Autor Wątek: Naturalne środki chroniące przed kleszczami!  (Przeczytany 5004 razy)

Offline Tereska

• Nowy
  • *
Naturalne środki chroniące przed kleszczami!
« dnia: Maj 16, 2016, 22:04:07 »
Witam!
Sezon kleszczowy w pełni. Dotychczas dla ochrony moich psiaków stosowałam środki chemiczne, jednak w tym roku jakoś słabo działają, poza tym nie są przecież obojętne dla zdrowia zwierzaków. Wciąż znajduję jakieś wstręciuchy na moich psach i boję się, że w końcu pieski złapią jakieś odkleszczowe paskudztwo. Może znacie jakieś przepisy na ziołowe preparaty chroniące zwierzaki przed tymi paskudami. Słyszałam, że rewelacyjnie działa geranium, tymianek, rozmaryn, lawenda. Tylko nie wiem jak sporządzić taki preparat, jakich ilości ziół użyć, a może da się wykorzystać olejki eteryczne z tych roślin? Bardzo proszę o radę.
Pozdrawiam Tereska

Offline LolaKarola

• Mało Pisze
  • **
Odp: Naturalne środki chroniące przed kleszczami!
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 19, 2016, 01:10:32 »
Tak, geranium, tymianek, rozmaryn, lawenda.... jeszcze olejek eteryczny z oregano, goździkowy, eukaliptusowy, kamfofowy, terpentynowy, cytronelowy, olej z neem, olej z drzewa herbacianego i manuki, i jeszcze wiele wiele innych.... te można stosować w postaci repelentu. Namoczony w roztworze wybranego olejku eterycznego i wódki wacik przypiąć do obroży tuż po wyjściu na spacer.

Polecam jednak na początek wypróbować zasypkę z drożdży browarniczych dla zwierząt. Będziesz mile zaskoczona :).
Przepis: drożdże wcieramy delikatnie na karku i rozprowadzamy wzdłuż całego kręgosłupa, następnie w pachwinach i pod pachami, delikatnie nad klatką piersiową i na samym końcu na ryjka :).
« Ostatnia zmiana: Maj 19, 2016, 11:59:54 wysłana przez LolaKarola »

Offline zulu

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 19, 2016, 07:16:22 »
Ciekawa koncepyja ;)
Wszak drożdże browarnicze to w sporym składzie kompleks witamin B. Te zaś jak niedawno ktoś z Wielce Szanownych Forumowiczek i Forumowiczów pisał, ostatnimi czasy owe  łykane witaminki tą samą literką się zaczynające, słabiej odstraszały. Wniosek. Czy apteczne witaminy są jakieś słabsze, robactwo z ich zapachem się pogodziło, czy też w browarniczych drożdżach jest jeszcze coś innego, co je odstrasza ?  ::)
veritas est adaequatio intellectus et rei

Offline LolaKarola

• Mało Pisze
  • **
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 19, 2016, 08:39:29 »
Koncepcja sprawdzona i wypraktykowana, nie tylko przez moje zwierzaki, ale także znajomych. No i na pewno nie zaszkodzi  :). Nie wiem, czy to akurat kompleks witamin B daje takie rezultaty. Bardziej stawiałabym na typową dla drożdży gorycz. W każdym razie moje zwierzaki, przez długie letnie miesiące, buszując w krzakach i w lesie przez większą część doby, nie złapały ani jednego kleszcza, czy innego pasożyta skórnego. Najwyraźniej były niesmaczne.
Witaminki B miały, zdaje się, działać (komary, muchówki) dopiero po osiągnięciu odpowiedniego stężenia w ludzkim pocie, i pot ten musiał zawierać jony siarczkowe S2- (ale tu nie dam sobie głowy uciąć).

Offline ewula K

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 14, 2017, 16:14:47 »
Moja córka znalazła na stronach anglojęzycznych informację o stosowaniu oleju kokosowego (pachnącego kokosem, a nie tego bezzapachowego) w celu odstraszania kleszczy u psów.
Stosuję ten sposób od jakiegoś czasu. Piszę dopiero teraz, bo chciałam zaobserwować czy metoda działa.
Wcześniej, gdy jej nie stosowałam wyciągałam z psiaków po kilka kleszczy. Od chwili jej zastosowania praktycznie się to nie zdarza. Raz mimo smarowania pies załapał się na kleszcza. Myślę, że mało starannie wtedy podeszłam do smarowania.
Rozpuszczam olej, nalewam trochę między dłonie (rozcieram) i smaruję psiaki. Szczególnie dokładni miejsca, które przez kleszcze są ulubione.
Sierść psiaków wcale nie wygląda gorzej. Jest jeden jeszcze plus: one bardzo ładnie pachną olejem i lubią ten zapach, bo wzajemnie się liżą.
I jeszcze jedna uwaga. Kleszcze należy usuwać ręką w rękawiczce. Są informacje, które mówią, że można się zakazić usuwając gołymi palcami.

Offline Vereinigten

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 14, 2017, 17:15:16 »
Są informacje, które mówią, że można się zakazić usuwając gołymi palcami.

