdecznikowa - Tinctura Leonuri: 1 szkl. suchego ziela zalać 500 ml wódki lub wina; wytrawiać 14 dni; przefiltrować."
Będzie to moja pierwsza nalewka więc mam kilka pytań, proszę o wyrozumiałość i rady w miarę możliwości ;)
1. Odnośnie "suchego ziela" czy mogę kupić te które są sprzedawane w zielarniach np. Kawon, Flos czy Herbapol?
2. Jedną szklankę ziela serdecznika zalewamy, ale czy to ma być mocno skruszone/zmielone ziele, czy takie jakie jest w opakowaniu?
3. Czy mogę użyć wódki sklepowej? Nie jakiejś najtańszej, tylko może jaki rodzaj polecacie

Bardzo dziękuję za pomoc i wyrozumiałość. Pozdrawiam  ;)

Offline adampupka

• Ekspert forum
  • Dużo Pisze
  • Opus iustitiae pax
Odp: Nalewka serdecznikowa
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 05, 2018, 18:56:13 »
Czołem,

Ad.1. tak może być taki serdecznik. Jeśli idzie o jakość to Kawon generalnie jest niezły.
Ad.2. surowiec powinien być porządnie rozdrobniony, w szklance uklepany żeby nie było powietrza za dużo w surowcu, można ciut ubić. W praktyce ziele w opakowaniach jest już na tyle drobne że nadaje się wprost do odmierzania.
Ad.3. Wódka sklepowa jest ok, nawet ta najtańsza z Biedronki daje radę.

Pozdrawiam,
A.
Postawa tych, którzy odrzucają wojnę z powodu jej okrucieństw, a nie ze względu na jej niesprawiedliwość,
toruje drogę do zwycięstwa agresorom.
Pius XII

Offline huan yuan

• Średnio Pisze
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 06, 2018, 14:19:17 »

ostatnio szukając wódki do nalewki, będąc już przy półce sklepowej zacząłem się zastanawiać: żytnia, pszeniczna, jęczmienna, a może z ziemniaka. Kupiłem żytnią :)

Offline zielarz polski

• Moderator
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 08, 2018, 10:09:55 »

ostatnio szukając wódki do nalewki, będąc już przy półce sklepowej zacząłem się zastanawiać: żytnia, pszeniczna, jęczmienna, a może z ziemniaka. Kupiłem żytnią :)

Kurcze, w sumie to nigdy się nad tym nie zastanawiałem. :)
Wydaje mi się, że tutaj to (chyba?) w grę wchodzą wyłącznie kwestie smakowe, bardziej istotne przy nalewkach do degustacji.

Offline ValB

• Nowy
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 08, 2018, 14:27:01 »
Dziękuję wszystkim za cenne rady  ;) Jeszcze jedno pytanie mam, mianowicie w czym tą nalewkę zrobić, w sensie w jakim naczyniu, czy to może być taki słoik stosowany np w kiszonkach? i rozumiem że naczynie trzeba szczelnie zamknąć?

Offline zielarz polski

• Moderator
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 08, 2018, 16:39:59 »
Najprościej i najtaniej to słoik albo jakaś butelka. Przykrycie obowiązkowo, żeby alkohol nie odparował.

Offline Mama

• Ekspert forum
  • Dużo Pisze
    • Aga Radzi
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 10, 2018, 20:07:47 »
Najlepszy podobno zbożowy destylat, ale nie pamiętam źródła informacji.
Pamiętam za to z wykładów z dr Kilarem, że i tak cały alkohol jest z kukurydzy (najtańszy surowiec) niezależnie od nazwy.
Jeżeli w naturze występuje jakaś choroba to natura ma na nią lekarstwo !!!
Współtworze http://1000roslin.pl/
Prywatnie http://agakrok.blogspot.com/
Służbowo https://www.szm-melisa.pl/

Offline axel40

• Średnio Pisze
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 19, 2020, 17:33:30 »
Czy robił ktoś sok z serdecznika? Jeśli tak, to brać całą roślinę z łodygą i zostawić np. 50 cm od ziemi?
A jak w przypadku nalewki? Gdzieś czytałem,ale nie mogę odszukać ,że ścina się około 30cm od wierzchołka.Doktor chyba nic nie pisze na ten temat.