Autor Wątek: a może by tak aplikację jaką wysmerfować ?  (Przeczytany 7875 razy)

Offline zulu

• Dużo Pisze
a może by tak aplikację jaką wysmerfować ?
« dnia: Listopad 04, 2014, 12:06:57 »
Pomysł wpadł taki przed chwilą do mojej leciwej już łepetyny:

Sporo z nas, jeśli nie większość nosi przy sobie komórki napędzane Androidem. Co byście powiedzieli na taki projekt, by zamiast rozmaitych książek, atlasów, bo w samej głowie naprawdę spory atlas ma Gospodarz, Basia, gumppek i parę innych osób z Forum, opracować forumową aplikację na komóreczki ?
Wiadomo, że nie od razu Kraków zbudowano :)
Widzę to tak. Jeżeli ktoś da rady coś wsadzić w Adroida, mógłby wsadzać w niego to, co sami stworzymy.
Powiedzmy, że np niejakiemu zulu wpadł w oko dziurawiec. Pstryknął mu parę zdjęć, pozbierał jakieś informacje, oczywiście podając od kogo i skąd je pozyskał  8) i wysyła je w odpowiednie miejsce w sieci.
Ineslik, kiedy znajdzie znowu coś fajnego do wykorzystania zrobi to samo. Jeżeli to będzie o dziurawcu, to żeby nie mnożyć wątków wsadzi to na konto dziurawca, jeżeli to coś nowego rozpocznie nowy temat wg podanych wcześniej zasad. itd, itp, etc.
Obejrzy sobie to niejaki zulu, lub kto inny, pomyśli - przyda się - i ściągnie, zaktualizuje czy inaczej wedle woli twórcy aplikacji zachowa ładnie w swojej komóreczce. Będzie jak znalazł przy wycieczkach albo przy pichceniu czegoś z wykorzystaniem ziółek :)

Jeno kto coś takiego zrobi pro publico bono ? :(

Pomyślcie jakby to w upowszechnianiu zielarstwa pomóc mogło...
veritas est adaequatio intellectus et rei

Offline Mama

• Ekspert forum
  • Dużo Pisze
    • Aga Radzi
Odp: a może by tak aplikację jaką wysmerfować ?
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 04, 2014, 12:17:25 »
do mojej łepetyny taki pomysł juz dawno wpadł :P

jest taka aplikacja po angielsku

ten kto stworzy taka aplikację będzie sławny i bogaty :D
jestem pierwsza w kolejce do jej zakupu o ile kwota nie będzie zaporowa
Jeżeli w naturze występuje jakaś choroba to natura ma na nią lekarstwo !!!
Współtworze http://1000roslin.pl/
Prywatnie http://agakrok.blogspot.com/
Służbowo https://www.szm-melisa.pl/

Offline zulu

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 04, 2014, 12:28:02 »
Widzisz, a mnie wcale zarobek po łepetynie nie chodził jeno owe herbs bonum ( zielarskie dobro ). Sława też mi nie w głowie, żeby za mną jakie paparazzi po działce,lesie czy łące z aparatami nie ganiali ;). Wolę sobie zostać kim jestem. Fakt, jeżeli ktoś zrobi coś podobnego po polsku i czechce na tym zarobić, zarobi godziwie parę groszy. Sam chętnie bym kupił. Chyba, że jednak ktoś dla idei to zrobi ;) Jednak taka Forumowa aplikacja wiele osób by zmotywowała do zamieszczania w niej swych opracowań czy nawet wypróbowanych przepisów.

Offline bartek

• Mało Pisze
  • **
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 04, 2014, 12:49:08 »
i wysyła je w odpowiednie miejsce w sieci.
Wtedy potrzebne będzie miejsce na serwerze. Sam pomysł bardzo ciekawy. Sam jeszcze nie widziałem takiej aplikacji w wersji mobilnej. Pewnie przydałby się ktoś co będzie czuwał nad częścią merytoryczną i techniczną tego projektu.