Podstawowe reguły higieny mówią o zabezpieczeniu ciała (zwłaszcza rąk) podczas usuwania/dotykania czegokolwiek co może mieć kontakt z wydzielinami a już zwłaszcza krwią.

Co to znaczy "gołymi palcami"? Rozumiem jakiekolwiek zakażenia poprzez rany, uszkodzenia skóry ale nie może się to zdarzyć gdy warstwa skóry jest nienaruszona. Gdyby tak było, już dawno byśmy wszyscy pomarli, skoro drobnoustroje mogłyby przechodzić przez powłoki ciała.

Forum zmienia powoli tematykę na "Forum Boreliozy". Wielkie zasługi kładą tutaj 'znamienici' zielarze publikujący na forum informacje o boreliozie i straszący kogo popadnie straszliwymi jej skutkami, linkując przy okazji do swoich stron z cennikami, wołając "nie jestem lekarzem, nie jestem lekarzem!"
« Ostatnia zmiana: Maj 14, 2017, 17:18:23 wysłana przez Vereinigten »
Blog o roślinach leczniczych i ich wykorzystaniu. http://www.manualzielarski.pl/

Offline Przebiśnieg

• Średnio Pisze
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 14, 2017, 20:19:13 »

Forum zmienia powoli tematykę na "Forum Boreliozy". Wielkie zasługi kładą tutaj 'znamienici' zielarze publikujący na forum informacje o boreliozie i straszący kogo popadnie straszliwymi jej skutkami, linkując przy okazji do swoich stron z cennikami, wołając "nie jestem lekarzem, nie jestem lekarzem!"
[/quote]

Halo, czytam to forum od kilku lat, mam pytanie? Gdzie te linki z cennikami?

Offline Basia

• Płytki nurek
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 14, 2017, 20:43:50 »
I jeszcze jedna uwaga. Kleszcze należy usuwać ręką w rękawiczce. Są informacje, które mówią, że można się zakazić usuwając gołymi palcami.

Niemożliwe do wykonania... Wtedy się nie chwyci dziada za fraki. A może to informacja od sprzedawcy jakichś patentów do usuwania kleszczy?

Chyba te informacje są zdecydowanie przesadzone. Może się jeszcze okazać, że rozduszanie kleszcza między paznokciami też może doprowadzić do zakażenia.
Myślę, że borelioza jednak drogą kropelkową się jeszcze nie przenosi.

Pozdrowienia :-)

Offline zulu

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 25, 2017, 07:46:15 »
Dzisiejszy łonet podaje ciekawy sposób na pozbycie się kleszczy. Ktoś chętny poeksperymentować ?

http://kobieta.onet.pl/dom/ogrod/kleszcze-jak-pozbyc-sie-ich-z-ogrodu-sposob-na-usuniecie-kleszcza/jgmp4y4

Offline ewula K

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 25, 2017, 07:53:34 »
Dzisiejszy łonet podaje ciekawy sposób na pozbycie się kleszczy. Ktoś chętny poeksperymentować ?

http://kobieta.onet.pl/dom/ogrod/kleszcze-jak-pozbyc-sie-ich-z-ogrodu-sposob-na-usuniecie-kleszcza/jgmp4y4
W moim ogrodzie też pokazały się kleszcze. Nie wiedziałabym o tym gdyby nie moje psy.
Nie mam pomysłu jak wykorzystać tą metodę na obszarze ponad 1400 m kw.
Ile cebuli musiałabym zjeść?

Offline grzegorzadam

• Więcej Pisze
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 25, 2017, 08:23:55 »
Można spryskać siebie i pieski wrotyczem:

Nalewka z wrotycza na kleszcze wg dr. Aliaksandra Haretskiego

Przygotowanie: Naczynie [nie plastikowe! – przyp. TAW] wypełnione kwiatami wrotycza zalewamy wódką.
Użycie: Po kilku dniach część płynu wlewamy do spryskiwacza. Spryskujemy siebie, a nawet samochód, którym podróżujemy.

Offline pczerlus

• Średnio Pisze
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 25, 2017, 08:25:51 »
Spryskaj ogród wywarem z czeremchy. W necie znajdziesz dokładne informację. Pozdrawiam,

Offline ewula K

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 25, 2017, 08:39:51 »
Grzegorzdam i Pczerlus, dziękuję :)
Wasze pomysły są znacznie bardziej realistyczne, niż ten z cebulą.

Offline pczerlus

• Średnio Pisze
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 25, 2017, 09:15:02 »
Tutaj - krok po kroku jak załatwić kleszcze w ogrodzie czeremchą:
http://niepodlewam.blogspot.com/2013/07/preparat-z-czeremchy-na-kleszcze.html

Offline zulu

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 25, 2017, 09:46:55 »
Tą metodę "przebadałem laboratoryjnie". Sporządzonym w niewielkiej ilości wywarem potraktowałem delikatnie spryskując na spodeczku wszystkie egzemplarze kleszczyc, jakie znalazłem na moim psie . Były to i spacerujące jeszcze w sierści jak i wbite, bardziej lub mniej napite osobniczki. Po paru minutach wszystkie swym bezruchem wskazywały, że przeniosły się do Krainy Wiecznego Kleszczowego Ssania.