Po dłuższej lekturze, przyjąłem założenie, iż początkowo spróbuję specyfików
podnoszących nastrój i koncentrację.
Jak oceniacie apteczkę, którą chciałbym skompletować?
1.
L-Tryptofan + ewentualnie wit. B6 (witamina B6 odgrywa najważniejszą rolę, w procesie przetwarzania tryptofanu w serotoninę, a następnie w melatoninę)
2.
Orotan litu (Swanson)
3.
Phosphotidyl seryny = fosfatydylseryna (
https://evita.sklep.pl/pl/fosfatydylseryna-300mg-30kaps.html?gclid=CJezgbLLv9MCFQotGQod98wC0g ) - Fosfatydyloserynę określa się jako „biologiczny detergent mózgu” - wypłukuje zanieczyszczenia, wspiera naprawianie uszkodzenia nerwów, a to wszystko, w efekcie usprawnia zdolność myślenia i zapamiętywania.
4.
Szafran – Happy tonic
5.
Różeniec górski -
https://www.naturalna-medycyna.com.pl/rozeniec-gorski-rhodiola-rosea.html --> z info tu zawartych działa głównie na koncentrację, mocno łagodzi skutki wszelkiego stresu, nie działa tak bardzo „nakręcająco” (jak np. guarana, yerba mate)
6.
Cytryniec chiński - myślę, że jeżeli za dużo chcę brać, to cytryńca mógłbym na pierwszą kurację zaniechać, szczególnie że działa bardzo mobilizująco, więc jest wskazany na krótkie okresy przyjmowania7.
Cholina – zwiększa pamięć długotrwałą -- [
Cholina + Inozytol Swansona]
8.
Wit b3 (PP, niacyna)9.
Wit b12 (Metylokobalamina)============
10. Urydyna
============
I jako dodatek:
11. Gojnik
12. Lukrecja
13. Melisa
14. Olej z wiesiołka
15. Olej z czarnuszki – działa przeciwlękowo i chroni płuca przed zanieczyszczeniami
16. Kapsaicyna (pieprz cayenne, papryczki chilli) – ułatwia przenikanie substancji krew-mózg
17. Naturalny olejek cynamonowy – do rozsiewania zapachu w pomieszczeniu
18. Guarana
Czy dodać do powyższego bacopa moneri i żeń-szeń lub miłorząb?Czy ich działanie da się jakoś rozróżnić, czy działają trochę odmiennie w zalezności od osoby przyjmującej?
Czy do
choliny, zwiększającej pamięć długotrwałą, dodać
inozytol (wit. B8 / B16)?
Swanson proponuje taki suplement:
https://www.aleeko.pl/produkt/7136-swanson-cholina-inozytol-250-kapsulek.html?campaign=googlerss&gclid=CL-4_fOcv9MCFUZJGQodMk8BEwJaki rozkład czasowy polecilibyście przy przyjmowaniu powyższej suplementacji? L-Tryptofan chyba przed śniadaniem i na noc, by nie konkurował z innymi aminokwasami? A jak z innymi specyfikami? Czy z posiłkami do godz. 14-15?
Jak oceniacie taką informację:
"Cyjanokobalamina jest najbardziej popularną formą B12 dostępną w suplementach diety, ale witamina B12 w postaci formy chemicznej METYLOKOBALAMINA jest najbardziej aktywną jej formą. Metylokobalamina jest najlepiej przyswajana, gdyż w organizmie nie musi ulec przekształceniu do formy metylowej, jak popularna na rynku cyjanokobalamina.
Dostarczając do organizmu metylokobalaminę dajemy organizmowi gotowy aktywny składnik."Olej z czarnuszki - wg. Waszych doświadczej bardziej pobudza czy działa sedatywnie?
Czy
czarnuszka egipska różni się znacznie od innych czarnuszek? Cena oleju z cz. e. jest ponad 2 x wyższa (
http://www.sklep.natko.pl/pl/33-olej-z-czarnuszki-egipskiej-natuwit/?gclid=CL-An4-0v9MCFVvcGQod2ygKjA )od np.
http://www.nierafinowane.pl/olej-z-czarnuszki/13-olej-z-czarnuszki-zimnotloczony-nieoczyszczony-ol-vita.htmlTaka sama pojemność, lecz w tym tańszyn brak wskazania, iż "egipska".
Wąkrotka azjatycka (Gotu kola) - czy faktycznie mozna ją uznać za "niepobudzające zioła przeciwdepresyjne"? Czy darować sobie na tym etapie dodawanie jej do baterii środków wskazanych wyżej?
Rozważałem wykonanie samemu
nalewki z ostrożnia polnego, ale ta podobno ma działanie bardzo "nakręcające", powodujące niespanie przez nawet 24h i więcej, a ponieważ nie o to mi idzie, ale o podniesienie nastroju i koncentrację, to jaką nalewkę z takim zastosowaniem polecilibyście do wykonania przez niedoświadczonego samodzielnie? Na bazie ziół dostepnych w polskich lasach, gł. z północno-wschodniej Polski, których zbiór dla nalewki byłby najwłasciwszy w maju?
Chyba idealny byłby
łuskiewnik, zrobiłbym ją tylko na bazie kwiatów łuskiewnika, gdyż łatwiej będzie mi, jako początkującemu, je potem przecedzić.
Będę miał dostęp do świezych roślin, więc może warto byłoby zrobić jakis intrakt?
Nie pijam jakichkolwiek napojów alkoholowych, a z tego co pamietam, to nalewki dobrze na mnie działały, np. anyżowa na trawienie, po cięższym posiłku, o wiele skuteczniej niż wszelkie mikstury z mięty, kopru, rumianku...
Czy potem - w późniejszym maju, czerwcu w lasach znajdę jeszcze jakieś zioła do nalewek, które działałby na poprawę nastroju, koncentrację?
@ Basiu
Nie do końca sytuacja tak się przedstawia, jak ją spostrzegłaś. Nie jestem zwolennikiem żadnych odlotów farmako-narko, a jedynie o nich wspmniałem, jako o dodatkowym elemencie. Kwestie żywienia i sportu nie sa mi obce, biegam po 15 km, a mógłbym znacznie więcej, jem ok. 12 różnych gat. ryb morskich - to tak dla przykładu. Zatem na wydolności fizycznej i diecie się nie koncentruję, gdyż mam je bliskie ideałowi. Badania zdają się to potwierdzać.