Forum

Autor Wątek: Przerost flory bakteryjnej jelita cienkiego  (Przeczytany 7130 razy)

Offline maniek

• Newbie
  • *
Przerost flory bakteryjnej jelita cienkiego
« dnia: Marzec 24, 2013, 11:30:11 pm »
Witam,
potrzebuję pomocy w doborze mieszanki ziołowej na przerost flory bakteryjnej JC. Problem jest dość poważny, spore upośledzenie trawienia tłuszczów, a co za tym idzie witamin w nich rozpuszczalnych np.D (coraz bardziej odczuwam) itp. Również problem z przerabianiem błonnika i fruktozy. Zauważyłem, że przerost silnie wpływa na wątrobę i trzustkę (upośledza działanie żółci oraz soku trzustkowego), a trawienie w początkowym odcinku jest zdominowane przez bakterie, co nie powinno mieć miejsca. Czynniki te powodują spore zamieszanie w przewodzie pokarmowym m.in. biegunki, zaparcia, wzdęcia.
Walczę z tym od 3 lat. Byłem u różnych "specjalistów" od przewodu pokarmowego, którzy stwierdzili u mnie IBS (zespół jelita drażliwego). Oczywiście wiele prób leczenia było podjętych, wszystkie nieudane.
Przez ten czas zdobyłem całkiem sporą wiedzę na temat IBS, ale w większości przypadków to właśnie przerost flory (SIBO) jest powodem powstawania IBS. Jeśli chodzi o dietę w tej chorobie to jest ważna, ale samą dietą nic się nie zdziała. Tak w wielkim skrócie.

Moim zdaniem jedyną nadzieją są, w moim przypadku, zioła. I tutaj pojawiają się pytania:
1. jaka mieszanka zajęła by się we właściwy sposób nadmierną liczbą bakterii w jelicie cienkim
2. usprawniła zdolności wydalnicze wątroby i trzustki
3. poprawiła ogólną pracę układu pokarmowego (eliminacja biegunek, zaparć, wzdęć)
4. zapewniła, że po zakończeniu kuracji flora nie wróciłaby z powrotem do patologicznego stanu.
Czytałem o ciekawych właściwościach antybakteryjnych tymianku, kminku czy oregano, ale nie za bardzo wiem czy taka kombinacja miałaby sens, skoro zawierają tymol i karwol tylko w innych proporcjach.

Proszę o pomoc. Chętnie wymienię się wiedzą na temat SIBO czy IBS, bo zauważyłem że to coraz częściej pojawiająca się dolegliwość.

Pozdrawiam Mariusz

Offline Basia

• Płytki nurek
  • Global Moderator
  • Hero Member
Odp: Przerost flory bakteryjnej jelita cienkiego
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 25, 2013, 10:53:17 am »
Nie istnieje pojęcie nadmiernej ilości bakterii w jelitach, mozliwy jest tylko nieprawidłowy skład flory bakteryjnej. Nadmiar bakterii zawsze w końcu ginie i zamienia się częściowo w aminokwasy i węglowodany wchłaniane w jelitach lub idą prosto do odbytnicy.

Podstawowe pytanie: co wyhodowano z Twoich jelit? Cienkiego i grubego? Czy robiłeś porządne badania w tym kierunku?

Co robiłeś do tej pory ze swoim przewodem pokarmowym? Zespół drażliwego jelita moze być spokojnie skutkiem nieprawidłowego składu flory bakteryjnej.
Błonnik się nie wchłania zupełnie - on tylko rozluźnia odchody i jest podłożem dla bakterii trawiennych.

Wytłuc bakterie to prosta sprawa - trochę antybiotyków i z głowy. Gorzej, jeśli coś niemiłego w to miejsce wejdzie - bo wejdzie, aż się można zdziwić.