Offline Alinge

• Więcej Pisze
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 04, 2014, 13:43:24 »
author=zulu link=topic=2892.msg38505#msg38505 date=1415099217]
Pomysł wpadł taki przed chwilą do mojej leciwej już łepetyny:

Sporo z nas, jeśli nie większość nosi przy sobie komórki napędzane Androidem. Co byście powiedzieli na taki projekt, by zamiast rozmaitych książek, atlasów, bo w samej głowie naprawdę spory atlas ma Gospodarz, Basia, gumppek i parę innych osób z Forum, opracować forumową aplikację na komóreczki ?
Wiadomo, że nie od razu Kraków zbudowano :)

JAAAAA  :-* JAAAA Chcę !!!!   :-))) pomysł bardzo mi się podoba :-) i uważam że będzie bardzo przydatny :)

Offline Mama

• Ekspert forum
  • Dużo Pisze
    • Aga Radzi
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 04, 2014, 13:57:48 »
zulu ja wiem, ze ty skromny jesteś człowiek i poczciwy
sama piszę wiele artykułów i dziele się moją maleńką wiedzą jak ktoś chce słuchać bezpłatnie
i gdybym tylko umiala taką aplikację napisac to bym napisała

ale taka pożądna zawierająca większość gatunków spotykanych choćby w Polsce + zdj od korzonka po nasionko + opis no to jest już encyklopedia i łatwe do napisania to pewnie nie jest, dlatego wątpię, że ktoś ma na tyle czasu i determinacji aby zrobic to bezpłatnie

a sławny to będzie taki człowiek wśród zielarzy jak nam takie cudne narzędzie dostarczy choćby tego nie chciał ;)

Jednak jeżeli czyta nas teraz zapaleniec, który zechce sie podjąć tego to ja chętnie dostarczę to co mam, niech poda tylko adres do wysyłki

Wydaje mi się że większy sens miałaby aplikacja do rozpoznawania gatunków roślin, jak jest przy grzybach
stoisz sobie w lesie, patrzysz na zielsko, wyciągasz komórke i drogą eliminacji po listku, kwiatku, korzonku i zapachu dochodzisz do nazwy i juz wiesz zbierać czy nie zbierać, chronione, czy nie, wartościowe czy tylko dla ptaszków

tak to bym widziała

a szczegółowy opis to już sobie każdy w domu poszuka, bo aplikacje im lżejsze tym lepiej dla komórki

to jak kto napisze ? :)

Jeżeli w naturze występuje jakaś choroba to natura ma na nią lekarstwo !!!
Współtworze http://1000roslin.pl/
Prywatnie http://agakrok.blogspot.com/
Służbowo https://www.szm-melisa.pl/

Offline zulu

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 04, 2014, 14:03:02 »
do mojej łepetyny taki pomysł juz dawno wpadł :P

Zatem palmę pierwszeństwa do pomysłu przypada Mamie :)

... ja tym czasem poniucham tu i tam. Paru speców znam. Może któryś z nich pomoże snadnie, gdy mu parę groszy wpadnie ? ;)

Przynajmniej dowiem się, czy napisanie takiej androidowej aplikacji pod potrzeby Forum byłoby technicznie wykonalne.

Offline bartek

• Mało Pisze
  • **
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 04, 2014, 14:43:05 »

Wydaje mi się że większy sens miałaby aplikacja do rozpoznawania gatunków roślin, jak jest przy grzybach
stoisz sobie w lesie, patrzysz na zielsko, wyciągasz komórke i drogą eliminacji po listku, kwiatku, korzonku i zapachu dochodzisz do nazwy i juz wiesz zbierać czy nie zbierać, chronione, czy nie, wartościowe czy tylko dla ptaszków
Taki program mógłby działać jak klucz do oznaczania roślin (zadawałby pytania np: barwa, budowa liścia itp), raczej nie wskazałby konkretnie jednego gatunku ale typowałby, a ostateczną decyzję podejmuje użytkownik. Aplikacja mogłaby zawierać fotografie lub łączyć się z serwerem ze zdjęciami (tylko wtedy potrzebny jest zasięg a  w lesie czasem brak zasięgu).
Innym wyzwaniem byłoby wykorzystaniee aparatu smartfona i jakiś algorytm podobnie jak jest z aplikacjami do rozpoznawania twarzy, ale to już bardzo ambitny projekt, chociaż może gdzieś na świecie są już podobne programy.
« Ostatnia zmiana: Listopad 04, 2014, 14:47:56 wysłana przez bartek »

