Autor Wątek: Zaparcia u 3 latka - ktoś ma jakieś pomysły ?  (Przeczytany 2425 razy)

Offline vitara

• Więcej Pisze
  • nr gg 14 987 97
Zaparcia u 3 latka - ktoś ma jakieś pomysły ?
« dnia: Październik 30, 2017, 08:29:19 »
Mam problem z zaparciami u dziecka 3 lata.
Chyba są to nawykowe nie chce usiaść na nocniku tylko sie prostuje wstrzymuje .
Dajemy makrogole - nie pomaga.
Kupka jest twarda.
Dieta urozmaicona do maksimum z eliminacją rozsądną cukrów prostych.
Próbowaliśmy bez chleba - nie przynosiło rezulatów.

Ktoś ma jakieś pomysły jak rozluźnić kupkę u 3 latka?

Offline leo

• Dużo Pisze
Odp: Zaparcia u 3 latka - ktoś ma jakieś pomysły ?
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 30, 2017, 08:52:58 »
Dodawaj chlorek magnezu do jedzenia/picia - powinno pomóc

Offline jolkaj

• Moderator
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 30, 2017, 09:21:55 »
Sprawdza się sok ze śliwek. Dobrym nawykiem jest talerz warzywno-owocowy do chrupania na kolanka. Jak się da to nie obieraj owoców. Do picia masz sporo suszu owocowego z pektynami. Dużo kompotów z wyjadaniem owoców jako deserów.

Warto być uczciwym, choć nie zawsze się to opłaca. Opłaca się być nieuczciwym, ale nie warto. Prof. Bartoszewski

Offline grzegorzadam

• Więcej Pisze
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 30, 2017, 10:00:11 »
Dodawaj chlorek magnezu do jedzenia/picia - powinno pomóc
Dobry pomysł, do tego na czczo musi pić wodę, z minimum, dobrej soli.
Chlorek bardzo gorzki, po tej wodzie ze smacznym sokiem można podać.
U dorosłych zawsze działa 1/4-1/2 łyżeczki sody na czczo.

Offline leo

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 30, 2017, 10:15:42 »
Chlorek magnezu jest słono gorzkawy w smaku - idzie wytrzymać. B. gorzki jest siarczan magnezu. U dorosłych sprawdza się 1/2 łyżeczki MgCl2 rozpuszczone w 1/2 dm3 wody zakwaszonej cytryną rozpite w ciągu dnia - pomaga nawet u osób z uporczywym zatwardzeniem.

Offline Basia

• Płytki nurek
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 30, 2017, 10:25:54 »
Chyba są to nawykowe nie chce usiaść na nocniku tylko sie prostuje wstrzymuje .

A dlaczego nie chce siadać na nocniku? Może tu jest problem?
Jeśli woli wstrzymać, niż usiąść, to może sprawa psychiki, jakichś dziecięcych problemów, które trzeba zidentyfikować?

A gdyby tak usiadł/a jak dorosły, tylko na deskę trzeba by nakładkę położyć i jakiś stołek pod nogi?

Pozdrowienia :-)

Offline mysznikowski

• Średnio Pisze
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 30, 2017, 10:29:49 »
Kompocik z suszonych (ale tych eko, bez siarki, faktycznie suszonych) śliwek z dodatkiem daktyli a te ugotowane owocki można przetrzeć przez sito/zmiksować dać do zjedzenia jako deser/przekąskę, położyć na omlecie, naleśniku lub kaszce do zjedzenia.
Figi suszone niesiarkowane - mój wnuk je jada jako słodycze (M. Treben poleca figi z senesem na zaparcia, no senesu dziecku nie dawałam ale figi tak i są skuteczne).
Zsiadłe mleko, łyżka, dwie do ziemniaczków przy drugim daniu.

Poza tym spotkałam się z opinią,  ja uważam, że słuszną, że małym dzieciom nie można dawać zbyt dużo błonnika, bo to powoduje utratę apetytu -  pożywienie z wysoką zawartością błonnika trawimy wolniej.

