Autor Wątek: Przewlekłe zapalenie sutków  (Przeczytany 1813 razy)

Offline jolkaj

• Moderator
  • Dużo Pisze
Przewlekłe zapalenie sutków
« dnia: Marzec 28, 2018, 22:03:42 »
Napiszę ile wiem. Suka lat 11. Młodych nie miała. Wet w ubiegłym roku stwierdził iż pies ma dużo rozsianych nowotworów w różnych miejscach na ciele. Pies był nieoperacyjny bo trzeba by było ciąć listwę mleczną, łuskać zmiany na łapach a do tego wiek. Taka była decyzja. Właścicielka podjęła walkę i poszło sporo. Wiesiołek do picia, regularnie na zmianę z lnianym. Do tego sunia miała przez jakiś czas mieszanki na wątrobę. Okłady z różności. Najlepiej reagowała na okłady z ziół usprawniających krążenie i na srebro. Od kilku tygodni jest znaczne pogorszenie. Piecha co prawda na krótki czas straciła apetyt i posmutniała ale teraz jest lepiej, przynajmniej w tym zakresie. Stan sutków jest zły. Lekarz po oględzinach stwierdził iż zmiany są do usunięcia i podejrzewamy, że po roku od wydania opinii o psie niezdatnym do operacji coś tu nie gra. Podejrzewam, że wet wyczuł klientkę która zapłaci każdą kwotę. Jakby temat poboczny.
Macie koncepcję jak psu pomóc w takim stanie?

Warto być uczciwym, choć nie zawsze się to opłaca. Opłaca się być nieuczciwym, ale nie warto. Prof. Bartoszewski

Offline Basia

• Płytki nurek
  • Dużo Pisze
Odp: Przewlekłe zapalenie sutków
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 29, 2018, 10:47:51 »
Są środki weterynaryjne dla krów - może ten kierunek spróbujcie?
Nawet nasz Admin wdrożył jakiś preparat - jak pogrzebię we wspomnieniach z Międzyborowa, to może znajdę nazwę.

Pozdrowienia :-)

Offline stokrotka

• Średnio Pisze
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 29, 2018, 16:34:31 »
Basiu , dobry dla krów i nie tylko :)

https://zookrak.com/pl,produkty,pokaz,bal-derm
Bal-Derm
kamfora, olejek z zimoziołu, olejek terpentynowy,olejek miety bpieprzowej

Ja z dobrym skutkiem przed laty w zapaleniu powierzchownym żył
« Ostatnia zmiana: Marzec 29, 2018, 16:36:04 wysłana przez stokrotka »

Offline jolkaj

• Moderator
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 30, 2018, 08:54:18 »
Maści na zapalenie wymion spowodowały jakby oparzenia i w konsekwencji sporo stanu zapalnego na skórze.
Stokrotkowa maść nie była używana.

Okłady z ziół usprawniających krążenie (ruszczyk, kasztanowiec, arnika) nic nie wniosły. Zimne kompresy również. Kłopot jest po stronie hormonów.
Warto być uczciwym, choć nie zawsze się to opłaca. Opłaca się być nieuczciwym, ale nie warto. Prof. Bartoszewski

Offline Basia

• Płytki nurek
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 30, 2018, 10:48:11 »
Czy wiesz, które to hormony są problemem?
Może do wody do picia i do paszy dołożyć psinie rumianku i bylicy pospolitej? One równoważą hormony, przynajmniej u kobiet, a nie powinny być toksyczne. Do kompletu morszczyn.

Offline jolkaj

• Moderator
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 03, 2018, 12:30:20 »
Jest bardzo wysoka prolaktyna. Suką od kilku dni ma wręcz samoistny wyciek mleka.
Jedyne co wymyslił wet to neomecyna do smarowania.

Offline Basia

• Płytki nurek
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 03, 2018, 17:14:47 »
W blogu rozanski.li jak wrzucisz w wyszukiwarkę "mlekotok", to będzie kilka wyników do przemyślenia.