Offline zulu

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 04, 2014, 14:56:45 »
Patrzcie ludziska jako się pomysł rozwija :) Jak się dorwie do tego biegły informatyk to ma scenariusz gotowy.
Odnośnie budowy samej aplikacji chodzi mi pod resztką włosów pomysł taki by była to aplikacja dynamiczna, coś jak stale uzupełniana baza radarów w GPS.
Opracujmy jakiś szimel, wzorowany na porządnie, naukowo opracowanych wpisach Gospodarzach, lepszego wzorca nie trzeba szukać :). I jedziemy, pisząc to na swoim komputerku. do tego porządna, czytelna fotka i sru na serwerek. Ktoś przeczyta tą informację, ściągnie na swój sprzęt, fachowo coś dopisze, uzupełni o jakiś dobry przepis itp. i sru na serwerek. Reszta ściąga jako aktualizację.
Kto inny opracuje inne ziółko i dalej jak wyżej. Wyszukiwanie i wpisywanie alfabetycznie. Zaawansowane wg części użytecznych, pory zbioru itp.

Offline docent

• Ekspert forum
  • Dużo Pisze
  • jesteśmy tu oboje, ja śpię a Ty się śnisz
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 04, 2014, 16:57:10 »
z tym zadawaniem pytań to chyba ciężko, może lepiej aby wybierane było z menu podpowiedzi, wydaje mi się, że byłoby prościej i uniwesalniej

Offline bartek

• Mało Pisze
  • **
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 04, 2014, 17:14:23 »
Rzeczywiście schemat oparty o menu pewnie  byłby czytelniejszy.Tak czy siak napisanie takiego programu wymaga mnóstwo czasu (niezależnie czy oparty będzie o menu, pytania itd), sam klucz do oznaczania Podbielkowskiego ma mnóstwo stron, to wszystko musi zawierać aplikacja. Może lepiej zrezygnować z roślin drzewiastych a zamieścić tylko zielne.
« Ostatnia zmiana: Listopad 04, 2014, 17:41:35 wysłana przez bartek »

Offline docent

• Ekspert forum
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 04, 2014, 17:56:45 »
no i git a potem jak się rozejdzie po świecie to za gruby hajs opylić 2nd edition  8)

Wesoły Sen

• Gość
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 04, 2014, 18:16:13 »
Mnie tylko ciekawi ile taki program miałby megabajtów i musiały by być ciągłe wzmianki skąd się kopiuje informacje. Roślin to jest śmiało ponad tysiąc, gdyby do każdej opisać botanicznie korzeń http://pl.wikipedia.org/wiki/Korze%C5%84 , liść http://pl.wikipedia.org/wiki/Kszta%C5%82t_li%C5%9Bcia, owoc http://pl.wikipedia.org/wiki/Owoc, kwiat http://pl.wikipedia.org/wiki/Kwiat#Rodzaje_kwiat.C3.B3w itd. Jestem pewien że wersji będzie pare względem opisujących. W dodatku nasiono, kwiat, liść, owoc, korzeń to już daje 5 zdjęć na roślinę, słowem gigabajty danych  ;)

Offline zulu

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 05, 2014, 08:53:55 »
korzeń to już daje 5 zdjęć na roślinę, słowem gigabajty danych 

Myślałem o tym, jak tu wsadzić fotki z mojego Hasselblada, dającego 40megapikselowe foty (fajnie czasem pomarzyć ;) ). Ale można dać warunek ograniczający wagę i rozdzielczość fotek. Takie do dobrego oglądania na ekranie komórki nie muszą mieć parametrów pozwalających na drukowanie obrazków zasłaniających cały Pałac Kultury ;). Dla mnie ideał to taki przenośny atlas z tymi raczej podstawowymi roślinami, góra kilkaset gatunków.
Pomyślmy sobie sami, ile i jakich ziół każde z nas może potrzebować ? Ci, co mają ogromną wiedzę takich atlasów raczej nie potrzebują, bo mają go zawsze na podorędziu we własnej, mądrej głowie :)
Chodzi głównie o coś, co pozwoliłoby na upowszechnienie zielarstwa, o atlas podstawowy, nie o encyklopedię zielarstwa :). Opracowania ziółek byłoby formą forumowej zabawy, na zasadzie: masz chęć coś nowego opracować, czy uzupełnić gotowe materiały - dokładasz od siebie i tyle.
Na ile to możliwe technicznie do wykonania, to już sprawa do oceny przez fachowca, nie zaś kompletnego laika jakim dane mi być :)

Offline docent

• Ekspert forum
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 05, 2014, 09:01:35 »
albo oddzielna baza danych a aplikacja by tylko podrzucała linki do opisów z bazy