Autor Wątek: 12 najlepszych surowców zielarskich o najszerszym spektrum działania  (Przeczytany 3853 razy)

Offline Henio

• Średnio Pisze
Wiem, że wszystkie zioła są "naj", ale są bardziej "naj" lub mniej "naj". Życia by zabrakło człowiekowi jakby chciał wszystkie zioła zebrać. Dlatego po pewnym czasie bardziej wtajemniczeni zielarze wiedzą co zbierać, a co odpuścić. Jakie ilości zebrać co by też nie przesadzić za zapasami. Po za tym niektóre dary natury się powielają w działaniu i nie ma co ich dublować. Wybrać tylko najlepsze i najmocniejsze o spektakularnym działaniu i możliwie szerokim spektrum.

Jestem zielarzem kompletnym amatorem, ale uczę się intensywnie i pragnę pogłębiać swoją wiedzę. Łażę po polach i lasach i aż mi szkoda, że nie mogę zabrać wszystkiego. Mam już pokaźna kolekcję ziół i darów natury. Jednak boje się, że coś przegapię. Lato leci, a wiadomo, to jedna z najlepszych pór na zbiór ziół, na jesieni będą jeszcze korzenie, w zimie też coś tam - jałowiec, jemioła...

Podzielcie się proszę co zbieracie, co chomikujecie. Można wymienić tylko 12 Darów. Ja zacznę pierwszy.

12 najlepszych Darów Natury o najszerszym spectrum działania według ważności i według mnie oczywiście:

1. Czaga
2. Biołoporek
3. Szyszki świerku serbskiego
4. Korzeń mniszka
5. Ostropest
6. Czyściec leśny
7. Pokrzywa
8. Rumianek
9. Kwiat czarnego bzu
10. Forsycja

z zagranicznych:

11. kurkuma
12. czarny pieprz.

Reszta Darów Natury czeka w kolejce w spiżarce, będzie tego kilkadziesiąt już pozycji :)

Niech MOC NATURY będzie z nami :)
« Ostatnia zmiana: Listopad 02, 2017, 08:12:33 wysłana przez Kwiatek »

Offline Zibi

• Średnio Pisze
Odp: 12 najlepszych Darów Natury o najszerszym spektrum działania
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 28, 2017, 08:30:06 »
Wiem, że wszystkie zioła są "naj", ale są bardziej "naj" lub mniej "naj". Życia by zabrakło człowiekowi jakby chciał wszystkie zioła zebrać. Dlatego po pewnym czasie bardziej wtajemniczeni zielarze wiedzą co zbierać, a co odpuścić. Jakie ilości zebrać co by też nie przesadzić za zapasami. Po za tym niektóre dary natury się powielają w działaniu i nie ma co ich dublować. Wybrać tylko najlepsze i najmocniejsze o spektakularnym działaniu i możliwie szerokim spektrum.

Jestem zielarzem kompletnym amatorem, ale uczę się intensywnie i pragnę pogłębiać swoją wiedzę. Łażę po polach i lasach i aż mi szkoda, że nie mogę zabrać wszystkiego. Mam już pokaźna kolekcję ziół i darów natury. Jednak boje się, że coś przegapię. Lato leci, a wiadomo, to jedna z najlepszych pór na zbiór ziół, na jesieni będą jeszcze korzenie, w zimie też coś tam - jałowiec, jemioła...

Podzielcie się proszę co zbieracie, co chomikujecie. Można wymienić tylko 12 Darów. Ja zacznę pierwszy.

12 najlepszych Darów Natury o najszerszym spectrum działania według ważności i według mnie oczywiście:

1. Czaga
2. Biołoporek
3. Szyszki świerku serbskiego
4. Korzeń mniszka
5. Ostropest
6. Czyściec leśny
7. Pokrzywa
8. Rumianek
9. Kwiat czarnego bzu
10. Forsycja

z zagranicznych:

11. kurkuma
12. czarny pieprz.

Reszta Darów Natury czeka w kolejce w spiżarce, będzie tego kilkadziesiąt już pozycji :)

Niech MOC NATURY będzie z nami :)

Napisz na co je stosujesz..

Moja czołówka:

dziurawiec
róża rugosa i canina
głóg jedno i dwuszyjkowy
kwiaty dziewanny
jeżyna
wierzbówka kiprzyca
bluszczyk kurdybanek
owoc tarniny
podagrycznik
poziomka

Offline Henio

• Średnio Pisze
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 31, 2017, 10:08:35 »
Stosuję na wszystko  :)

Szukam panaceum na wszystko, Daru natury o możliwie największym spektrum działaniu lub mieszanek. Generalnie złapałem bakcyla, co się Zielarstwem nazywa  :)

Na tą chwilę dolega mi, ale myślę, że powoli już przechodzi w zapomnienie:
1. problemy z wątrobę ( kamienie żółciowe, bańka wątrobowa, niedrożność kanałów żółciowych - poruszone w innym temacie na forum.)
2. małe tętniaczki w mózgu. Niekiedy jeden delikatnie przesiąka po dużym wysiłku. Pracuję właśnie w innym temacie nad nalewką z kasztanowca, ruty, vit.C i manganu. Może pomożesz ?