Offline kuneg

• Mów mi Małgorzato :)
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 03, 2018, 19:10:35 »
Jola, coś mi się kojarzy, że szałwia wygasza mlekotok (i nadmierne pocenie), a stan zapalny sutków złagodzą chłodne okłady z tłuczonych liści kapusty. To są jednak środki doraźne i nie wyeliminują przyczyn.

Zastanawiające jest, skąd taka wysoka prolaktyna?
Nigdy wcześniej wiedza nie była tak łatwo dostępna i tylko od nas zależy, czy z niej skorzystamy.

Offline kropka

• Nowy
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 06, 2018, 14:28:13 »
prolaktyna u psów podlega sezonowości i sama z siebie niejako wzrasta na wiosnę, ale w tym przypadku to raczej jakiś problem z przysadką chyba, może guz.Może tez być powiązane z niedoczynnością tarczycy. Te inne zmiany rozsiane  "do łuskania" - czy były pobrane próbki i badania histopatologiczne? Może to mastocytoma plus gruczolak listwy mlecznej.lekarz powinien bez problemu rozpoznać chyba takie zmiany .niestety chyba ma racje co do operacji, to jedyna szansa o ile guzy nie są już mocno złośliwe(sama mastocytoma ma III stopnie)- trzeba rozważyć czy są szanse czy pozostaje jedynie paliatywna opieka.Doraźnie na powstrzymanie mlekotoku lekarz mógłby zapisać jakiś inhibitor prolaktyny np. galastop .Czemu tego nie zrobił? Może sa jakieś przeciwskazania.To silny lek. Okłady z kapusty to dobry pomysł- szałwia też  byłaby niezła ale problem jest z tym,że o ile guzy są hormonalnie napędzane to nie wiadomo czy niektóre zioła zadziałają źle,przyspieszając rozwój choroby.

Offline jolkaj

• Moderator
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 06, 2018, 21:37:43 »
Nie wiem czemu nie wysłało przedtem mojego postu. Może się zawieruszyłam i nie kliknęłam "wyślij"

Suka brała długo wiesiołek a on jednak podnosi estrogen. Przy dominacji estrogenowej może być podwyższona prolaktyna.
O ile znajoma będzie jutro przy kompie to sama napisze co dokładnie z sunią się dzieje.

Dziękuję za pomoc :)

Offline Basia

• Płytki nurek
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 06, 2018, 21:57:10 »
Wiesiołek ma fitosterole, które dostarczają materiały między innymi do syntezy hormonów płciowych, ale, co się wytworzy, to już sprawa każdego organizmu z osobna.

Kropka napisała o nowotworze w mózgu - ja bym tego nie wykluczała. Jednak bym najpierw spróbowała środków na mlekotok - w końcu one jakoś działają na hormony, że mleko przestaje płynąć.

Ostatnio testowałam psie suplementy na bazie skwarków - w tej formie można wiele przemycić bez przemocy.

Offline Darshan

• Średnio Pisze
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 07, 2018, 22:21:55 »
Maleńkie dawki kabergoliny lub tańszej bromokryptyny (PSEUDOGRAVIN?), obniżą prolaktynę a razem z nią serotoninę i kortyzol, co ma wpływ "odgórny" na hamowanie oddziaływań głównego sprawcy czyli estrogenów, wewnętrznych i zewnętrznych. Poza tym supresja estrogenów to  witE, kwas acetylosalicylowy i np. progesteron. Krem z naturalnym progesteronem zadziała prawdopodobnie najbardziej skutecznie w zatrzymaniu i odwróceniu miejscowego stanu zapalnego. Myślę, że dodatkowy magnez i żelatyna (glicyna) są tu przydatnymi kofaktorami. Wiele firm produkujących suchą karmę dla psów i kotów stosuje "dopełniacze" masowe oparte na białkach sojowych i utwardzanych tłuszczach roślinnych, co zwiększa istotnie prozapalną sytuację w organizmach zwierzęcych. Znam kilka przypadków odwrócenia tej konkretnie choroby tylko po rezygnacji z tego rodzaju karmy na rzecz nieprzetworzonego mięsa, Podobnie bywało u sterylizowanych kotów z wielkimi  problemami nerkowymi - co jest coraz bardziej powszechne.