Autor Wątek: Ciekawy artykuł na temat złocienia maruny  (Przeczytany 869 razy)

Offline qwerta

• Dużo Pisze
Ciekawy artykuł na temat złocienia maruny
« dnia: Czerwiec 13, 2019, 06:14:25 »
https://www.panacea.pl/articles.php?id=3901 - artykuł o tyle ciekawy, że wymienia badania naukowe, napisany przez dr n. farmacji i poparty bogatym piśmiennictwem, więc wygląda na rzetelny i wiarygodny. Tymczasem u dr Różańskiego nie znalazłam o tej roślince nic takiego. Jest tylko artykuł w kontekście zwalczania insektów.
Natknęłam się przypadkiem przeglądając stronkę o suplementach: https://informationisbeautiful.net/visualizations/snake-oil-scientific-evidence-for-nutritional-supplements-vizsweet/ - też ciekawa. Kółeczka znajdujące się najwyżej i oznaczone najciemniejszym kolorem oznaczają suplementy, których działanie w konkretnych schorzeniach/problemach zdrowotnych zostało poparte najsilniejszymi dowodami naukowymi. I właśnie w takim kółeczku znalazł się suplement feverfew w przypadku migreny. Zaczęłam więc szukać, cóż to takiego i okazało się, że właśnie złocień maruna :)
Będę musiała wypróbować. Ciekawe jak to ziółko smakuje. Nie wiem tylko za bardzo jak to należy przygotować i stosować. Czy pić napar, czy lepiej kupić suplement w kapsułkach? A jeśli napar, to ile go pić?
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 13, 2019, 06:28:47 wysłana przez qwerta »

Online Pragmatyk

• Więcej Pisze
    • Plantacja Choinek Rezerwat Bobra
Odp: Ciekawy artykuł na temat złocienia maruny
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 20, 2019, 15:02:57 »
Hmm... mam sporo złocienia maruny wokół domu! Akurat przekwita, ale rośnie też sporo krzaczków posadzonych niedawno - warto zebrać i ususzyć, a zastosowanie rozpracować w wolnej chwili  :-)

Pozdrawiam

Offline Agnieszka K

• Nowy
  • *
    • Blog o ziołach
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 21, 2019, 22:40:21 »
Ciekawy artykuł, fakt.
Rzeczywiście pacjenci, ktorzy sa trochę bardziej świadomi i chętni do spróbowania natury szeroko pojętej, chwalą sobie kapsułki ze złocieniem maruną, ale stosują je w sposób ciągły (min miesiąc) i mają znacznie rzadsze napady migreny. A- pracuję w aptece :D
Sama zbieram, suszę, preparuję, gotuję, cuduję ;)
Wszystko, co truje, umiejętnie użyte - leczy.

Offline qwerta

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 22, 2019, 16:36:45 »
No właśnie w aptekach są tylko kapsułki, a samego ziela nie ma :( Nie wiem właściwie co lepsze, napar/wywar z ziela czy kapsułki? I jeśli lepsze ziele, to nie mam pojęcia jak powinno być przygotowane i dawkowane...
Ktoś coś?

Online Pragmatyk

• Więcej Pisze
    • Plantacja Choinek Rezerwat Bobra
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 25, 2019, 17:01:17 »
To znalazłem w sieci na stronie sprzedawcy ziół:

"Napar przygotowujemy zalewając 1-2 łyżki ziela szklanką wrzącej wody. Odstawiamy pod przykryciem na 20 minut. Pijemy średnio 1-2 szklanki dziennie przy przeziębieniu, grypie, bólach głowy, pasożytach wewnętrznych, infekcjach bakteryjnych gardła i jamy ustnej (płukanki).

Istnieje możliwość zewnętrznego stosowania naparu. Zaleca się go w szczególności w okładach zmian skórnych, niegojących się ranach, wypryskach, czyrakach. W medycynie napar ze złocienia maruna stosowany jest w postaci nasiadówek przy świądzie odbytu, białych upławach i infekcjach narządów płciowych. Napar będzie działał ponadto napotnie i pobudzi miesiączkowanie.

Nalewka przygotowujemy w proporcjach 1:1 lub 1:3. Rozdrobnione złocień maruny należy zalać zalewając rozdrobniony surowiec zimnym alkoholem 50-60%. Miksturę należy odstawić na minimum 14 dni i dopiero po tym okresie można przystąpić do jej spożycia.
Dawkowanie to średnio 20-40 ml 2-3 x dziennie w przeziębieniu, grypie, gorączce, pasożytach wewnętrznych (owsiki, glisty), migrenowych bólach głowy, nieżytach przewodu pokarmowego i górnych dróg oddechowych.

Zaleca się także zewnętrzne stosowanie nalewki która wykorzystywana jest do smarowania obrzęków, stłuczeń, przy bólach reumatycznych, do wcierania w infekcjach bakteryjnych skóry i zmianach skórnych różnego pochodzenia." - EkoHerba
« Ostatnia zmiana: Lipiec 25, 2019, 17:04:28 wysłana przez Pragmatyk »

Offline qwerta

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 26, 2019, 13:34:20 »
Dzięki :)

Offline Agnieszka K

• Nowy
  • *
    • Blog o ziołach
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 07, 2019, 20:31:03 »
I ode mnie równiez dzięki :)
Wszystko, co truje, umiejętnie użyte - leczy.