Autor Wątek: Majowe zbiory  (Przeczytany 113938 razy)

Offline Elured

• Nowy
  • *
Odp: Majowe zbiory...
« Odpowiedź #30 dnia: Maj 03, 2011, 19:25:41 »
Zbiory zaplanowane, a tu nagła zmiana pogody i nic zrobić nie można. Leje się z nieba i nie chce przestać.
PS.: Raj dla winniczków.  :)

Offline Alchemik

• Ekspert forum
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #31 dnia: Maj 03, 2011, 21:06:50 »
Tak, u mnie winniczków cała masa.
Aparaty do destylacji na allegro - z doświadczenia wiem, że lepiej wydać nieco więcej, ale uniknąć połączeń gumowych. Bardzo niszczą olejki.
Tak, dzisiejsze pogoda pokazała, że jednak jesteśmy zależni od wielu jej kaprysów. Osobiście lubię deszcz, ale jak jest 1,5 stopnia na plusie, to nie jest to dzika rozkosz. Szkoda potem znowu leczyć katary itp. Choć znam pewnego starego pana, który mi mówił, że w pierwszy deszcz maja coś zbierać należy. Ale co.. może te winniczki? ;D

Pozdrawiam
Alchemik
Wszystko, co jesteś w stanie zrobić, czyń to z całą swoją mocą. Nie jutro. Teraz.

Offline Elured

• Nowy
  • *
« Odpowiedź #32 dnia: Maj 04, 2011, 13:04:34 »
Wczoraj powoli deszcz przekształcił się w śnieg - nie ma to jak zbierać wiosenne zioła w czasie śnieżycy :)

Offline CudTrava

• Średnio Pisze
« Odpowiedź #33 dnia: Maj 06, 2011, 19:02:31 »
Spotkałam ostatnio na swojej drodze stanowisko farbownika lekarskiego... nie mogłam się nie oprzeć żeby część nie zabrać ze sobą :)

Offline freshbynature

• Dużo Pisze
  • zioła i sport
« Odpowiedź #34 dnia: Maj 06, 2011, 20:04:27 »
Dzisiaj nazbierałem kwiatostanu głogu (bardzo szybko w tym roku)... Jutro dozbieram kwiatu jarzębiny , pogoda piekna 20:00 i 20c..

owocnych zbiorów-fresh
Piękno, które ma się w sobie, nie przemija nigdy, jest  w umyśle,...ale widzą je tylko ci, kórzy umysłem sie posługują... leżysz wstań wstałes-idź idziesz-biegnij biegniesz- leć lecisz?

Offline kasia

• Więcej Pisze
« Odpowiedź #35 dnia: Maj 07, 2011, 21:04:19 »
Kaśka suszy glistnik,żywokost(również olej żywokostowy),kwiat jarzębiny,kurdybanek,kasztanowca kwiat i liście(nastawiła też wino z kwiatków),konwalia(dziś jeszcze stawia nalewkę),nastawiła zimną alkoholaturę kokoryczki.Zbierała też  z zapałem gołymi rękoma pokrzywy czubeczki-spostrzegła ,mając już pelną torbę,iż zbiera chyba na dzikim wysypisku-jakieś folie chyba po nawozach i biaława substancja w glebie,cała pokrzywa pozostala na miejscu zbioru,a rosła tak bujnie i gęsto    :-\ .Pozdrawiam majowo,kacha

Offline ineslik

• Global Moderator
  • Dużo Pisze
    • herbiness
« Odpowiedź #36 dnia: Maj 07, 2011, 21:55:57 »
Kasia , ty mnie przerażasz . Przyznaj się , co bierzesz na  doping.

Najpierw chciałam się zapytać, jak radzicie sobie z pozyskiwaniem surowca z wysokich drzew, ale i mi trafiła się "częstująca " jarzębina.
Zapytam się więc jak radzicie sobie z ziołami w stylu kurdybanka, bo ja nie mam aż tyle cierpliwości w takiej pozycji. (może dlatego , że wcześniej zasadziłam 50 porów i 30 selerów).
I czy to normalne, że czeremcha zrobiła mi się fioletowa po ususzeniu.

Offline kasia

• Więcej Pisze
« Odpowiedź #37 dnia: Maj 07, 2011, 23:08:37 »
Inez,moja czeremcha po wysuszeniu ma barwę kremowobiałą-powiedzmy brudnobiałą,ale fioletu nie zaobserwowałam.Nazbierałam też nieco żarnowca miotlastego.Kurdybanek wysuszony pięknie pachnie,nie pamietam jak zbierałam,przypuszczam,że byl to styl zmienny-kombinacja zwisu z przycupem   :) .Mam jednakowoż inny problem-upatrzyłam sobie ugór z tasznikiem ,juz mialam tam się zapuścić,niestety zobaczylam sforę psów,które tam się zabawiały podsikując co wyższe okazy.Stad dylemat-czy zaparzanie ziół niszczy wszystkie ewentualne  "zarazy", przetrwalniki ,jaja?a co z maceratami?czy 40% alkohol to unieszkodliwi?Proszę o odpowiedź,jeśli ktoś ma wiedzę na ten temat.Pozdrawiam,kaśka rozterkowska

