Autor Wątek: Zioła jedzone na sucho  (Przeczytany 1109 razy)

Offline Luu

• Nowy
  • *
Odp: Zioła jedzone na sucho
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 05, 2020, 19:38:43 »
Właśnie pisał On również o dawkach, czyli na surowo powinny być mniejsze niż w naparze, bo wiadomo, że działają mocniej. Z resztą, kiedyś nawet tymi ziemniakami surowymi leczono różne choroby, a M. Tombak do dziś poleca sok z surowego kartofla. Z kolei moja sąsiadka od octów, często robiła papkę z zasuszonych wcześniej ziół i ją zjadała, dla mnie jako małej dziewczynki było to zaskakujące i nawet odrażające. Nie wiem też jakie zioła w ten sposób używała... Tak czy inaczej bardzo żałuję, że nasze ludowe samoleczenie zostało tak okrojone, w Rosji nadal wiedzą więcej. Pozdrawiam serdecznie :)

Offline Basia

• Płytki nurek
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 05, 2020, 21:38:23 »
Właśnie pisał On również o dawkach, czyli na surowo powinny być mniejsze niż w naparze, bo wiadomo, że działają mocniej.

Wcale nie działają mocniej, tylko surowiec jest znacznie bardziej wykorzystany - nie odrzuca się fusów.
Dlatego bardzo ważne jest wzbogacanie posiłków, a nie obcinanie kolejnych składników.
Co nadal nie zmienia faktu, że należy wiedzieć, co się robi i dlaczego.

Pamiętam opowiadanie naszego Gospodarza w Międzyborowie, jak spróbował na sobie kuracji usuwania polipów papką z jaskółczego ziela: "dowiedziałem się, jak układają mi się jelita" - bo kuracja jest raczej drastyczna.

Powtarzam: są i u nas rośliny, które warto stosować w posiłkach, ale też są rośliny, które należy stosować tylko, jeśli trzeba i w sposób, jaki trzeba, bo to są silne lekarstwa.

Z resztą, kiedyś nawet tymi ziemniakami surowymi leczono różne choroby, a M. Tombak do dziś poleca sok z surowego kartofla.

Co innego leczyć, a co innego normalnie jeść ziemniaki na surowo - to się skończy rozwolnieniem, może wymiotem, bo tak działają saponiny, które normalnie się unieszkodliwiają przy gotowaniu lub nawet pieczeniu.

Jeszcze inna sprawa, to niestety - nie ma cudów. Mojemu kuzynowi kiedys powiedziała medycyna, że ma katar jelit i, że z tym się żyje, znachorka poradziła mu pić sok z surowych ziemniaków i buraków. W końcu, poniewaz ciągle było źle, człowiek wylądował w szpitalu, gdzie go tylko zbadali i odesłali do domu, by umarł w spokoju - miał rozlazłego raka i rzeczywiście umarł po kilku miesiącach. Nie obwiniam tu znachorki i soku z ziemniaków, ale tą leniwą lekarkę, która udawała jasnowidzkę, zamiast odesłać człowieka na porządne badania, bo może jeszcze wtedy był czas.

Pozdrowienia :-)

Offline Grażyna Gozdal

• Średnio Pisze
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 06, 2020, 08:35:53 »
A propos soku z ziemniaka to dr Gerhard Madaus (idol naszego Dottore) sięgnął właśnie do medycyny ludowej i polecał go przy przy wybuchu nadkwaśności: 3 razy dziennie 1 szklankę. Niestety nie pamiętam jak długo taką kurację można stosować.

Pozdrowionka :-)