Być może twarda kupka to dla dziecka dyskomfort, może jej przemieszczanie powoduje uczucie graniczące z bólem i dziecko się przed tym broni, nie chce usiąść na nocnik.
 No i zapomniałam, płyny, płyny - dziecko powinno sporo pić/jeść płynnego. Mój wnuk wypija ok.1 litr płynów na dobę. Jeśli w ciągu dnia nie zje/wypije tej porcji to w nocy potrafi się upomnieć o picie.
« Ostatnia zmiana: Październik 30, 2017, 10:34:39 wysłana przez mysznikowski »

Offline grzegorzadam

• Więcej Pisze
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 30, 2017, 14:32:14 »
Chlorek magnezu jest słono gorzkawy w smaku - idzie wytrzymać. B. gorzki jest siarczan magnezu. U dorosłych sprawdza się 1/2 łyżeczki MgCl2 rozpuszczone w 1/2 dm3 wody zakwaszonej cytryną rozpite w ciągu dnia - pomaga nawet u osób z uporczywym zatwardzeniem.
Jest gorzki, mało dzieci to toleruje.
Kilka dawek wit.C też tak zadziała.

Offline leo

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 30, 2017, 16:35:51 »
Jest gorzki, mało dzieci to toleruje.
Kilka dawek wit.C też tak zadziała.

Aż spróbowałem samego MgCl2. Pierwsze odczucie - smak słonawo-słodkawy, goryczka pojawia się gdzieś tam w tle po dłuższej chwili - odczucie mało intensywne. Dodany do jakiegokolwiek soku - nie do wyczucia (oczywiście w rozsądnych ilościach - do ustalenia metodą prób i błędów). Oczywiście to odczucie subiektywne - każdy pewnie będzie to odbierał inaczej.

Offline ewula K

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 31, 2017, 15:31:03 »
Vitara, przesyłam Ci dwa odcinki, w których wypowiada się lekarz inny, niż większość. Pani dr Iwa Jonik, jest anestezjologiem.
W filmach sporo informacji jak co robić, by dzieci nam nie chorowały. O zaparciach też jest mowa. Warto posłuchać, bo odniesień do zdrowia, nas dorosłych jest sporo.
Mój cel  - zdrowe dziecko:
https://www.youtube.com/watch?v=looHLXD87Os
https://www.youtube.com/watch?v=fKh_kbfehnM

Offline vitara

• Więcej Pisze
  • nr gg 14 987 97
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 20, 2018, 11:43:17 »
Dziekuje za wypowiedzi

Pomogło kiwi z rana
Czasem olej lniany budwigowy
Eliminacja chlebusia pszennego

Offline mysznikowski

• Średnio Pisze
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 08, 2019, 22:03:47 »
Zaparacia u mojego wnuka się pojawił kiedy poszedł do przedszkola/ podrósł troche. W przedszkolu, wiadomo, stawiaja na samodzielnośc więc dzieciak je co bardziej podchodzi a warzywa nie podchodzą. A w ogóle to jedzeniem w przedszkolu nie jest zainteresowany. Poza tym nabrał tez manier typu "buracki zjedz sama a ja zjem mięsko z sosikiem". I teraz buraków jesc nie chce choć bardzo je lubił.
Wzrosła ilość pszennych wyrobów w jedzeniu, zmalała ilość warzyw, owcoców, echhh....... dobrze, że jeszcze nie wie co to chipsy i cola

Szukałam pomocy w książeczce Lammer-Zarawskiej. Radzi podać dziecku nasiona sluzowate: len, babke płesznik i kozieradkę. No tylko jak to podac dzieciakowi ? Piekę chleb wieloziarnisty, bezglutenowy ale to jest "za ciężkie" pieczywo dla dziecika 4,5 latka. Lubi ten chleb ale nie zje więcej niż 2 -3 kęsy.
Upiekłam bułki pszenne (50% mąka luksusowa, 50% maka pszenna razowa typ 2000) + drożdzę + nasiona kozieradki + len + babka płesznik + Oliwa z oliwek + sól + cukier dla drożdży. Udały się. Dziecko zjadło ze smakiem i skomentowało "uummmm jakie smacne, mogę zjeść?" 

Jeśli ktoś jest zainteresowany przepisem to napiszę.
Pozdrawiam
Małgorzata

Offline mysznikowski

• Średnio Pisze
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 05, 2020, 22:24:06 »
znalzałam jeszcze jeden sposób na mojego malucha, który od czasu kiedy poszedł do przedszkola cierpi na zaparcia  i nie chce jeść warzyw - to chyba jakaś przedszkolna moda :-(

Łyżkę stołową nasion babki płesznika zalewam 2-3 łyzkami wrzacego soku malinowego/wiśniowego/ czarna porzeczka albo inny i odstawiam na 2-3 godziny. Nasionka spęcznieją i wypiją soczek. Maluchowi mówię, że to galaretka z ziarenkami. Zjada bez oporów. 1 porcja dziennie i efekt jest.