Offline arte

• Ekspert forum
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #38 dnia: Maj 09, 2011, 08:03:06 »
 Wczoraj  będąc  w  lesie  trafiłam  na  wycięte  świeżutko  sosny.  Dużo  na  tych  drzewach  pączków  sosnowych. Jest  idealny  czas na  ich  zbiór!,  nie  można  przeoczyć,  bo  pyłek  za  parę  dni  się  wysypie. Dla  nas  takie  ścięte  drzewa   to    miejsce  skarbów  do  odzysku..Pączki  sosnowe  suszę,  potem  w  razie  potrzeby  zalewam  gorącym  mlekiem.Są  nie  zastąpione  przy  przeziębieniach,  osłodzić  to  można  odrobinę  miodem.  Ten  surowiec  tzn.  pączki  sosnowe  zasypuję  też  cukrem  mocno  ubijając  tłuczkiem,  przelewając   alkoholem.
 Na  tych  drzewach  po  wycince  natrafiłam  też  na  jemiołę  sosnową. To  nie  czas  na  jej  pozyskiwanie,  lecz  nie  zostawię  jemioły na   polanie. Zabrałam  do  domu,  suszy  się  właśnie,jeszcze  coś  może  z  aktywnych  składników  w  niej  pozostało.
 Poza  tym   oberwałam  liście  z  całej  brzozy -  też  ściętej. Watro  więc  w  lesie  rozglądać  się  gdzie była  wycinka,  może  jeszcze   nam  się  coś    tam   da    uzbierać.
Konwalia,  kokoryczka  powoli  rozkwitają . Konwalijka  jeszcze  nie.
 Ostatnie  mrozy  nie żle " naszkodowały " w  przyrodzie.  Co  delikatniejsze  pączki teraz  obwisłe. Ba  nawet  skrzyp    na  odsłoniętych  miejscach też   dotknięty  zbyt  drastycznym muśnięciem  zimna.
 Pozdrawiam, arte

Offline stukam kopytkami

• Ekspert forum
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #39 dnia: Maj 09, 2011, 08:41:45 »
takie pączki zalane alkoholem służą mi potem do maści rozgrzewającej nawet przy bólach o średnim natężeniu.

Offline kasia

• Więcej Pisze
« Odpowiedź #40 dnia: Maj 09, 2011, 22:59:50 »
Nazbierałam mnóstwo liścia czarnej jagody.Ku wielkiemu zadowoleniu znalazłam czworolist.Kwitnie też jasnota ,szybko przekwitnie chyba.Pozdrawiam,kaśka

Offline ineslik

• Global Moderator
  • Dużo Pisze
    • herbiness
« Odpowiedź #41 dnia: Maj 10, 2011, 20:15:24 »
Kasiu, jak ja nie cierpię oszustów. Chyba odbiorę ci punkt karmy, bo tak niby przedstawiałaś się jako początkująca i taka bezradna a tutaj nawet czworolist.  dr. Różański podaje
Czworolist jest rośliną silną w działaniu, wymagająca ostrożnego i precyzyjnego dawkowania przy używaniu wewnętrznym. Jest ziołem przeznaczonym do używania dla wytrawnych fitoterapeutów.

Wytrawna fitoterapeutko punkt ode mnie za inspirowanie do ciągłych poszukiwań.

Offline kasia

• Więcej Pisze
« Odpowiedź #42 dnia: Maj 10, 2011, 21:41:03 »
Inez,ja czworolist znalazłam,nie zbierałam  :) .Cieszy mnie to,ze rozpoznaję nowe,nieznane rośliny i ich wlaściwości.Kiedyś nie zwróciłabym nawet na to zioło uwagi.Przeraża mnie natomiast ilość pustych butelek po żytniej.Chyba przez całe moje życie nie kupiłam tyle alkoholu.Zbierając zioła odżywam na trochę,nawet zapominam czasem o strachu.Dziękuję Inez,kasia

Offline Alchemik

• Ekspert forum
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #43 dnia: Maj 14, 2011, 19:21:34 »
Standardowe zbiory... glistnik (nowe stanowiska), podbiał -liscie dość spore, jasnoty pięknej pełnomrówkowej, pięciornika gęsiego i trochę kwiatów: głogu oraz czeremchy.

Wszystk pięknie pachnie...

Alchemik
Wszystko, co jesteś w stanie zrobić, czyń to z całą swoją mocą. Nie jutro. Teraz.

Offline halina1

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #44 dnia: Maj 14, 2011, 23:07:47 »
Mnie dziś udało się spotkać siódmaczek.