Autor Wątek: Pozwolenie na handel ziołami? Czy jest potrzebne ?  (Przeczytany 1094 razy)

Offline hank4

• Nowy
  • *
Pozwolenie na handel ziołami? Czy jest potrzebne ?
« dnia: Marzec 28, 2019, 18:44:07 »
Witam

Chce otworzyć firmę zajmującą się importem  roślin  leczniczych(takich jak guz brzozy,paki lipy,kora brzozyliscie koniczyny. Innymi słowy rosliny ktore znajdziemy na wykazie w skupach rozlin leczniczych) z poza UE do Polski w celu odsprzedaży podmiotom trzecim takim jak Herbapol badz skupy.
Moje pytanie brzmi następująco:

-czy przyprowadzeniu powyższej działalności powinienem ubiegać sie o licencje bądź pozwolenia,koncesje

Pozdrawiam

Mateusz
« Ostatnia zmiana: Marzec 28, 2019, 18:51:04 wysłana przez hank4 »

Offline Basia

• Płytki nurek
  • Dużo Pisze
Odp: Pozwolenie na handel ziołami? Czy jest potrzebne ?
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 29, 2019, 10:01:20 »
Licencji czy pozwoleń formalnie żadnych nie trzeba, o ile nie zamierzasz handlować surowcami narkotycznymi lub tytoniem

Myślę, że to zależy od planowanego surowca.
Jesli chcesz sprzedawać do Herbapolu, to trzeba się z nimi dogadać, to oni określą wymagania i będą stroną dla celników.
Jesli chcesz sprzedawać do skupów, to raczej byłoby to nieładne, bo towar ze skupu by nabrał pochodzenia polskiego.

Ogółem, zioła, które będą klasyfikowane jako herbatki ziołowe będą podlegały kontroli na granicy, jak żywność, z ewentualnym pobieraniem próbek i badaniem ich włącznie.

Pozdrowienia :-)

Offline hank4

• Nowy
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 29, 2019, 10:44:54 »
Dziękuję za odpowiedź.
Pisząc"klasyfikowane jako herbatki ziołowe" masz na mysli zioła juz przetworzone czy moze zebrane i wysuszone zapakowane luzem ?

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Marzec 29, 2019, 10:47:15 wysłana przez hank4 »

Offline Basia

• Płytki nurek
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 29, 2019, 11:59:20 »
Spokojnie mogą być luzem, np w workach, ale graniczny Sanepid trzeba przewalczyć.

Offline hank4

• Nowy
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 29, 2019, 12:25:23 »
Dzięki :-)

Offline hank4

• Nowy
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 29, 2019, 13:43:48 »
Czy możesz rozwinąć wypowiedz dotyczącą sanepidu (rozumie ze usługa sanepidu jest odpłatna)? Ma prośba wynika z tego faktu iz pierwszy raz bede importował towar w związku z tym chce zasięgnąć i wchłonąć najwięcej wiedzy na ten temat.

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Marzec 29, 2019, 13:50:35 wysłana przez hank4 »

Offline zielarz polski

• Moderator
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 29, 2019, 14:33:28 »
Podejdź do SANEPID-u, będzie najprościej. Dowiesz się, czego wymagają i czy czasem surowca, który chcesz sprowadzać nie ma na jakiejś liście wymagającej specjalnych pozwoleń.

Offline Basia

• Płytki nurek
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 29, 2019, 14:36:49 »
Celnicy towaru nie przepuszczą poza przejściem z kontrolą sanitarną. Tam trzeba się umówić z kontrolerami, kiedy towar będzie wjeżdżać i zaczekać na decyzję. Mogą pobrać próbki, mogą domagać się przeprowadzenia badań w jakimś laboratorium. I nie ważne, czy to jest cały TIR, czy jeden worek, ale na cele handlowe. To oczywiście kosztuje.
Po pierwsze musisz mieć firmę.

Ogółem, procedura jest upierdliwa, jeśli ilość towaru jest większa, niż na własny użytek, co znów jest oceniane dowolnie. Formalnie jest limit wartości na przywóz żywności na własny użytek.

Jeszcze inna sprawa, jeśli surowiec jest u nas z roślin formalnie chronionych, wtedy znów są przepisy o ochronie przyrody. Na przykład celnicy polują na maści z pijawek ze wschodu.

Ogółem, to może mieć sens, ale to nie jest łatwy chleb

Offline hank4

• Nowy
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 29, 2019, 15:10:52 »
Teraz wiem już coraz więcej (wiem gdzie sie udać i o jakie szczegóły pytac).

pozdrawiam