Autor Wątek: Rośliny z wyrobisk  (Przeczytany 299 razy)

Offline robertrock

• Nowy
  • *
Rośliny z wyrobisk
« dnia: Luty 09, 2022, 19:07:37 »
Witam wszystkich

Mam takie pytanie odnośnie tego czy mogę zbierać rośliny z terenów byłej kopalni?
Mieszkam za granicą a ta kopalnia działała jakieś 30 lat temu. Teraz to wygląda jak jakieś zrekultywowane hałdy. Tam rośnie wszystko i to bardzo obficie.
Najwięcej to tam jest jarzębiny, dzikiej róży i głogu. Ale rosną tam także dzikie jabłonie.
Jak to widzicie?
Pozdrawiam

Offline kuneg

• Mów mi Małgorzato :)
  • Dużo Pisze
Odp: Rośliny z wyrobisk
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 11, 2022, 00:30:40 »
A co tam wydobywali?
Nigdy wcześniej wiedza nie była tak łatwo dostępna i tylko od nas zależy, czy z niej skorzystamy.

Offline Pragmatyk

• Dużo Pisze
    • Plantacja Choinek Rezerwat Bobra
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 11, 2022, 10:41:00 »
Osobiście wstrzymałbym się z pozyskiwaniem tam surowca - bardzo prawdopodobne jest skażenie gleby metalami ciężkimi, a w zasadzie to całą tablicą Mendelejewa. Może za kilkaset lat sytuacja się zmieni na plus, ale 30 to dopiero początek rekultywacji chemicznej...

Offline Basia

• Płytki nurek
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 11, 2022, 13:20:17 »
Pytanie, co tam kopali. Na przykład. bywa, że w niektórych miejscach odpady węgla brunatnego mogą być nawozem naturalnym, a w innych to jest zbyt zasiarczone. Warto zapytać w Sanepidzie, czy tam można iść na maliny, czy co tam wyrosło.

Pozdrowienia :-)

Offline robertrock

• Nowy
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 11, 2022, 19:49:08 »
Dzięki za odpowiedzi.
Węgiel kamienny tu był kopany. Ale gadałem ze znajomym. Kiedy on był mały to jego rodzice tam pracowali i z jego opowieści jak i ze zdjęć jakie widziałem to to mógł być tylko szyb kopalniany a nie typowa duża kopalnia z wydobyciem.
Wiem, że nie wszyscy wiedzą jaka jest różnica, ale kopalnia to cały zakład gdzie się fizycznie wyciąga się węgiel na zewnątrz a szyb jest tylko budowlą techniczną np. do tłoczenia powietrza pod ziemię itp.

W każdym bądź razie szkoda mi tych roślin bo owocują jak głupie i było by z tego sporo surowca.
Ale chyba macie rację. Może lepiej zostawić i tylko oko nacieszyć a tych roślin szukać gdzie indziej.
Swoją drogą tyle głogu i jarzębiny nie widziałem nigdzie indziej w mojej okolicy.
« Ostatnia zmiana: Luty 11, 2022, 19:50:44 wysłana przez robertrock »

Offline Basia

• Płytki nurek
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 11, 2022, 20:38:43 »
Poważnie, zapytaj w Sanepidzie. Może oni maja wyniki badań gruntu.
Ja słyszałam śląskie opowieści o morskich świnkach, które nie przeżyły marchewki z działki. Ale zapytaj.

Pozdrowienia :-)

Offline robertrock

• Nowy
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 17, 2022, 19:35:18 »
Dzięki za odpowiedzi.
Pierwszy problem jest taki, że tu gdzie mieszkam to za bardzo nie wiadomo do kogo miałbym takie zapytanie wystosować.
Dwa to to, że tu nadal (przynajmniej w teorii) wszystko to co jest ogólnie dostępne należy do królowej. Co roku spotykamy się ze zdziwieniem kiedy ktoś widzi jak zbieramy kwiaty i owoce bzu albo jakieś grzyby czy inne surowce które tu są dostępne.

Już kilkakrotnie miejscowi zwracali uwagę, że nie można niczego zbierać bo albo jest to niebezpieczne albo jest dla ptaków i innych dzikich zwierzaków.
No cóż, z tych hałd jednak raczej zbierać nie będziemy ale nie odpuszczamy i szukamy innych stanowisk.
Pozdrawiam