Autor Wątek: Lekarz - badanie poziomu homocysteiny - badanie krwi.  (Przeczytany 25846 razy)

Offline antonia

• Więcej Pisze
  • Beate vivere est honeste vivere
Odp: Lekarz - badanie poziomu homocysteiny - badanie krwi.
« Odpowiedź #30 dnia: Listopad 03, 2016, 23:08:33 »

Offline Paweł

• Ekspert forum
  • Więcej Pisze
« Odpowiedź #31 dnia: Listopad 04, 2016, 09:34:28 »
Jak obniżyć poziom homocysteiny
http://sekrety-zdrowia.org/obnizyc-poziom-homocysteiny/

Antonia dzięki za odnośnik.

Warto przeczytać ten wątek od początku. Mamy tutaj podaną rzeczywistą kurację, którą przeprowadziła nasza Ewa.

Dzisiaj opiszę efekty mojej walki z podwyższoną homocysteiną.
Pierwsze badanie: wynik:12,5.
Wiedziałam, że prawidłowy wynik powinien mieścić się w zakresie 6-7.
Podjęłam suplementację betainy TMG i codziennie 3 żółtka od normalnych kur.
Po ok. 2 miesiącach wykonałam badanie kontrolne. Wynik:9,7. Obniżył się, ale był jeszcze za wysoki.
Podjęłam decyzję o wprowadzenie witaminy B6, B12 i kwasu foliowego (w formie folianu).
Brałam:2x100 mg B6, 2x500 mcg B12 (w formie metylokobalaminy) i preparat kompleksu witamin z grupy B 2x po kapsułce (w kompleksie jest kwas foliowy 800 mcg).
W ubiegłym tygodniu zrobiłam badanie.
Moja homocysteina aktualnie wynosi 6,3, a więc jest na optymalnym poziomie.

Artykuł był opublikowany 30 października 2016 roku więc świeży temat.. :)

za http://sekrety-zdrowia.org/obnizyc-poziom-homocysteiny/
Przyjmuje się, ze podwyższony poziom homocysteiny przekroczy 15 jednostek mol/l. Wg przyjętych norm prawidłowy poziom homocysteiny w osoczu to 5-14 mol/l
Wykazano jednak że już stężenia „progowe” – rzędu 11-13 mol/l mogą powodować szkodliwe zmiany w śródbłonku naczyń krwionośnych. Dlatego za poziom całkowicie bezpieczny najlepiej jest uznać wartość < 10 mol/l.

Jak obniżyć poziom homocysteiny?

Na obniżenie homocysteiny znacząco wpływają kwas foliowy i witamina B12, magnez, cynk, inne witaminy z grupy B, betaina, cholina (witamina B4)  – dodatkowo S-adenozylometionina, tauryna, N-acetyl-L-cysteina (NAC).

"Doświadczenia kliniczne wykazują, że stężenie homocysteiny na czczo – spada o około 40% po zażyciu doustnie ok. 650 mikrogramów kwasu foliowego dziennie.
    Podniesienie dawki aż do 5 mg dziennie powoduje spadek o dodatkowe 10%. Większe dawki nie przynoszą oczekiwanego efektu.
    Doradza się łączyć terapię kwasem foliowym z małą dawką witaminy B12 (400 mikrogramów). Witamina B6 nie ma wpływu na poziom homocysteiny na czczo, ale zaobserwowano, że przyjmowanie 100 mg witaminy B6 i 5 mg kwasu foliowego dziennie pozwala obniżyć stężenia homocysteiny o 50% u 90% osób z bardzo wysokim (patologicznym!) jej stężeniem. "

Źródło: Homocysteina przyczyną udarów i zawału? Prof. dr hab. Edward Bald – Kierownik Zakładu Chemii Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego

Ważne: Aktywna forma kwasu foliowego – metafolina jest dużo lepiej przyswajalna niż kwas foliowy syntetyczny, jej stężenie w osoczu może osiągać poziom 700% wyższy niż tego ostatniego.

Co do przyjmowania witaminy B12 doustnie trzeba mieć świadomość, iż nawet 10 gramów tej witaminy dla osób z upośledzonym jej wchłanianiem nie pomoże.

Jedynym ratunkiem są zastrzyki z witaminą B12.

Kiedyś to była standardowa procedura lekarska.

Ostatnimi laty Ministerstwo Zdrowia wycofało tą skuteczną terapię z rutynowego postępowania klinicznego przy szerokiej gamie jednostek chorobowych.

Za tani to środek wzmacniający pacjenta..

Pytania dla każdego..

Znasz kogoś po udarze, wylewie?
Bolała Cię ostatnio głowa?
Zbadałaś, zbadałeś już siebie, bliskich ?
...?

Pozdrawiam,
Paweł

Offline ewula K

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #32 dnia: Luty 13, 2017, 21:56:34 »
Fragment artykułu:
"Pomiar stężenia homocysteiny, lub bardziej poprawnie pomiar całkowitej homocysteiny, co obejmuje sumę stężeń wolnej i związanej homocysteiny w osoczu krwi, jest trudny technicznie.

Po pobraniu próbek krwi należy natychmiast zapobiec jej krzepnięciu za pomocą EDTA, czy heparyny, a także natychmiast (w ciągu 30 minut od pobrania) zacząć wirować próbkę, aby oddzielić krwinki od osocza.

Nawet najbardziej wydajny transport z poradni, lub przychodni do wirówki laboratoryjnej nie zawsze się sprawdza. Są na to inne sposoby, między innymi takie, że niektórzy producenci przeznaczają zbiorniki próżniowe do pobierania krwi, będące rodzajem stabilizatora, który może opóźnić pilną potrzebę wirowania.

Jednak najbardziej skuteczne urządzenie na rynku do zbierania i natychmiastowego oddzielenia osocza krwi do pomiaru homocysteiny jest unikalne i opatentowane, jako system separacji osocza, i co dziwniejsze produkowane jest przez jedno z laboratoriów w Wielkiej Brytanii. Dziwimy się, bo za Wielką Brytanią ciągnie się niesława co do poziomu szpitalnictwa i generalnie kadry lekarskiej. Przynajmniej tej, która leczy Polaków, ale nie chcę być niesprawiedliwa generalizując.

Tak czy siak ciekawe czy takie urządzenia są dostępne w Polsce, tym bardziej, że laboratorium twierdzi, że korzystanie przy pobieraniu próbek krwi z separatora nie powoduje degradacji homocysteiny, aż do 10 dni, nawet przy przechowywaniu krwi w temperaturze 37 ° C."
Są tam jeszcze inne ciekawe informacje, np. unikanie metioniny w diecie dzień przed badaniem:
całość:
http://www.pepsieliot.com/homocysteina-glowny-marker-rozwoju-powaznej-choroby-i-dlugowiecznosci/