No i ogólnie mocna rewitalizacja organizmu, co by na jeszcze większym turbo być :)

Temat założyłem, nie ukrywam, a no po to by od sympatycznych ludzi się dowiedzieć jakie zioła są wg. nich najlepsze, co by sobie czasu zaoszczędzić - jakże cennego. Wszystkie zioła są "naj", ale niektóre są bardzie "NAJ"   :)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 04, 2017, 18:06:21 wysłana przez Henio »

Offline zielarz polski

• Moderator
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 31, 2017, 11:09:41 »
Dopisałbym do listy:

nagietek (pomarańczowe płatki)
fiołek (trójbarwny, wonny)
rzepik
przetacznik
kozieradka
hyzop
porzeczka czarna (liść i owoc)

Offline Dorunia

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 04, 2017, 13:08:15 »
Mój podstawowy zestaw. Kolejność nieistotna poza pierwszą pozycją, która jest u mnie na piedestale:
wrotycz, nagietek, glistnik, hyzop, czarny bez, rumianek, lipa, forsycja, dziurawiec, głog, sosna i kurkuma.

Offline moonboy

• Nowy
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 10, 2017, 12:33:40 »
Siedmiopalecznik błony.
Krwawnik.
Dziurawiec.
Pączki topoli.
Brzoza ,liść,młode gałązki i sok.
Rokitnik owoc i mlode liście.
Arcudziegiel i dziegiel.

Offline Zibi

• Średnio Pisze
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 19, 2017, 09:53:21 »
Mam pytanie. Czy porównywał ktoś działanie lecznicze, ilość witamin, itp. jeżyny falistej i jeżyny popielicy?
Ja w tym roku wobec nieurodzaju jeżyny falistej, zbierałem jeżynę popielicę. Do jedzenia np. ze śmietaną i cukrem do makaronu - znakomita. Na wino jeszcze lepsza od falistej - robiłem dwa identyczne. Kolor wyraźnie intensywniejszy, mocniej barwi.
Ciekaw jestem ich dokładniejszego porównania, moim zdaniem ma troszkę więcej cukrów, ale to ocena smakowa..

Offline vibana

• Nowy
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 24, 2017, 18:51:58 »
i ja swoje dołożę :D
czyr brzoozwy
pokrzywa
nagietek
fiołek trójbarwny
tymianek
żywokost
Różeniec
i in
teraz będzie rdestowiec, juz rośnie i jeszcze 10 innych, które zaprowadziłam w tym roku, bo w mojej okolicy nie ma

Offline Ondrasz

• Więcej Pisze
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 24, 2017, 21:10:21 »
@vibana- masz może jakieś informacje nt czyru ? Chodzilo by mi o to, czy w wyciągach na mocnym alko ma dzialanie przeciwzapalne jak bialoporek (czesto pojawia sie opinia, że to podobne surowce).

Offline kaminskainen

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 25, 2017, 15:24:28 »
Zacząłem coś wymyślać po czym stwierdziłem, że to bez sęsu, by zacytować samego Jasia Śmietanę.
Chyba że jako zabawa.
Taka lista powinna obejmować zioła mocne, wszechstronne a przy tym względnie bezpieczne, "niespecjalistyczne". Powiedzmy, że musi być szeroko przeciwzapalne i odkażające a także najlepiej przeciwwirusowe - to można już nazwać spox wszechstronnością. Dobrze też, jeśli nadaje się też do terapii chorób autoimmunizacyjnych (nie każda przeciwzapalność oznacza zaraz leczenie reumatyzmu czy łuszczycy).
Z tego co wymieniano na pewno zgodzę się na ARCYDZIĘGIEL. Od siebie dodałbym TATARAK i RDESTOWIEC.
Można się zgodzić na DZIURAWIEC ze względu na unikalność.
Dalej może LUKRECJA.
Chyba faktycznie RUMIANEK i NAGIETEK też się nadają. WROTYCZ bez wątpienia także.
Dalej jeden powie trędownik, inny przetacznik - to ja powiem PRZETACZNIK.
Jako dziesiąta niech będzie POKRZYWA.
Bez i dzika róża się już nie zmieściły a szkoda... ale to już pogranicze roślin leczniczych i jadalnych bardziej.
Aha, mówiliście o 12 Darach. No to BEZ DZIKI CZARNY i DZIKA RÓŻA Rosa canina :D
Różnice, głupcze!

Offline vibana

• Nowy
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 26, 2017, 22:35:01 »
Ondrasz, z tego, co wiem ma działanie przeciwzapalne. Czytałam nawet recepturę, że biały czyr (białoporek) + czarny czyr (włóknouszek) w proporcji 1:1. Mam b dobre doświadczenia z czyrem. Bardzo boję się igły, a dostałam skierowanie na punkcję i dzięki czyrowi wszystlkie zmiany uwsteczniły się:)

Offline vibana

• Nowy
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 26, 2017, 22:39:10 »

Dalej może LUKRECJA.

no lukrecja nie dla każdego, podnosi ciśnienie

Offline morana

• Nowy
  • *
  • Lettre à mon âme malade
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 27, 2017, 16:25:46 »
moje top 12

- jaskolcze ziele
- skrzyp polny
- czarnuszka
- rosa canina
- pokrzywa
- tatarak
- lisc brzozy
- ostropest
- babka lancetowata
- lopian
- szalwia
- wrotycz

Offline zielarz polski

• Moderator
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 28, 2017, 21:10:34 »

Dalej może LUKRECJA.

Co nie zmienia faktu, że lukrecja jest bardzo skutecznym surowcem o szerokim zastosowaniu.

Generalnie wiele z wypisywanych ziół będzie "nie dla każdego".
Glistnik - nie dla osób z jaskrą
Skrzyp - nie dla osób z zaburzeniem wchłaniania witamin B,
Wrotycz - nie dla karmiących i ciężarnych.

Offline Ondrasz

• Więcej Pisze
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 28, 2017, 21:18:46 »

Dalej może LUKRECJA.

Podobno może wpływać na gromadzenie wody, do obrzęków włącznie.

Dzięki za info o grzybkach:)