Sterydy to potężna broń medycyny, ale nie może być nadużywana - o tym wie każdy. Czasem trzeba je zastosować, ale po długim stosowaniu skutki uboczne mogą być przynajmniej tak samo poważne, jak choroba podstawowa, którą się leczy.
Sterydy roślinne zwykle działają tak samo dobrze, jak sterydy chemiczne, ale dziajają wolniej, jednak nie dają tylu skutków ubocznych, a w szczególności nie obniżają odporności organizmu jednocześnie dobrze blokując autoagresję. Należałoby je włączyć po osiągnięciu stabilizacji objawów choroby za pomocą środków chemicznych.
liście juki
ziarno kozieradki
* pędy psianki słodkogórz
kłącza buzdyganka lub ekstrakt
pochrzyn (dioskorea) chiński
batat bulwa (lub ziele)
kwiaty przelotu (lub lucerny lub cieciorki lub wyki)
ziele lub korzeń traganka
owoc pokrzywy
* kłącze czworolistu
* kłącze konwalijki dwulistnej
* kłącze kokoryczki
gałązki mydleńca (lub perukowca)
kora mydłoki
korzeń mydlnicy
Nie trzeba mieć koniecznie wszystkich powyższych surowców. Można je zmieszać w proporcjach losowych.
Osobiście tak rzadko widuję czworolist, że o ile urwanie jednego liścia w razie potrzeby by mnie nie martwiło, to korzenia bym nie ruszyła. Może w innych regionach Polski sytuacja jest inna.
Surowce oznaczone tu (*) można pić osobno: parzyć w termosie 1 łyżka / szklankę wody, pić 30ml 2x dziennie. Jeśli będą wymioty to zmniejszyć dawkę, przy dobrej tolerancji można dojść do max. 50ml 2x dziennie.
Te surowce przy okazji mocno czyszczą krew - są moczopędne, będzie częstomocz.
Sterydy dobrze przechodzą do alkoholu.
Posiadane surowce po zmieleniu można zalać 1:7 winem, zagotować i pić po 100 ml dziennie. Można takie wino odparować w piekarniku i mieć skoncentrowany ekstrakt.
Bataty można dać nawet dzieciom po upieczeniu, można zmielić, ewentualnie wysuszyć i dawać na wrzące mleko - w końcu to jest normalne warzywo w wielu krajach.
Odstawić sterydy chemiczne na rzecz roślinnych można natychmiast - z dnia na dzień.
U dzieci, by uniknąć astmy, trzeba dać aminka egipskiego 1 łyżka / szklankę wrzątku, można z mlekiem. Stosuje się po łyżce kilka razy dziennie.
***
Jeśli ktoś zapisał więcej, to proszę o uzupełnienie
Pozdrowienia :-)