Autor Wątek: Olejki eteryczne naturalne  (Przeczytany 94991 razy)

Offline zulu

• Dużo Pisze
Odp: Olejki eteryczne naturalne
« Odpowiedź #45 dnia: Maj 15, 2013, 07:21:02 »
Korzystanie z dobrych surowców nie musi jednocześnie oznaczać obróbkę surowca na tak samo wysokim poziomie, umówmy się - chodzi o zdrowe przetwórstwo, bez przeładowania chemią.
Dla mnie taką zdrową obróbką są metody wytwarzania olejków jakie pięknie prezentowała nam ineslik

http://www.herbiness.com/olejek-cytrynowy-i-lemon-curd/#comment-984

Proszę mnie nie zrozumieć, że to stwierdzenie tyczy się tej czy innej firmy bo takiej wiedzy nie mam.
Niedawno pewna Pani opowiadała jak podczas wycieczki - szkolenia w Bułgarii była między innymi w kilku wytwórniach olejku różanego.
Wiadomo, że Bułgaria to miejsce, gdzie się róży pod olejek uprawia na skalę przemysłową.
- Wie pan, ciągnie swoją opowieść, chciałam sobie tego olejku pokupować, bo cena u producenta była naprawdę atrakcyjna, ale jak zobaczyłam co oni ładowali w te biedne różane płatki, żeby je wycisnąć do ostatniej kropelki, to mi ochota przeszła.
Podobnie sprawa wygląda z produkcją olejów spożywczych, tych zapełniających półki sklepowe, o czym tu już zresztą była mowa.
« Ostatnia zmiana: Maj 20, 2013, 08:50:01 wysłana przez zulu »
veritas est adaequatio intellectus et rei

Offline felix znaczy szczęśliwy

• Średnio Pisze
« Odpowiedź #46 dnia: Maj 18, 2013, 13:55:45 »
Jako, że w temacie olejków jestem zielony, chcę was zapytać: jakie olejki byście polecili do nacierania sztywnych mięśni po wysiłku fizycznym? Chcę, by mięśnie się lepiej rozluźniły i zrelaksowały.

Offline zulu

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #47 dnia: Maj 20, 2013, 08:51:38 »

Offline yennefer

• Nowy
  • *
« Odpowiedź #48 dnia: Lipiec 23, 2013, 19:12:38 »
Witam. Już kiedyś czytałam o olejkach eterycznych. Jednak nadal sceptycznie do tego podchodzę, bo wiem, że 'naturalne' nie oznacza ... naturalne.

Ten temat przeczytałam już cały... Myślałam kiedyś o tym by zakupić lejek eteryczny... ale taki prawdziwy... Póki co to zauważyłam, ze chyba te prawdziwe olejki to są raczej te drogie. Chciałabym stosować olejki wewnętrznie.

Nie wiem co myśleć o tych olejkach... http://www.olejkilecznicze.pl/

Czy one są naturalne wg Was?

Pozdro

Offline Basia

• Płytki nurek
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #49 dnia: Lipiec 24, 2013, 17:33:59 »
Nie wiem nic o tych olejkach - może są dobre, ale marketingowy kit przyprawia o mdłości.
"Co się dzieje gdy się skaleczymy? Rana krwawi. A dlaczego ? Dlatego, żeby oczyścić ranę i zabić bakterie. Jest to konieczne dla rozpoczęcia procesu odbudowy tkanki."

Pozdrowienia :-)

Offline kaminskainen

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #50 dnia: Lipiec 25, 2013, 12:20:50 »
Hehe, istna perełka alt-medyczna, śmiech przez łzy po prostu ;D
Przez takie bzdety dyskredytowane są w oczach wielu leki skądinąd znakomite a niedoceniane przez oficjalną medycynę - jak olejki właśnie.
Różnice, głupcze!

Offline Prometeusz

• Nowy
  • *
« Odpowiedź #51 dnia: Sierpień 06, 2013, 16:04:45 »
Hej. Od dawna już się zastanawiamy, co właściwie znaczy magiczna fraza "do użytku wewnętrznego"?
Czy olejek taki osiąga jakieś kosmiczne standardy czystości, certyfikaty?
Może chodzi o "kompletność" jego składu, obecność wszystkich frakcji aktywnych biologicznie w roślinie?
Czy olejki bez tej magicznej frazy mogą realnie zaszkodzić?
Znacie jakieś realne możliwości zanieczyszczenia takich olejków?

Offline zulu

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #52 dnia: Sierpień 07, 2013, 07:19:52 »
Poczytaj sobie jakie "cuda" się robi podczas przemysłowej produkcji powszechnie używanych olejów roślinnych. Cała chemia służąca poprawie wydajności, trwałości i samego wyglądu oleju z pewnością nie jest całkowicie usuwana z produktu.
To samo można poniekąd wykorzystać przy produkcji olejków eterycznych. Pisałem kiedyś o opowiadaniu pewnej Pani, która w ramach szkolenia odwiedziła kilka wytwórni olejku różanego w Bułgarii. Podsumowała to mówiąc, że przeszła jej ochota na zakup tego chyba najcenniejszego olejku, mimo atrakcyjnej ceny.
Nasz Gospodarz na swych stronach również narzeka na jakość olejków i to renomowanych, pewnych producentów.
Chcesz mieć pewny olejek - zrób go sobie sam :).
Niestety nie do wszystkich roślin eterycznych zwykły zjadacz ziółek ma dostęp :( .

Offline kaminskainen

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #53 dnia: Sierpień 07, 2013, 11:28:38 »
Żona ma właśnie fazę na "fiński domek" i jeśli faktycznie się wybudujemy, to założę sobie małe laboratorium, gdzie na początek będę sobie destylował olejki. Doprowadzę sobie gaz, walnę blat kafelkowany i półkę na odczynniki. Wiele tego nie trzeba zresztą.
No, ale szansa pewnie nie wcześniej, niż za rok-dwa ;)
Inny szalony plan: będę dojeżdżał prawie 30 km do pracy rowerem, specjalnie kupię szosówkę w dekatlonie (można nią spokojnie grzać 40-50 km/h ;)
Różnice, głupcze!

Offline Alchemik

• Ekspert forum
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #54 dnia: Sierpień 20, 2013, 15:48:52 »
Dostęp do surowców naturalnych + odrobina pomysłowości = olejki eteryczne własnej produkcji, które ze spokojem można stosować nawet doustnie. Tylko trzeba zużyć w miarę szybko, niektóre po roku się niszczą.

Moje olejki już tylko do maści: pomarańczowy, mandarynkowy, wytrąciły się osady, zapach też już "zmiękł".

Warto mieć swoje. Kosztowne i owszem, ale dla zdrowia?
Wszystko, co jesteś w stanie zrobić, czyń to z całą swoją mocą. Nie jutro. Teraz.

Offline robin

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #55 dnia: Wrzesień 25, 2013, 13:42:00 »
http://www.primavera.com.pl/olejki_eteryczne/4/  a o tych co myślicie? ceny mają powiedziałabym.. "sprawiedliwe";) Jak to jest właśnie z tym przechowywaniem olejków, może to się przeterminować czy nie? Spotkałam się kiedyś w jednej książce zielarskiej z twierdzeniem że nie, i że z czasem być może zapach się zmienia ale olejek nadal jest wartościowy. Trzymacie w lodówce czy nie? Kiedyś zawsze trzymałam normalnie w pokoju, teraz część jednak spakowałam do lodówki [bo na olejkach chyba z mazideł pisało żeby w lodówce, to trochę zwątpiłam;)]. Przydała by się też lista które reagują z plastikiem, drzewko herbaciane 2 różnych firm - chyba z etji i inne dużo droższe przetopiło korek w buteleczce.. Teraz mam z trzeciej firmy ale pilnuję żeby stało w pionie no i ma korek z innego plastiku, i póki co kilka lat jest ok..

Offline Banrusia

• Nowy
  • *
« Odpowiedź #56 dnia: Październik 28, 2013, 00:38:08 »
A co powiecie o sosnowym a najlepiej coś zamiast niego? bo chcę mieć na przeziębienia tak kilka kropel na poduszkę do spania przy katarze, jednak sosnowy nie do końca podchodzi drażni czasem, byc może za dużo kropelek, nie wiem ale nie chcę kupować nastepnego w ciemno, tym bardziej że to dla dziecka głównie.

Offline zulu

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #57 dnia: Październik 28, 2013, 07:21:34 »
Znajome 2-3 latki "wytrzymują" bez problemu olejek pichtowy ostrożnie dozowany kominkiem aromaterapeutycznym. Kropienie poduszki może przypadkiem spowodować dostanie się olejku do oczka,  a to już przyjemne nie jest... Olejek pichtowy to też dosyć ostry zapach, choć w wersji kominkowej mocno się już łagodzi.

Offline Dondarrion

• Więcej Pisze
« Odpowiedź #58 dnia: Październik 28, 2013, 09:07:38 »
Pichtowy jest świetny, daje dzieciom na łyżeczce z miodem jak tylko kaszlną czy kichną i nie chorują na razie. Trochę się potem odbija choinką, ale smaczny jest z miodem.
Może uczulać!
« Ostatnia zmiana: Październik 28, 2013, 09:31:18 wysłana przez Dondarrion »
I am back to save the universe

Bardiki

• Gość
« Odpowiedź #59 dnia: Październik 30, 2013, 08:34:35 »
No właśnie uważajcie, bo olejek pichtowy uczulił mojego synka...;/