General Category > Gospodarstwo domowe

"zdrowa" patelnia

<< < (5/5)

qwerta:
Przecież miedź jest trująca. Słyszałam nawet o poważnych zatruciach spowodowanych miedzianą instalacją wodną.
Wygląda, że zakup garnków i patelni, które nie będą szkodliwe dla zdrowia i jednocześnie trwałe oraz lekkie jest niemożliwy :(
Garnki emaliowane, to ostatnio jakaś tragedia. Ostatnio jak szukałam w sklepach, to były tylko uszkodzone i złej jakości :(
Królują chromowo-niklowe na które mam alergię (i podobno sporo osób ma) oraz ciężkie i drogie gary z powłoką nieprzywierającą

zielarz polski:

--- Cytat: qwerta w Wrzesień 09, 2018, 06:47:35 ---Przecież miedź jest trująca. Słyszałam nawet o poważnych zatruciach spowodowanych miedzianą instalacją wodną.

--- Koniec cytatu ---

z tą miedzią nie jest aż tak źle. Zatrucia były przy uszkodzonych instalacjach (drobne kamyki uszkadzają ochronną powierzchnie co powoduje szybsze utlenianie).
Mam kolegę, który pracuje w wodociągach. Opowiadał, że robiono badania i w dobrej jakości instalacji poziom jonów miedzi w zasadzie odpowiada dawce leczniczej / zdrowotnej / niepełnego zapotrzebowania dobowego.
Natomiast pozostaje pytanie o rzeczywistą trwałość takich instalacji - teoretycznie obliczana jest na 100 lat ale czy powłoka tyle faktycznie wytrzyma, to się dowiemy za jakieś 80 lat. :)

janek:
Miedź trująca?
Przecież większość instalacji w nowych domach robi się w miedzi.

wzuo:

--- Cytat: janek w Wrzesień 09, 2018, 18:16:28 ---Miedź trująca?
Przecież większość instalacji w nowych domach robi się w miedzi.

--- Koniec cytatu ---

Trująca, nie trująca. Oczywiście wszystko zależy od stężenia. Miedziane rury mają tą doskonałą zaletę, że są bakteriostatyczne i nie trzeba ich jakoś dokładnie myć, przewodzą doskonale ciepło. Pewnie przy nadpodaży miedzi i braku cynku w diecie pojawi się problem.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej