Autor Wątek: Zioła zakazane w sprzedaży jako środek spożywczy ogólnego spożycia  (Przeczytany 1483 razy)

Offline Elnes

• Nowy
  • *
Kochani,

czy wiecie które to są zioła zakazane w sprzedaży jako zwykły środek spożywczy ogólnego spożycia?
Czy jest jakieś rozporządzenie, jakaś lista, która określa które zioła jak mogą być sprzedawane?

Proszę pomóżcie...

Offline janek

• Dużo Pisze
Odp: Zioła zakazane w sprzedaży jako środek spożywczy ogólnego spożycia
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 18, 2018, 23:24:30 »
A to ma jakieś dla Ciebie szczególne znaczenie?

Online zielarz polski

• Moderator
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 19, 2018, 08:43:24 »
Dokładnie jak pyta kolega - o co chodzi?

Co znaczy zakazane?  W sensie - że nie wolno ich sprzedawać, bo prawo nie pozwala?
To np.przęśl, jeśli nic się nie zmieniło.

Nie można sprzedawać bo z pewnością zaszkodzą?
No, zdecydowanie dobrze by  było wiedzieć, które zioła są trujące, żeby nie sprzedawać w celach spożywczych np. nasion rącznika.

Generalnie SANEPID powinien dysponować jakąś listą (przychodzą czasem do mnie na sklep i sprawdzają składy suplementów lub pytają o konkretne zioła, czyli jakaś podstawa - lista? -ku temu musi być) - najlepiej podejść do nich zapytać.

Można też w drugą stronę - zobaczyć na ofertę producentów - KAWON, Flos, Dary Natury czy solidnych sklepów internetowych jak Magiczny Ogród i będzie wiadomo co można.

Znając życie, to w dobie przepisów na wszystko od wagi podkowy po krzywiznę banana jakaś tam lista będzie (nasza rodzima czy unijna) ale ja się z taką nie spotkałem.

Offline kuneg

• Mów mi Małgorzato :)
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 19, 2018, 21:22:28 »
Tak na logikę, to chyba raczej nie wolno handlować roślinami chronionymi. Dajmy na to taki Tojad mocny, no nie dość, że trujący, to jeszcze chroniony. Podobnie ma się Pełnik europejski.
Nigdy wcześniej wiedza nie była tak łatwo dostępna i tylko od nas zależy, czy z niej skorzystamy.

Offline Basia

• Płytki nurek
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 19, 2018, 23:33:55 »
Ale akurat te rośliny są pospolite w ogródkach.

Rozmawiałam z Joasią i już wiem, o co chodzi: chcą robić coś w rodzaju ziołowych podpiwków czy kwasów chlebowych.

Pozdrowienia :-)

Offline Drui Vidi

• Nowy
  • *
Witajcie, od jakiegoś czasu interesuje mnie ten temat. I wpadłem na taki pomysł, żeby sprzedawać zioła tak jak dopalacze, czyli z notką "produkt nie nadaje sie do spozycia przez ludzi, produkt do celów kolekcjonerskich" należałoby jeszcze dodać że "nie dla idiotów" czy ktoś z Was spotkał się z takim pomysłem?

Offline wzuo

• Więcej Pisze
Witajcie, od jakiegoś czasu interesuje mnie ten temat. I wpadłem na taki pomysł, żeby sprzedawać zioła tak jak dopalacze, czyli z notką "produkt nie nadaje sie do spozycia przez ludzi, produkt do celów kolekcjonerskich" należałoby jeszcze dodać że "nie dla idiotów" czy ktoś z Was spotkał się z takim pomysłem?

A w jakim celu używać ziół jako środków narkotycznych? Jak lubisz mocne wrażenia to spróbuj nasionko bielunia dziędzierzawy. Gwarantuję Ci, że zapomnisz o narkotykach do końca swojego życia :-)

Offline Basia

• Płytki nurek
  • Dużo Pisze
Jeśli Ciebie interesuje "kolekcjonerstwo" to może zajmij się znaczkami pocztowymi?

A tak na poważnie, to jeśli ktoś zechce, to wszystko znajdzie, a prokuratura, jeśli dopadnie, to zaden "d**ochron" nie pomoże.

Jest jednak jedna grupa zbieraczy roślin do celów kolekcjonerskich: to są studenci farmacji, kiedy mają robić zielniki.

Pozdrowienia :-)