Autor Wątek: Majowe zbiory  (Przeczytany 113969 razy)

Offline Tadeusz Grąd

• Średnio Pisze
Odp: Majowe zbiory
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 27, 2010, 16:42:09 »
Basiu - na liście gatunków roślin rodzimych dziko występujących objętych ochroną ścisłą
i częściową nie znajduję kokoryczek. Tak więc sądzę, że jedynym czynnikiem ogranicza-
jącym nas w zbiorach (poza wielkością potrzeb) jest troska o trwałość użytkowania dane-
go stanowiska w przyszłości, czemu dałaś wyraz w swej wypowiedzi. Pozdrawiam.

Offline arte

• Ekspert forum
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 28, 2010, 19:12:26 »
 Otrzymałam  od    zielarza   ,  który  z  nadzwyczajną  wręcz  wnikliwością zbiera  rzadko  spotykane  zioła  informację   o  pewnej  roślinie.  Z przyjemnością   podzielę  się  nią  z  moimi   koleżankami  i  kolegami  z  tego  forum. Myślę , że  ten  zielarz - poszukiwacz  nie  będzie  mi  miał  tego  za  złe. Zresztą   przynajmniej   owoc  jego   odkrywczego  trudu  będzie  pogłębiony.Może  i  my  zaczniemy  się  odtąd  zbierać  jeszcze  i  tę  roślinkę. Oto  ona :

Nazywa  się  pięknie:    - JANKIEL-

http://www.biopix.dk/Temp/Sanicula%20europaea%2000024.JPG
No jest stosowany w nieżytach dróg oddechowych, moczowych, początkach
zapalenia płuc, moczu z krwią, stanach zapalnych jamy ustnej. To Poprzęcki.
Sarwa zaś podaje, że korzystnie wpływa na działanie układu pokarmowego,
zwiększa wydzielania soku żołądkowego i żółci, ułatwia tym samym
przyswajanie pokarmów. Zaleca w chorobach nerek i pęcherza moczowego.

Pozdrawiam, arte

Offline arte

• Ekspert forum
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 30, 2010, 12:53:35 »
Przepraszam,  niefortunnie  przeinaczyłam  polską   nazwę   rośliny.
 Poprawna  nazwa  to :           

- ŻANKIEL-

pozdrawiam, arte

Offline Elured

• Nowy
  • *
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 30, 2010, 13:34:16 »
A już myślałem że to nurty Pana Tadeusza : )

Offline Basia

• Płytki nurek
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 30, 2010, 23:15:23 »
Basiu - na liście gatunków roślin rodzimych dziko występujących objętych ochroną ścisłą
i częściową nie znajduję kokoryczek.

Nareszcie sprawdziłam, co mi dzwoniło, ale rzeczywiście w innym kościele :-)
Kokorycz drobna, kokorycz skąpokwiatowa (Corydalis pumila (Host) Rchb. ) jest pod ochroną ścisłą, ale to jest zupełnie inna roślinka - to nie jest kokoryczka.

A tak na marginesie, wkrótce zaczną się czerwcowe zbiory :-)

Pozdrowienia :-)

Offline Elured

• Nowy
  • *
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 31, 2010, 18:52:49 »
To zaczniemy rozmawiać o czerwcowych. Co, drodzy Zielarze, zwykle pozyskujecie w tym pięknym miesiącu?

Offline arte

• Ekspert forum
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 31, 2010, 19:45:08 »
 Na  "dzień  dobry "  zbierzemy  dużo,  dużo  dobrej  jakości  kwiatu  czarnego  bzu.  Trzeba  z niego  też  koniecznie  robić  syrop. Ja  po  raz  trzeci przymierzę  się  do  jego  produkcji.Co  roku  zwiększam  ilość  tego   smakowitego  nektaru.. Korzystam  z  przepisu  naszego  gospodarza.    Podejrzałam  dziś , że  w  moim  regionie  tj. centrum  kraju to  kwestia  dwóch,  trzech  dni.Majowy  chłód  odbije  się  na  naszych  czerwcowych  zbiorach. Opóżni  je  na  pewno. Niby  kalendarz  sugeruje  już  zbiory  babki  jednak na  dobrej  jakości  surowiec  trzeba  poczekać  jeszcze  troszkę, może  hyzop,  bukwica,orzech  włoski/ liść/, mydlnica,  na  noc  Kupały -dziurawiec,może  dziewanna/ kwiat/,drapacz- ziele,arnika / kwiat/  ruta,i  tymianek  z  ogródka,  tasznik,  no  i  skrzyp - tutaj  robię  spore , spore  zapasy,  no  i  koniecznie  liście  borówki , porzeczki , jeżyny, itd.
 Może  wspólnymi  siłami w  tym  roku w  porę  się  upominając  nie  przeoczymy  czerwcowych  ziółek. Życzmy  sobie, aby  w  czerwcu  słoneczko  ogrzewało  i  nasze  roślinki  i  nas  samych!!.
Pozdrawiam,  Arte

Offline Elured

• Nowy
  • *
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 31, 2010, 21:02:42 »
U mnie z racji na niezbyt bogatą florę pod tym względem, na razie liście drzew - topola osika, brzoza brodawkowata, dąb szypułkowy, orzech... Zbiory w czerwcu lub później, zależnie od gatunku.

