Autor Wątek: Pasożyty u dzieci leczenie i profilaktyka.  (Przeczytany 44190 razy)

Offline Ondrasz

• Więcej Pisze
Odp: Pasożyty u dzieci leczenie i profilaktyka.
« Odpowiedź #90 dnia: Sierpień 04, 2017, 13:54:58 »
Jasne, dobrze wiedzieć :) Wielkie dzięka :)

Offline zielonka

• Nowy
  • *
« Odpowiedź #91 dnia: Sierpień 04, 2017, 15:43:37 »
Rosjanie to wspaniali ludzie. Zazdroszę im tej ułańskiej fantazji, którą my już straciliśmy ;)

Ale pozwolę sobie zadać pytanie przy okazji. Otóż od dłuższego czasu tuż przed pełnią zaliczam zaostrzenie stanu jelit (crohn). Poprzedza je wysyp takich młodzieńczych wyprysków/wulkanów na skórze. Po pełni jak ręką odjął. Istnieje takie przekonanie, że można to łaczyć z pasożytami przewodu pokarmowego, szczególnie lambliami. Możliwe to ? Co prawda akurat zbiera sie na pełnię, a tu nic się nie dzieje, ale może jednak coś jest na rzeczy ? Mogę liczyć na opinie w tej sprawie ? :)

Możliwe, że da się to połączyć z pasożytami - starzy lekarze i laboranci mówią, że w pełni najłatwiej je wykryć, że wzmożona aktywność i pewnie tak jest... nawet, jeśli nie ma na to wystarczających, ściśle nałkowych dowodów :)

Co do wątpliwości Zielonki to przypomnę moją opinię o środkach parazytobójczych: ziołowe są albo mało efektywne, albo niebezpieczne w porównaniu z syntetykiem - akurat w tym obszarze preferuję syntetyk. Oman wygląda na bardzo skuteczny i przy tym bezpieczny środek na robaki obłe ale weź tu wciśnij dziecku takie paskudztwo... nawet zmieszany z miodem jest dość ciężki do przełknięcia.
I jeszcze zacytuję: No nie uwierzę ze lek który przechodzi przez jelita i morduje robaki jednocześnie nie czyni tam żadnej szkody. Może jestem za głupia no ale... Nie mogę uwierzyć. - to nie jest kwestia wiary tylko faktów. Substancja aktywna vermoxu wchłania się w minimalnym stopniu, bardzo skutecznie załatwia robaki obłe i nie niszczy flory bakteryjnej, ponieważ nie działa bakteriobójczo. Są miliony substancji chemicznych a nowoczesnymi lekami stają się właśnie takie o szczególnie pomyślnie skorelowanych parametrach, jak właśnie vermox: robi co trzeba bardzo skutecznie nie wchłaniając się prawie z jelit, skoro to nie jest potrzebne. Mamy np. 2 cukry: mannitol i laktulozę i jeden z nich się wchłania a drugi się nie wchłania dzięki czemu opracowano rzeczywisty, naukowo pewny tekst na przepuszczalność bariery jelitowej. Ktoś się napracował, żeby opracować dla Ciebie skuteczny i nieszkodliwy lek przeciwpasożytniczy, wykorzystujący fakt, że nie każda substancja wchłania się z jelit - a Ty "nie wierzysz"... oczywiście Twoja sprawa ale fakty nie podlegają "wierze" :D Vermox zresztą nie "morduje" - wyobrażasz sobie błędnie jakieś drastyczne działanie typu wypalanie, niszczenie i to Cię zwodzi na manowce... tymczasem tego typu porządne syntetyki cechuje WŁAŚNIE SELEKTYWNOŚĆ MECHANIZMU DZIAŁANIA (i jest trochę takich leków, wierzaj mi - czytuję farmakologię i toksykologię). Jeśli już zaczynasz być dociekliwa to pójdź dalej i poczytaj o mechanizmach działania wybranych leków. Leki p-pasożytnicze zwykle blokują metabolizm robaczków sprytnym, selektywnym uchwytem. Nie przejawiają przy tym wyraźnego działania innego rodzaju. Dobiera się przy tym drogą selekcji takie substancje, które się prawie nie wchłaniają ani nie metabolizują. Nie rozumiesz istoty bardzo szeroko zakrojonych wysiłków podejmowanych przez dziedzinę wiedzy, której najlepsze osiągnięcia zaczynasz przez to bez sensu negować i odrzucać, bo "nie wierzysz" w fakty... Jeszcze trochę a zaczniesz powtarzać brednie, że łoni tylko chco cie łotruć i "leczyć, a nie wyleczyć" (to jest półprawda zbudowana na problemie chorób przewlekłych - tutaj zioła są faktycznie lepsze, np. od statyn które jednak też wywodzą się z zielska które też choroby przewlekłe leczy a nie WYleczy ;) - zawróć z tej drogi. Używaj głównie ziół jako i ja używam ale gdzie to ma większy sens - nie broń się przesadnie przed porządnym syntetykiem.
Być może kilku osobom na tysiąc podanie pyrantelu może spowodować problemy trawienne - ale wolę nawet nie pisać, jakie problemy może u dzieci spowodować naprawdę efektywny ziołowy środek przeciwpasożytniczy (tzn. równie skuteczny jak syntetyk). Znałem przypadek dzieci, którym nieodpowiedzialny znachor "zapisał" zioła "na egzemę i pasożyty" i efektem było jedynie okropne zaostrzenie choroby... nie, to nie było zaostrzenie spowodowane wtórnym i chwilowym zatruciem zdechłymi pasożytami - ten znachor z NICZEGO ich nie wyleczył. Moje pomysły z uczepem i glistnikiem na skórę chwyciły, na pasożyty brali już tylko pyrantellum. W ogromnym stopniu rodzice z moją pomocą wyprowadzili te dzieci z choroby.

