Autor Wątek: proliferacja kości - zapalenie stawu u konia  (Przeczytany 3809 razy)

Offline wild_filly

• Nowy
  • *
proliferacja kości - zapalenie stawu u konia
« dnia: Kwiecień 20, 2016, 12:58:45 »
Witam

Jestem tu nowa i w sumie trafiłam tu przez mojego konia gdyż szukam dla niego pomocy. Chciałabym znaleźć namiary na jakiegoś weterynarza od koni który podejdzie do mojego konia holistycznie a nie tylko objawowo. Jak narazie mamy diagnozę o nieodwracalnych zmianach w obrębie stawu pęcinowego. Wet. użył stwierdzenia proliferacja kości. Chciałabym dowiedzieć się jak mogę zaingerować w jego dietę by proces ten spowolnić/zatrzymać/cofnąć. Jakie suplementy, zioła mogą go wspomóc.

Byłabym wdzięczna za każde sugestie i porady
Pozdrawiam
Kasia

Offline janek

• Dużo Pisze
Odp: proliferacja kości - zapalenie stawu u konia
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 20, 2016, 13:25:58 »
Ja na  stawy zawsze, każdemu i na wszystko polecam 7palecznika.
Może być ciężko coś cofnąć jeśli zmiany są nieodwracalne ale przynajmniej ulży zwierzęciu w bólu.
Tak myślę.

Offline Basia

• Płytki nurek
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 20, 2016, 13:58:15 »
7pałecznik to roślina mocno zjadana przez zwierzęta, więc jest nietrujący.
Jeśli masz gdzieś u siebie, to wpuść konia, niech się popasie.

Szkoda, że człowiek nie powiedział bardziej po polsku. Czy to oznacza nadmierną gęstość kości u zwierzaka?

Może opisz, co się dzieje?

Pozdrowienia :-)

Offline janek

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 20, 2016, 16:53:22 »
Ja zwierzę chciałem potraktować tradycyjnie, bardziej po ludzku - naleweczką, popryskać oczywiście.
A na pogłaskanie coś żywokostowego.

Offline wild_filly

• Nowy
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 20, 2016, 23:33:20 »
Witajcie

bardzo bardzo dziękuję za szybką odpowiedź... ja niestety miałam bardzo słaby kontakt z mózgiem podczas wizyty weterynarza z nadmiaru emocji i informacji i nie ogarnełam za bardzo tego co do mnie mówił. Czekam na zdjęcia rtg bo miał mi przesłać żebym sobie popatrzyła. Jakiś czas temu miał robione pierwszy raz zdjęcia i przez trzy miesiące dostawał zastrzyki ze specjalną mieszanką leków homeopatycznych... i chce zobaczyć czy są jakiekolwiek zmiany. Obecny wet zalecił ostrzykiwanie stawu kwasem hialuronowym i ma być za tydzień na pierwszy zabieg więc będę już o wszystko wypytywać i uważnie słuchać. Sprawa jest stara, prawdopodobnie jakiś uraz w okresie źrebięcym. Powiększony staw miał już jak go kupiłam ale nie dawał żadnych objawów a i ja wówczas o koniach nie wiele wiedziałam.
Jakiś czasu temu zaczęła się kulawizna i momentami opuchlizna (okłady z kapusty, smarowidła z czarcim pazurem). Konina dostawała też wit C i czystek.
Bardzo sporadycznie zdarza się niechęć do ruchu. Także koń nie sprawia wrażenia jakby go noga bardzo bolała... tak jakby nauczył się z tym stawem żyć i funkcjonować mimo że ma on już ograniczoną ruchomość. Ale bez większych problemów galopuje po pastwisku z całym stadem.

Czy moge prosić o więcej informacji na temat 7pałecznika? co to, jak to, jak to można podawać/stosować?

Offline janek

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 21, 2016, 08:51:27 »
Pryskać nalewką bo roślina jeszcze jest niedostępna.
Szukać gdzie rośnie i w maju można dawać świeżą lub zrobić siano.

Tak a propos - jak to jest z nazewnictwem - dla konia ususzona roślina to siano a dla nas susz?

Offline wild_filly

• Nowy
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 21, 2016, 11:21:33 »
A czy taka nalewkę można gdzieś zdobyć? Czy to raczej sameu?

Ano suszone zioła dla konia to siano:) będziemy zatem szukac i zbierać a może posadzimy....

Znalazłam również takie coś http://podkowalinypl.shoper.pl/pl/p/MSM-%E2%80%94-koncentrat-99,9/634

czy ktoś coś kiedyś słyszał bądź zażywał?

Offline janek

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 21, 2016, 11:30:07 »
Naleweczkę mam na różnych ekstrahentach.

7palecznik-bagna, nad wodą, sam sadziłem i przy okazji poszukiwania miejsca do posadzenia natknąłem się na spore stanowisko naturalne, także szukać.

MSM jest dość znanym preparatem używanym również przez ludzi w sprawach stawowych.
W badaniach klinicznych różnie to wychodzi bo czytałem i za i przeciw.

Offline leo

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 21, 2016, 18:28:55 »
Ano suszone zioła dla konia to siano:) będziemy zatem szukac i zbierać a może posadzimy....

Znalazłam również takie coś http://podkowalinypl.shoper.pl/pl/p/MSM-%E2%80%94-koncentrat-99,9/634

czy ktoś coś kiedyś słyszał bądź zażywał?

