Autor Wątek: Majowe zbiory  (Przeczytany 113970 razy)

Offline arte

• Ekspert forum
  • Dużo Pisze
Majowe zbiory
« dnia: Maj 17, 2010, 19:38:46 »
   Trudny, oj  trudny  ten  majowy  czas  na  zbiory  ziół. Tyle  ziół  czeka po  lasach, porębach, łąkach.Tylko  między  opadami  udaje  się  coś   uzbierać. Jednak zioła są  z  reguły  wilgotne, lub nawet  mokre, trzeba  więc  szybko  i  starannie  je  osuszać  , aby  nie  dopuścić  do  zaparzania . Udało  mi  się   dzisiaj  urwać  trochę  kwiatu  jarzębiny, ziela  kurdybanka  i  pewno  po  większej  części  wyprawy  rozpoznaję  nowe  tereny / podobnie  jak  Gumppek  u  siebie/  do  większych  zbiorów  gdy  zaświeci  upragnione  słoneczko.  Taka  sytuacje  jest  w  centralnej  Polsce,  gdzie  mieszkam. Może  w  innych  regionach  panują  bardziej  przyjazne  warunki.   Zastanawiam  się  jakie  będzie  spiętrzenie  prac  kiedy  się  już   wypogodzi .
 Pozdrawiam, arte

Offline Basia

• Płytki nurek
  • Dużo Pisze
Odp: Majowe zbiory
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 17, 2010, 21:05:30 »
U nas w Gdańsku jest susza: ostatnio padało w nocy z soboty na niedzielę.

Zaczynają kwitnąć kasztany, kwitnie jasnota biała, przekwitają kaczeńce. Wkrótce będzie kwitła wiązówka i jarzębina.

Pozdrowienia :-)

Offline Elured

• Nowy
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 18, 2010, 19:47:43 »
U mnie pod Warszawą  też cały czas deszcz. Na razie glistnik i brzoza brodawkowata. Kwitnie jeszcze fiołek. Niech zaświeci słoneczko, to się co nieco nadrobi :)
Pozdrawiam,
Elured

Offline Kosmaty

• Mało Pisze
  • **
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 18, 2010, 20:23:48 »
A mnie na południu podtopiło :(
"Daleka jest droga pomiędzy ustami i brzegiem pucharu"

Offline bapona

• Średnio Pisze
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 20, 2010, 21:32:42 »
Bardzo Ci współczuję. U nas tylko bardzo wilgotno (chmury - leniuszki pokładają się po górach) i dosyć chłodno. Czasami pada. Też nie mogę nic zbierać.
Ale czekam, aż się rozjaśni :)

Offline arte

• Ekspert forum
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 21, 2010, 21:45:47 »
 Dzisiaj  uzbierałam  sporo  kwiatu  z  głogu.Optymalny   czas  na  ten  zbiór.Zawsze  kiedy  zrywam  kwiaty  z  krzewów  lub  drzew  staram  się  robić  taką  jakby  "przerywkę,", aby  nie  pozbawić   w  żadnym   wypadku  całego  kwiatostanu .
 Nareszcie  udało  mi  się  dozbierać  dąbrówki  rozłogowej  -  pogoda  skutecznie  to  utrudniała. Widziałam  dziś , że  trędownik  w  niedługim  czasie  okryje  się  też  kwiatami.
 No  a  pod  brzozami ...  grzyby -  kozaki. No  cóż   trzeba  będzie  zabierać  jeszcze  dodatkowo  koszyczek  na  grzyby.
 Pozdrawiam  ,  Arte

Offline halina1

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 21, 2010, 21:58:46 »
Co robisz z dąbrówką?
Masz juz kozaki? I kwitnie głóg?
A ja w miniony weekend nazbierałam w rowie świeżej psianki. Wyczytałam ,że tak dobrze działa na włosy.
Faktycznie bardzo zmiękcza wodę, mialam akurat remont CO.
A czarny bez?
Mam nadzieję, że mi nie przekwitnie do Bożego Ciała.
Jaki piękny jest bukiet z kwitnącej kokoryczki.
Kiedyś zrobiłam w powiększeniu zdjęcie kwiatu kokoryczki, ależ to elegancka pani.

Offline freshbynature

• Dużo Pisze
  • zioła i sport
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 22, 2010, 07:13:50 »
W Lubuskim w kratke troche pada troche świeci. U mnie głóg sie już suszy , pokrzywa wciąż dorodna, zebrałem tez liscie buku a dzisiaj jak time pozwoli wyskocze po pędy sosnowe....

Pozdrawiam
Piękno, które ma się w sobie, nie przemija nigdy, jest  w umyśle,...ale widzą je tylko ci, kórzy umysłem sie posługują... leżysz wstań wstałes-idź idziesz-biegnij biegniesz- leć lecisz?

