Autor Wątek: Zioła 2020  (Przeczytany 1384 razy)

Offline halina1

• Dużo Pisze
Zioła 2020
« dnia: Kwiecień 05, 2020, 16:33:36 »
Forum działa, to pięknie.
A zbiór ziół?
Nie można wchodzić do lasu, na spacer, itp... a do tego ta uporczywa susza plus przymrozki.
Wczoraj próbowałam uzbierać nieco miodunki plamistej, inaczej ziela płucnego. W stosunku do lat poprzednich występuje w śladowych ilościach.
Na wieczór popijamy napar z siedmiopalecznika. Zabiera trochę smutku, lepiej się po nim śpi i powróciły sny.
Ale z powodu suszy już w 2019 roku było go mało. Nie wiem czy uzbieram w tym roku.
A u was jak ze zbiorami?

Offline Basia

• Płytki nurek
  • Dużo Pisze
Odp: Zioła 2020
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 05, 2020, 21:55:52 »
U mnie jest sucho, ale jeszcze nie katastrofalnie.
Dzisiaj przyniosłam wiązkę gałązek dębowych. Przydadzą się.

Miodunka na szczęście doskonale się czuje na działce mojej mamy, więc surowca mi nie zabraknie

Pozdrowienia :-)

Offline kaminskainen

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 05, 2020, 23:08:39 »
Kokoryczy, zawilca i złoci mam do oporu (zebrać wystarczy odrobinę), co będzie dalej zobaczymy. Rzeczki, nad którymi byłem faktycznie mają opłakanie niski stan wody - co by nie mówić kiedyś zawsze na przedwiośnie szła duża woda, nawet jak zima była do kitu (prawie bez śniegu). Pewnie Dunajcem czy Nysą Kłodzką zejdzie gruba woda pośniegowa ale moje małe rzeczki z suchych równin wyglądają dramatycznie słabo, jak w środku suchego lata. Jeśli wiosna będzie sucha a od czerwca upały jak w zeszłym roku t te rzeczki po prostu znikną na jakiś czas.
Różnice, głupcze!

Offline Luu

• Mało Pisze
  • **
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 15, 2020, 17:12:52 »
U mnie sporo miodunki ćmy, pierwiosnków i podbiału. Wyszły też fiołeczki wonne, tricolor i czosnek niedźwiedzi. Brzoza, wierzba wypuszcza liście, tak samo bez czarny, rośnie malutka przytulia, krwawnik, bluszczyk, kuklik i glistnik, rozwija się gwiazdnica. Sporo też pokrzywy, stokrotek i głowienki. Faktycznie jest bardzo sucho, aż boli jak patrzy się na poziom wód w rzeczkach. Pozdrawiam

Offline halina1

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 16, 2020, 19:29:14 »
Trędownik dopiero początkuje, malutkie listki ledwo widoczne. Grunt twardy i suchy, jak to sforsować.
Obficie kwitnie tarnina, nazbierałam kwiatów.

Offline Wacek

• stary winiarz Białystok
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 17, 2020, 07:01:56 »
Nie mam psa więc ze strachem odwiedziłem pobliskie nieużytki w poszukiwaniu podbiału - ani kwiatka czy listka ale u mnie to żwirki i piaski a on lubi glinę, więc zamówiłem dwie doniczki z podbiałem przez internet . Posadzę w ogrodzie mam nadzieję że za rok coś uzbieram na syrop od kaszlu .

Offline kuneg

• Mów mi Małgorzato :)
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 17, 2020, 09:59:53 »
U mnie na działkach studnie wysychają, a co będzie latem???
Wczoraj ukopałam na działce żywokostu - jakiś marny, czosnek niedźwiedzi mizerny... Rukola nie wschodzi, marchew też... Rzodkiewki nie chcą rosnąć i tylko bób zdążył korzenie głębiej zapuścić, bo ładnie wygląda.
Nigdy wcześniej wiedza nie była tak łatwo dostępna i tylko od nas zależy, czy z niej skorzystamy.

