Autor Wątek: Olej dziurawcowy  (Przeczytany 5779 razy)

Offline halina1

  • Dużo Pisze
  • *****
  • Wiadomości: 1447
Olej dziurawcowy
« dnia: Marca 31, 2016, 11:49:00 »
Olej dziurawcowy robiłam, ale nie stosowałam.
Aż dopadła mnie sztywność karku, na którą sobie zasłużyłam. Posmarowałam, przeszło.
Bolące nogi po długim marszu, posmarowałam przeszło.
Według Treben, pomaga na kolkę malucha po posmarowaniu brzuszka.
Rwa kulszowa, też pomaga itp.
Stosujecie?

Offline zulu

  • Dużo Pisze
  • *****
  • Wiadomości: 2336
Odp: Olej dziurawcowy
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 31, 2016, 12:00:32 »
Z moich doświadczeń wynika, że dobrze się spisuje na skórne problemy po tzw. chemii. W przypadku opornych na  leczenie efektów oparzenia słonecznego również przyniósł lepszy skutek niż leki przepisane przez lekarza. Osoby, z którymi kiedyś się podzieliłem skromnym zapasem dostały wraz z olejem przepis Gospodarza, wedle którego od ubiegłorocznych zbiorów mają już swój olej i wraz ze stosowaniem propagują go dalej :)
veritas est adaequatio intellectus et rei

Offline janek

  • Dużo Pisze
  • *****
  • Wiadomości: 2780
Odp: Olej dziurawcowy
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 31, 2016, 13:07:19 »
Zulu
Zaskoczyłeś mnie z tym na oparzenia słoneczne.
Przecież mówi się, że się właśnie na słońcu, po dziurawcu ich dostaje.

Offline halina1

  • Dużo Pisze
  • *****
  • Wiadomości: 1447
Odp: Olej dziurawcowy
« Odpowiedź #3 dnia: Marca 31, 2016, 14:01:16 »
W poniedziałek, smarowałam się tym olejem (nie na twarzy, ale między innymi na szyi), byłam kilka godzin na słońcu, żadnych skutków ubocznych nie było.

Offline Vereinigten

  • Dużo Pisze
  • *****
  • Wiadomości: 528
Odp: Olej dziurawcowy
« Odpowiedź #4 dnia: Marca 31, 2016, 20:12:20 »
Słyszałem o pewnym masażyście który stosuje olej dziurawcowy. Ale na maceruje dziurawca tylko wyciska płatki. Zbiera je przez godzinę - dwie w południe przez sezon. Nie jestem pewien na ile oleju jest w płatkach, czy też jednak dodaje oleju z innych roślin - jednak wszystko robi ręcznie, z namaszczeniem. A przez to jest to najcenniejszy środek jaki można wytworzyć.
Blog o roślinach leczniczych i ich wykorzystaniu. http://www.manualzielarski.pl/

Offline Basia

  • Płytki nurek
  • Global Moderator
  • Dużo Pisze
  • *****
  • Wiadomości: 11158
Odp: Olej dziurawcowy
« Odpowiedź #5 dnia: Marca 31, 2016, 22:45:13 »
Preparaty z dziurawca mogą uczulać na słońce, ale jeśli są brane doustnie w większej ilości, ale nie wiem, co oznacza "większa ilość"?.
Nie jestem pewna, czy to jest problemem w naszej strefie klimatycznej (jeszcze?)
Nie wiem, który składnik dziurawca uczula na słońce. Może on nawet nie przechodzi do oleju?

Rosjanie piszą, że ich tradycyjna nazwa dziurawca "zwieroboj" pochodzi nie od martwych zwierząt po zjedzeniu dziurawca w upał, ale od niezrozumienia nazwy tej rośliny po kazachsku "dżerabaj", która oznaczała coś zupełnie innego: uzdrowiciel ran.
Pewnie w tą kategorię spokojnie można zaklasyfikować oparzenia słoneczne.

Liście i sok roślin baldaszkowatych ze słynnym barszczem Sosnkowskiego na czele właśnie uczulają na słońce, a nie parzą.