Dziękuję za wyczerpujące pouczenie.
Ekspresowy risercz zrobiłam i... Tak, w małej ilosc Vermox się wchłania. I na logikę - każda substancja obecna w jelicie zmienia flore. Jeśli mamy do czynienia ze zdrowym osobnikiem tj jelita i wątroba sa w miarę spoko, to nie wątpię że sprawy wielkiej nie ma. Gorzej jeśli z jakies problemy (nie muszą być odczuwalne). Pytanie co jeski Vermox trafia na nieszczelne jelito?
Oczywiście zioła mogą mieć negatywny skutek także, ale pytanie co jest faktycznie mniejszym zlem: konkretne zioło czy taki lek.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 04, 2017, 16:26:39 wysłana przez zielonka »

Offline kuneg

• Mów mi Małgorzato :)
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #92 dnia: Sierpień 04, 2017, 21:27:42 »
Mimo, że Vermox wchłania się minimalnie, to i tak daje mniejsze skutki uboczne w tym przypadku, niż zioła.

Gdzieś wlazł mi w oczy tekst, że dawka śmiertelna ziół dla pasożyta jest bliska dawce śmiertelnej dla żywiciela. Kamin zdecydowanie ma rację. Syntetyki są mniej groźne. Nie piszę, że zupełnie nie ma żadnych skutków ubocznych, bo sama po Pyrantelum odczuwam bóle głowy, ale po co ryzykować.

Edit:
Jeśli chodzi o pełnię, to cykl rozwojowy lamblii wynosi akurat 28 dni, więc da się to powiązać.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 04, 2017, 21:38:02 wysłana przez kuneg »
Nigdy wcześniej wiedza nie była tak łatwo dostępna i tylko od nas zależy, czy z niej skorzystamy.

Offline zielarz polski

• Moderator
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #93 dnia: Sierpień 05, 2017, 15:09:06 »
Owszem, dawki preparatów ziołowych w terapiach anty "robakowych" muszą być bardzo wysokie, więc w przypadku nieszczelnych jelit...

Niestety tutaj coś za coś.

Offline Ondrasz

• Więcej Pisze
« Odpowiedź #94 dnia: Sierpień 07, 2017, 10:04:31 »
U siebie na szczelność jelit za bardzo bym nie liczył. Wbiję sobie to do głowy, jakby czasem przyszło co do czego.