Autor Wątek: jak zbierać korę dębu?  (Przeczytany 12937 razy)

Offline Vereinigten

• Dużo Pisze
Odp: jak zbierać korę dębu?
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 27, 2017, 12:43:04 »
Zgadzam się z Basią. Wyjątkowo bzdurne zalecenia Flosu. Zarówno nowe monografie EMA, jak i Komisji E (nie rozumiem stosunku DOKTORA do niej), mówią o stosowaniu wewnętrznym kory dębu, przy czym K. E mówi o "nieswoistych ostrych chorobach biegunkowych". Tak więc trudno mi orzec, czym kierowali się decyzyjni Flosu, rzucając hasło "nie pić odwaru".

Co do innych p-wskazań, są one zbieżne z wytycznymi Komisji E, przy czym nie chodzi o utrudnienie komuś stosowania ziół, a wdrożenie bardzo restrykcyjnych zaleceń bezpieczeństwa. Być może nawet zbyt restrykcyjnych. Nadciśnienie i niewydolność - chyba chodzi o interakcję garbników z alkaloidami w lekach układu krążenia, ale czy kąpiel z dodatkiem kory dębu zauważalnie wpłynie na przemiany? Przy odwarze jeszcze się zgodzę, ale przy maczance?
Blog o roślinach leczniczych i ich wykorzystaniu. http://www.manualzielarski.pl/

Offline Ondrasz

• Więcej Pisze
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 27, 2017, 14:21:20 »
Ondraszu, stosowałeś kiedykolwiek doustnie preparaty z kory dębowej?
`
Kory dębu nie próbowałem, ale dzięki, że o tym przypomniałeś. Z surowców garbnikowych doświadczalnie znam: kłacze pięciornika w odwarze - trudno coś powiedzieć, musiał bym do tego jeszcze wrócić oraz alkoholaturę z zielonych orzechów włoskich - działa konkretnie, chyba najlepiej. Jeszcze borówke i brusznicę na alko - też pomocne.
« Ostatnia zmiana: Listopad 27, 2017, 14:25:15 wysłana przez Ondrasz »

Offline czesiu69

• Ekspert forum
  • Średnio Pisze
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 27, 2017, 23:27:07 »
Najwięcej garbników będzie miało kłaczę rdestu wężownika do 20%, tinktura bardzo dobra przy ostrych zatruciach, pozdrawiam

Offline Optimus

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 02, 2017, 07:14:12 »
Po zrobieniu nalewki z gałązek dębu zaciągnąłem się mocno i zapach okazał się bardzo ostry, aż parzyło w środku, a po kilku minutach głowa zaczęła mnie boleć.

Po upływie półtorej doby dopadła mnie taka migrena, jakiej w życiu nie doświadczyłem.
Nawet wystraszyłem się, że to może być udar, bo oprócz utraty wzroku i potwornym bólu prawej strony głowy, doszło jeszcze do odrętwienia lewej połowy ciała.
Gdybym ugryzł się w wargę po lewej stronie to pewnie nawet bym nie poczuł, znieczulenie jak u dentysty.

Teraz uświadomiłem sobie, że ekstrakty z kory i gałązek dębu działają obkurczająco na naczynia krwionośne.
Czy możliwe, że te dwie sytuacje były powiązane?
Mikroskopijna dawka mogłaby zapoczątkować reakcje dające wyraźne skutki po tak długim czasie?

Offline Vereinigten

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 02, 2017, 08:47:21 »
Mikroskopijna dawka mogłaby zapoczątkować reakcje dające wyraźne skutki po tak długim czasie?

Nie.
Blog o roślinach leczniczych i ich wykorzystaniu. http://www.manualzielarski.pl/

Offline Basia

• Płytki nurek
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 02, 2017, 17:45:45 »
Migreny to tak dziwne zjawiska, że ja bym nie wykluczyła żadnego placebo, jako przyczyny. Jednak dziwne jest, że to wyskoczyło po tak długim czasie.
A może to jest normalne, że migrena wykluwa się długo? Że reakcja nie jest natychmiastowa?

A marunę uprawiasz? WIelu ludziom ona pomaga na migreny.

Pozdrowienia :-)

Offline Optimus

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 02, 2017, 18:19:29 »
Placebo wykluczam ponieważ informację o obkurczeniu naczyń krwionośnych skojarzyłem kilka dni po pojawieniu się migreny a nie przed.
A ten ból głowy po "inhalacji" był słaby i zniknął prawie tak szybko jak się pojawił.

Nie stosuję żadnych ziół na migreny bo miewam je raz na rok albo i rzadziej.
Coraz bardziej skłaniam się do tego, że migreny są spowodowane niewyspaniem.
Przez 3 noce poprzedzające migrenę przespałem około 10 godzin.

Offline Basia

• Płytki nurek
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 02, 2017, 22:07:50 »
Nie mam nieprzyjemności miewania migreny, ale latem przeczytałam na jej temat książkę. Wychodzi na to, że jak człowiek ma pecha, to ma pecha, ale tego pecha można próbować oswajać i znieczulać różnymi metodami z medytacjami i naświetlaniem laserami włącznie.

Każde placebo i nocebo i stres i zapach i za długie wysypianie się i za krótkie - wszystko może to wywołać.

Pozdrowienia :-)