Offline arte

• Ekspert forum
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 22, 2010, 20:16:39 »

Halinko  pytałaś  mnie  jak  wykorzystuję  dąbrówkę  odpowiadam  więc;

-  Dąbrówkę  traktuję  dość  wszechstronnie  tak  samo  stosuję. Nadaje  się  do  łączenia  z  innymi  ziołami  przy przemianie  materii/ pobudza/, działa  przeciwreumatycznie,moczopędnie, odtruwająco, przeciwalergicznie/ zmniejsza  odczyny/,działa  ochronnie  w  stosunku  do  wątroby. Przy  przeziębieniach    przynosi  ulgę, można  łączyć  np. z  tymiankiem, plus  zioło  rozkurczowe  np.  arcydzięgiel. Robię  sporo  mazideł  dodaję   więc  świeży  sok  dąbrówki  kiedy  chodzi  o  zmiany   skórne,  wypryski, rany.   Dobrze  sprawdziła  się  też  dąbrówka  / napar/ u  mojej  córki,: robi  ona  okłady  na oczy, / likwidują  te  okłady  skutecznie  cienie  pod  oczami. Z  tego  wynika  , że  można  dąbrówką  zastąpić zagorzałek  czy  świetlik. Skład  subst,  czynnych  jest  różnorodny  stąd  takie   wszechstronne  wykorzystanie  zioła.  Zbieram  dąbrówkę  , kiedy  kwitnie. Z  reguły  nie  stosuję  ziół  w " pojedynkę",  dlatego   zbieram  dąbrówkę  chętnie  bo  można  ją  wykorzystywać  w  wielu  zestawach.

U  mnie  bez / czarny/ jeszcze  nie  kwitnie, trzeba  jeszcze  trochę  na  niego  poczekać.Jeżeli  zajrzy  do  nas  słońce  to  będzie  to  znacznie  szybciej.
 Wysypu  grzybów  też  nie  ma  , można  po  prostu  napotkać  pod  brzozami pojedyńcze  sztuki.
 Pozdrawiam,  arte

Offline Tadeusz Grąd

• Średnio Pisze
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 23, 2010, 17:42:12 »
W czwartek 27 maja lub w piątek (pełnia Księżyca ok. godz. 01.08) planuję, o ile niebo pozwo-
li, dokonać zbioru ziela kokoryczki celem sporządzenia nalewki kokoryczkowej bądź alkoholatury
"zimnej", zgodnie z propozycją Pana Doktora zamieszczoną pod adresem
http://www.rozanski.ch/fitoterapia2.htm. Niestety nie dysponuję tak wielkimi złożami
jak Gumppek - u mnie ziółko to występuje w grupach po kilka szt. - stąd nie będę zbierał kłączy
i tylko co którąś roślinkę. Mam 2 pytania:
1/ czy w przypadku nalewki sformułowanie "pół szklanki ziela" oznacza susz ?
2/ czy w przypadku alkoholatury sformułowanie "pół szklanki świeżego ziela" oznacza rośliny pocięte czy roztarte np. w moździerzu ?
Pozdrawiam.

Offline Basia

• Płytki nurek
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 23, 2010, 22:14:40 »
Myślę, że miarą szklanki może być ziele po przejściu przez maszynkę do mięsa. Chyba miara moździeża nie musi być stosowana.

Powodzenia :-)

Offline Basia

• Płytki nurek
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 23, 2010, 22:19:36 »
U mnie skrzyp, liście arcydzięgla, liście konwali - zbieram tylko po jednym listku z roślinki. Zaczynają się kwiaty sosny i jarzębiny.
Znalazłam u nas piękny łan kokoryczki, ale ponieważ to roślinka chroniona, dlatego wzięłam tylko trochę po 15 cm szczytowych pędów z kwiatkami.
Pozdrowienia :-)

Offline arte

• Ekspert forum
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 24, 2010, 07:39:39 »
U  mnie  z  kokoryczką  podobnie  jak  u  Basi, czyli  jak  na  lekarstwo,  konkretnie  to  na  dobry  intrakt  z  kokoryczki  w  podwójnej  porcji. Kwitnie  sosna,  męskie  kwiaty  osypują  swój  pyłek  na  cały  las . Z  lasu  wychodzi  się  jak  z  młyna .
Pozdrawiam, arte

Offline halina1

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 24, 2010, 09:24:38 »
Dziękuję za wyczerpujący opis dąbrówki.
Chyba zacznę ją zbierać, do tej pory zrywałam pojedyncze  egzemplarze.
Wczoraj byłam w ogrodzie botanicznym.
W ogrodzie już kwitnie wielosił, u mnie kwitnie w lipcu. Akurat pan Henryk napisał o wielosile.
A wracając do dąbrówki, była tam piękna plecha dabrówki rozłogowej, ale była inna od spotykanej przeze mnie w lasach, liście miała niebiesko fioletowe w kolorach zbliżonych do kwiatów - plecha wyglądała magicznie. Może dlatego, że była naświetlona.
Oprócz tego zobaczyłam kwitnacy bodziszek żałobny. Ma on specjalne listki, ostanio spotkałam go na spacerze w Kazimierzu i nie wiedziałam co to jest.
Przypadkowo w sprzedaży spotkałam komarowiec, kupiłam  a tu listki podobne do bodziszka żałobnego tylko w innych kolorach i zapach tez podobny.
Chyba pójdę szukać roslinki w Kazimierzu żeby sobie posadzić koło domu.
W ogrodzie trochę sie pocieszyłam, trochę się zdenerwowałam jak zwykle. Rośliny nie sa precyzyjnie oznakowane. Często na oznakowanych stanowiskach nie ma opisanych roslinek, albo rosna w towarzystwie innych, ktore dominują. Dla kogoś , kto się chce uczyć, ogród może być mylący.

Offline arte

• Ekspert forum
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 24, 2010, 09:47:50 »
Też  spotykam  mocno odmienne egzemplarze  dąbrówki  , gdzie  dominuje  kolor wręcz  bordowy,/ liście , rozłogi/. Trafiają  się  takie   roślinki  w  miejscach  bardziej  nasłonecznionych, z większym  dostępem  światła,  myślę  , że  wiąże  się  to  też  z  odczynem  podłoża, rodzajem  gleby.