Offline Luu

• Mało Pisze
  • **
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 17, 2020, 11:53:21 »
U mnie na działkach studnie wysychają, a co będzie latem???
Wczoraj ukopałam na działce żywokostu - jakiś marny, czosnek niedźwiedzi mizerny... Rukola nie wschodzi, marchew też... Rzodkiewki nie chcą rosnąć i tylko bób zdążył korzenie głębiej zapuścić, bo ładnie wygląda.

O matko, ja dopiero posiałam warzywa, a u Ciebie już bób rośnie! :)

Offline kuneg

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 18, 2020, 00:33:53 »
Bób można i na jesień we Wrocławiu siać przy takich zimach... ;)
Zazwyczaj sieję go, jak tylko ziemia rozmarzenie - zazwyczaj luty. Wczesny siew bobu pozwala mu na zawiązanie strąków przed głównym atakiem mszyc.
Nigdy wcześniej wiedza nie była tak łatwo dostępna i tylko od nas zależy, czy z niej skorzystamy.

Offline halina1

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 16, 2020, 14:08:02 »
A mierznicy czarnej nazbieraliście?
Wygląda, że to idealne zioło na skołatane koronawirusem nerwy.

Offline Pragmatyk

• Więcej Pisze
    • Plantacja Choinek Rezerwat Bobra
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 16, 2020, 20:04:37 »
Mierznica czarna właśnie czeka na miejsce w suszarce, ale przy okazji do wora wpadło sporo wiązówki błotnej. Na sadziec konopiasty u mnie jeszcze trzeba poczekać. Jutro kolej na karbieniec

Offline Basia

• Płytki nurek
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 16, 2020, 22:12:00 »
Wygląda, że to idealne zioło na skołatane koronawirusem nerwy.

Koronawirus nie jest groźniejszy, niż samochody na ulicy, to znaczy trzeba uważać, ale ostatnie cyrki polityczne mogły dać każdemu do wiwatu, jeśli tylko kontaktował się z informacjami ze świata.

A gdyby tak wysłać torbę mierznicy do Sejmu, by się uspokoili i zabrali się do jakiejś pożytecznej pracy, wyłącznie w przyzwoitych godzinach, na przykład do odchudzenia ilości przepisów. Ech... marzenie...

Offline kuneg

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 17, 2020, 09:29:13 »
To jeszcze przydałoby się odchudzić ilość urzędów i urzędników ;)

Offline Basia

• Płytki nurek
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 17, 2020, 11:22:17 »
Jeśli by było mniej przepisów, to może i ilość urzędników byłaby odpowiednio zmniejszona w naturalny sposób...
Za każdym razem jak władze walczą z biurokracją, to zatrudnienie w urzędach i powiązanych instytucjach rośnie.

Na przykład, na poczatku lica tego roku nasi władcy zrobili manewr na stawkach VAT na przyprawy i niektóre zwierzaki morskie. Dzięki temu ktoś musiał te zmiany szybko wklepać do programów księgowych, a może nawet i za to wystawić rachunek lub niedospać nocy. Jakoś nikt z tego nie zrobił zadymy okołowyborczej.

Mi się kojarzy, jak w latach 90-tych rozliczano RWPG (Rada Wzajemnej Pomocy Gospodarczej) z okazji jej rozwiązania, żeby ustalić, kto do czego dopłacał, by nikogo już dalej nie bolało. W końcu wszyscy się zgodzili, z Rosją włącznie, że wszyscy się z tym męczyli, wszycy dopłacali i wszyscy uważali, że oni tracą, a inni zyskują.

Miłościwie panujący nam politycy wszystkich opcji, kolorów i orientacji kreują miejsca pracy dojące gospodarkę.

Offline halina1

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 29, 2020, 08:12:29 »
Znajomi z kłopotami ze spaniem, zrobili sobie kąpiel w mierznicy, spali jak aniołki.