Autor Wątek: Ospa wietrzna  (Przeczytany 339 razy)

Offline werbena

• Dużo Pisze
Ospa wietrzna
« dnia: Listopad 12, 2019, 14:54:41 »
"Osoby, które w przeszłości chorowały na ospę wietrzną mają o 21 proc. niższe ryzyko zachorowania na glejaka, złośliwy nowotwór mózgu – informuje pismo “Cancer Medicine”...........

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C409062%2Cprzebycie-ospy-wietrznej-zwiazane-z-nizszym-ryzykiem-glejaka.html

Offline Basia

• Płytki nurek
  • Dużo Pisze
Odp: Ospa wietrzna
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 12, 2019, 22:17:12 »
Ciekawe, jak to sprawdzili? Czy tylko u dzieci? Przecież glejaki łapią też i dorośli.

W moim roczniku praktycznie 100% dzieci zaliczyło ospę wietrzną, teraz wiele dzieci tego nie ma, bo są zaszczepione.
Myślę, że potwierdzenie lub zaprzeczenie będzie możliwe dopiero za jakieś dobre kilkanaście.lat.

Czy szczepionka na ospę wietrzną ma zmienić nazwę na "szczepionkę na glejaka"?

Pozdrowienia :-)

Offline werbena

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 13, 2019, 11:03:07 »

Czy szczepionka na ospę wietrzną ma zmienić nazwę na "szczepionkę na glejaka"?

Basiu w artykule  jest wyraźnie napisane :

"....Okazało się, że osoby, które w przeszłości CHOROWAŁY na ospę wietrzną miały o 21 proc. niższe ryzyko zachorowania na glejaka."

CHOROWAŁY , a nie były zaszczepione ;-)

Offline Basia

• Płytki nurek
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 13, 2019, 11:43:23 »
Wiem, co jest napisane, ale nadal nie wiem, jak oni to sprawdzili to porównanie?
Czy tylko wśród obecnych dzieci i młodzieży? Jeśli tak, to nie wiadomo nadal, co się stanie za 20 lat.

Ludzie w wieku 40+ (a może i mniej?) praktycznie wszyscy zaliczyli ospę wietrzną i praktycznie nie ma grupy porównywalnej w Polsce, która by tego jej nie zaliczyła.
Mój dawny sąsiad, teraz 80+ miał glejaka jakiś czas temu, ale mu medycyna go załatwiła i jest zdrowy, jak na ten wiek.