O MSM więcej przeczytasz tutaj: http://wiedza.cc/metylosulfonylometan-organiczny-zwiazek-siarki-schorzenia-stawow-i-inne-dolegliwosci.html
Jemy to razem z moim psem. Mnie po tym wyprostowało, przestały pobolewać plecy, przybyło energii - trasę spacerową wcześniej 2- godzinną zaczęliśmy z psiakiem przechodzić w ciągu 1h40min. Sprawdziło się też u osoby po złamaniu ręki. W krótkim czasie przeszedł ból, zaczęła się ręką normalnie posługiwać, a wcześniej nie mogła utrzymać szklanki w dłoni. Dobrze działa - polecam.
W opisie z Podkowy jest podana dawka dla konia 4-8g. To trochę mało - w opisach dla ludzi jest 2-8g. Dawka śmiertelna tej substancji dla człowieka przy jednorazowym spożyciu wynosi ~1,5kg - więc raczej jest to poza możliwością zrobienie tego przypadkiem.
W tym samym sklepie jest sporo ziół - na stawy można byłoby spróbować ziół krzemionkowych - krzem jest b. potrzebny dla chrzęści i kości - koń jakby mógł sam popróbować, pewnie sam najlepiej dobrałby coś dla siebie - zwierzaki mają jeszcze coś, co się nazywa instynkt. W każdym razie będzie jadł chętnie coś co mu jest aktualnie potrzebne, a odrzuci - co szkodzi. W ogóle właściciel sklepu jest chętny do rozmowy i pewnie też coś doradziłby.

Offline Basia

• Płytki nurek
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 21, 2016, 21:37:02 »
Teraz jest spory żywokost i przytulia do zbioru. Jeśli masz łąkę z żywokostem, to koń sobie poradzi.

Offline leo

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 22, 2016, 13:43:55 »
Jeszcze to może mieć zastosowanie w temacie: http://rozanski.li/443/bor-borum-b-jako-biopierwiastek-i-trucizna/

Offline wild_filly

• Nowy
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 26, 2016, 10:56:47 »
Bardzo wszystkim dziękuję za rady i wskazówki:)

powiem szczerze że im więcej czytam o różnych rzeczach tym więcej się dowiaduje zarówno pozytywów jak i negatywów i czasem naprawdę można dostać rozdwojenia jaźni bo jak jedna rzecz może być aż tak skrajnie postrzegana... jedni że działa cuda - inni że trucizna.... naprwdę głupieje. Na chwile obecną muszę podjąć decyzje czy zgadzam się na ostrzykiwanie stawu kwasem hialuronowym.... no i oczywiście milion za i przeciw....

Niestety sprawa jest stara i myślę że jeśli koń by miał taką możliwość to pewnie by już zjadał to co mu pomoże ale pomimo tego że pastwisk ma naprawdę sporo do wyboru i też dość często zmieniał miejsce na chwilę obecną nie jest w stanie sam sobie poradzić z tą przypadłością (albo nie ma tego czego mu potrzeba pod kopytami). Wiem że konie są w stanie zjeść nawet "trujące" dla siebie rośliny w celach leczniczych.... no ale sprawa z jego nogą chyba jest dość już zaawansowana... a naprawdę ciężko znaleźć weta który weźmie się za niego holistycznie.Wczoraj dzwoniłam do jakiegoś dr z Czestochowy który się tylko homeopatią zajmuje i jak usłyszał co mój koń dostawał (w sensie zastrzyki homeopatyczne) to skrytykował wszystko włącznie z tym że to były zastrzyki że w ogóle te leki to nie na to plus to że za duże dawki.... i bądź tu człowieku mądry:( a jak zapytałam o dietę to stwierdził że to nie ma nic wspólnego bo to zwyrodnienie prawdopodobnie od urazu z przed lat.... a sama wiem że czasem przyczyna tego co jest w nodze u konia równie dobrze może być umiejscowiona w jego "ręce" jak również z tym że coś w środku nie funkcjonuje tak jak powinno.

no nic... dalej pewnie będę szukać kogoś kto na niego holistycznie popatrzy... jutro ma być masażysta który również osteopatie stosuje:) także zobaczymy

Offline Basia

• Płytki nurek
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 26, 2016, 12:47:53 »
Jeśli Twój angielski jest w przyzwoity stanie, to w Projekcie Gutenberg jest tekst starej książki "Diseases of the Horse's Foot"
Może tam się znajdzie coś mądrego?

Może spróbuj okłady z biszofitu? Jak masz żywokost, to nakop korzeni i zrób z nich smarowidło z gęstego wywaru zakonserwowanego wódką 1:1, a łęty daj koniowi do jedzenia. Możesz do wywaru nakapać jakieś olejki po rozmieszaniu ich najpierw chociażby z mąką ziemniaczaną, aby się rozmieszało.
Tutaj niedawno Alla dała swój pomysł:
http://rozanski.ch/forum/index.php?topic=2629.msg59135#msg59135
Zostaje kreatywność, a wiosenne surowce są akurat do dyspozycji.
Zamiast pączków topoli możesz pozbierać łuski z pączków, które opadły na ziemię, bo na pączki jest nieco późno.

Od agresywnego homeopaty lepiej się trzymać z daleka.

Basia