Pozdrowienia :-)

Offline Krzysztof B

  • Mało Pisze
  • **
  • Wiadomości: 97
Odp: Olej dziurawcowy
« Odpowiedź #6 dnia: Kwietnia 01, 2016, 12:55:03 »
" co oznacza "większa ilość"?."
To poprawność polityczna -
I myślę nie o ilość chodzi (bo kto wypija 200 ml dziennie?) a rozsądek i  genotypy ludzkie. Wahałbym się podać to rudemu lub innemu aryjczykowi .
My mieszańcy Chazarów z innymi genotypami srodkowej azji jestesmy mniej "uczuleni'.
Ale, jeśli ktoś modny lata po egiptach zimą to sam się prosi o kłopoty .
STOSUJĄC 4-5 ŁYŻECZEK  olejku sposobem Doktora nie zauważałrm działań ubocznych
Z drugiej strony idąc za Doktorem
http://rozanski.li/225/johanniskraut-drages-ekstrakt-z-dziurawca/
 "Zalecam zażywać 2 draż. rano i w południe przez 2-3 tygodnie, następnie 2 drażetki rano, po śniadaniu przez 1 miesiąc."
i szacowanym Ekstrakt użyto do produkcji drażetek. Wg moich obliczeń 1 drażetka zawiera przeciętnie i realnie ok. 0,36-0,54% hiperycyn.
Daje to nam obraz o "Mocy" naszych wyciągów(pod warunkiem zachowania procesu i jakości wsadu) -
widziałem handlowy olej dziurawcowy bez charakterystycznego koloru (ot, znowu niedziałający specyfik ).

Przy szacowanej zawartości hiperycyn na poziomie 0,2 % w surowcu (rozumię  - suchej masy).
I , uwzględniając % przejścia do wyciągu -
śmiem twierdzić łyżeczka 5ml  może zawierać góra (jeśli wyciąg by 1;1) - 0,12 do 0,17 % . czyli - odpowiada to orientacyjnie 1 drażetce .
Jeśli ktoś dokładniej policzy będę wdzięczny.

« Ostatnia zmiana: Kwietnia 01, 2016, 13:27:51 wysłana przez Krzysztof B »

Offline halina1

  • Dużo Pisze
  • *****
  • Wiadomości: 1447
Odp: Olej dziurawcowy
« Odpowiedź #7 dnia: Kwietnia 05, 2016, 20:41:21 »
Nie policzę, bo mam za mało danych, zmiennych, itp.
Niemniej, tyle lat straszono mnie działaniem fotouczulającym dziurawca, że go nie stosowałam.
Dziękuję za Chazarów.
Olej dziurawcowy jest zaprawdę super, chciałam wywołać dyskusję i nowe spojrzenie.
Może jak znajdę trochę czasu to opisze preparaty dziurawca na piwie (grzaniec dziurawcowy) na przyśpieszoną akcję serca itp.
Inne narody (cokolwiek to znaczy) dziurawiec uważają za skuteczny lek na 99 chorób (Boże, po co tyle tych choróbsk!!! ( gubię się powyżej 10 -ciu)).
Próbuję ten dziurawiec skoro taki sprytny od strony boreliozy.


Offline Julita

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 35
Odp: Olej dziurawcowy
« Odpowiedź #8 dnia: Lipca 09, 2017, 08:22:46 »
czy olej na czas maceracji zostawiamy na słońcu czy w cieniu?

Offline Basia

  • Płytki nurek
  • Global Moderator
  • Dużo Pisze
  • *****
  • Wiadomości: 11158
Odp: Olej dziurawcowy
« Odpowiedź #9 dnia: Lipca 09, 2017, 10:23:01 »
Są różne szkoły. Niektórzy (chyba nawet nas Gospodarz też w wykładach o floroterapii) twierdzą, że kwiaty w przetworach muszą stać na słońcu, by dostać więcej mocy.
Ja stawiam pod oknem, w cieniu, ale to z lenistwa, braku miejsca, a nie wyrachowania ;-)

ozdrowienia :-)

Offline Julita

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 35
Odp: Olej dziurawcowy
« Odpowiedź #10 dnia: Lipca 09, 2017, 13:20:53 »
dziękuję :) a czy i jak go konserwować? póki co wlałam na wierzch ze 2 łyżki spirytu jak Doktor poradził. a po zlaniu? wiem, że trzymać już wtedy w ciemnym miejscu (wystarczy szafka czy raczej lodówka?) tylko czy jakoś zabezpieczać? czytałam, że na świeżym surowcu macerat  może się psuć..

Offline Basia

  • Płytki nurek
  • Global Moderator
  • Dużo Pisze
  • *****
  • Wiadomości: 11158
Odp: Olej dziurawcowy
« Odpowiedź #11 dnia: Lipca 09, 2017, 19:31:17 »
Jeśli zalałaś surowiec spirytusem przed zalaniem olejem, to dodatkowe zabiegi po odciśnięciu nie są potrzebne. Wlany do pojemnika spirytus opadnie pod olej - jest cięższy. Przynajmniej tak jest z olejem rzepakowym, słonecznikowym i winogronowym.

Pozdrowienia :-)

Offline Julita

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 35
Odp: Olej dziurawcowy
« Odpowiedź #12 dnia: Lipca 16, 2017, 17:09:24 »
dziękuję :) tak - było najpierw potraktowane spirytusem:)