Pozdrawiam,
Elured

Offline Tadeusz Grąd

• Średnio Pisze
Majowe zbiory...
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 01, 2011, 15:36:38 »
Rankiem bezrosym, zanim zaczęło popadywać zebrałem tęgą porcję liści brzozy. Tym samym
rozpocząłem - chwaląc łąki umajone, góry, doliny zielone - majowe zbiory. Aspekt wiosenny
przynosi zwykle taką ilość pracy, że nie wiadomo w co najpierw ręce włożyć  ::). Pozdrawiam
Brać Zielarską i do dzieła  ;) !

Offline stukam kopytkami

• Ekspert forum
  • Dużo Pisze
Odp: Majowe zbiory...
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 01, 2011, 18:36:19 »
wczoraj nastawiłam :intrakt glistnikowy , nalewkę  i olej lepiężnikowy, porcję glistnika na suszenie, nalewkę propolisową.
« Ostatnia zmiana: Maj 02, 2011, 10:27:27 wysłana przez Magdaliena »

Offline freshbynature

• Dużo Pisze
  • zioła i sport
« Odpowiedź #25 dnia: Maj 02, 2011, 09:36:08 »
Ja również zebrałem liście brzozy do tego kwiat kasztanowca i jarzębiny.....

Pozdrawiam - Fresh
Piękno, które ma się w sobie, nie przemija nigdy, jest  w umyśle,...ale widzą je tylko ci, kórzy umysłem sie posługują... leżysz wstań wstałes-idź idziesz-biegnij biegniesz- leć lecisz?

Offline arte

• Ekspert forum
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #26 dnia: Maj 02, 2011, 17:30:11 »
Witajcie   

Ja  podobnie  jak  i  Wy   zaczynam  zbiory  w  pokażnych   ilościach.Po  miodunce,  pierwiosnce, pokrzywie   zbierałam  też  sporo  ziela  mniszka, troszkę  kwiatów, dużo   liści  z  gruszy polnej tj gruszyczki, młode  gałązki  wierzby, czeremchy ,kwiat  z  jarzębiny...Kwitnie  już  lilak, lada  chwila kwiat   kasztanowca. Można  zbierać  cenne liście  porzeczki,  jeżyny.Na  łąkach  stokrotki.Na  mokradłach knieć  błotna.Ile  pracy  ile  zbiorów  ile zapachów  ile  szczęścia....a   wieczorkiem  na  majowe....
 Pozdrawiam, arte

Offline Alchemik

• Ekspert forum
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #27 dnia: Maj 02, 2011, 18:24:56 »
Od dziś postanowiłem jeździć rowerem na zbiory ziół, bo wszedzie mi daleko, a lubię zaoszczędzić czasu nieraz. I mimo słabszego wzroku zatrzymywałem się w moich lasach co 4 m :P jeszcze trochę liści podbiału uszczknąłem. Znalazłem kilka okazów roślin, które mnie zaciekawiły. Przewodnik do oznaczania mam i atlasy, więc wieczorem sobie usiadę do nich. Widziałem kwitnącą poziomkę, jezyna przygotowuje pąki do kwitnienia. Pokrzywy i mniszka oczywiście pod dostatkiem, a na drzewach tez juz nowe kolory się pojawiają.

Pozdrawiam
Alchemik
Wszystko, co jesteś w stanie zrobić, czyń to z całą swoją mocą. Nie jutro. Teraz.

Offline Basia

• Płytki nurek
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #28 dnia: Maj 02, 2011, 20:06:43 »
Ogółem, to jestem w szoku. Nic się kupy nie trzyma. Aby napełnić torbę kwitnącą czeremchą na samym początku maja? A gdzie tam - pierwsza torebka to był jeszcze kwiecień. A z drugiej strony olchy puszczają listki zgodnie z kalendarzem. Tak samo co bardziej konserwatywne buki, chociaż wiele już się zazieleniło. Udało się znaleźć młode osiki z niezbyt wyrośniętymi listkami, mamie z działki wygarnęłam trochę kwitnącej miodunki, a poza tym szczypiorek i czosnek. Mimo, że wiosna, to zamrażarka jest cały czas pełna - sprawa wygląda po prostu beznadziejnie - już nie ma więcej miejsca na nowe zapasy mrożonego szczypiorku i czosnku, a wszystko z powodu zmielonej jemioły i zeszłorocznych jagód.
Trzeba będzie się zabrać za suszenie. Piekarnik pracuje pełną parą już drugi dzień. Suszy sie jaskółcze ziele, liście czarnej porzeczki, kurdybanek, pokrzywa, kaczeńce. Dziś zaleję wódką materiał ma super smarowidło: korzenie wiązówki, jaskółczego ziela i pokrzywy. Nie wiem, na co to pomoże, ale może się przyda :-).
A jutro znów niby wolne, ale nie wiadomo w co ręce włożyć. Uff... ale oczywiście nikt mnie do tego przecież nie zmusza :-)
Pozdrowienia :-)

Offline ineslik

• Global Moderator
  • Dużo Pisze
    • herbiness
« Odpowiedź #29 dnia: Maj 02, 2011, 21:39:48 »
No właśnie.  A ja na dodatek dostałam fazę na olejek czeremchowy i korzystając z rad nieocenionego kolegi Gumpka staram się znaleźć ten aparat do destylacji. I nie omieszkałam przy okazji rwania kwiatów pobrać sadzonek czeremchy. Taka zwariowana ta wiosna, że może jeszcze się przyjmą.

A są u was jakieś winniczki? U mnie wszystkie w kryjówkach.