Moje propozycje natychmiast:
ureguluj trawienie, w razie potrzeby stosuj delikatne środki przeczyszczające, typu Colon C lub siemię lniane.
na wsparcie wątroby i trzustki kup Sylimarol lub coś w tym stylu. Możesz oczywiście jeść zmielone ziarna ostropestu. Pij na surowo porządne oleje lub tran - może być z jedzeniem. Z ziół mięta, melisa, mniszek, dziurawiec, jemioła.
Pij dużo kwaśnego mleka (nie tzw. "jogurty"), jedz kiszone warzywa.
Dużo przebywaj na powietrzu, to witamina D sama się wytworzy.
Nie próbuj żadnych środków przeciwko nadkwasocie, typu soda czy coś w tym stylu. Możliwe, że problem częściowo leży też w braku kwasów w żołądku - czy sprawdzałeś ten kierunek?.

Powodzenia :-)
« Ostatnia zmiana: Marzec 25, 2013, 12:05:52 pm wysłana przez Basia »

Offline Katarzyna

• Hero Member
    • Email
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 25, 2013, 11:17:07 am »
Witam,

Jeśli chodzi o dietę w tej chorobie to jest ważna, ale samą dietą nic się nie zdziała. Tak w wielkim skrócie.

Pozdrawiam Mariusz
Wierz mi dieta to połowa sukcesu - jak nie więcej. Ale dieta rozumiana jako okreslone, stałe nawyki zywieniowe, nie tymczasowe nie jedzenie czegoś tam.
Rozumiem, ze masz powazny dyskomfort, problem i musisz miec szybką pomoc, przynajmniej aby załagodzic nieprzyjemne objawy.

Offline kaminskainen

• Hero Member
    • Email
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 25, 2013, 11:21:04 am »
Co do bakterii w jelitach - mówiono mi raz, że ok. 40% masy "kupy" to martwe, wydalone bakterie... Zdecydowanie, ilość nie jest problemem - ale rodzaj tej flory już tak.
Różnice, głupcze!

Offline maniek

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 25, 2013, 12:06:36 pm »
Nie istnieje pojęcie nadmiernej ilości bakterii w jelitach, mozliwy jest tylko nieprawidłowy skład flory bakteryjnej. Nadmiar bakterii zawsze w końcu ginie i zamienia się częściowo w aminokwasy i węglowodany wchłaniane w jelitach lub idą prosto do odbytnicy.
Z tym stwierdzeniem się nie zgodzę, bo gdy środowisko jelita cienkiego staje się zbyt zasadowe zwiększa się ilość bakterii, skład oczywiście też ulega zmianie (giną bakterie z typu firmicutes, a zwiększa się liczba proteobacteria). W moim przypadku nadmiar nie zginął, niestety, i jest problem.

Do tej pory stosowałem różne diety, kuracje antybiotykowe + probiotyki. Badania krew, mocz, usg jamy brzusznej, kolonoskopia. Chciałem zrobić badania na skład flory bakteryjnej w Instytucie mikroekologii w Poznaniu, ale dowiedziałem się od kilku osób, które siedzą w tym temacie, że takie badanie nie odzwierciedlają faktycznego stanu flory.

Błonnik się nie wchłania zupełnie - on tylko rozluźnia odchody i jest podłożem dla bakterii trawiennych.
Tak, ale jeśli ostra fermentacja zaczyna się już w jelicie cienkim to bardzo wzdęcia dokuczają. Dlatego omijam błonnik.

Antybiotyki - po 1-3 tyg. stan patologiczny powraca. A probiotyki z apteki nic nie dają, przynajmniej na tak zaawansowany stan jaki występuje u mnie.

ureguluj trawienie, w razie potrzeby stosuj delikatne środki przeczyszczające, typu Colon C lub siemię lniane
Na diecie się trochę znam, wypróżnianie w miarę wyregulowałem, ale jeśli dorzucę coś z poza produktów dla mnie bezpiecznych to zaraz jakieś zamieszanie. Colon C stosowałem, nie wpływa na mnie w żaden sposób. Siemię lniane zmniejsza kwasowość początkowego odcinka przewodu pokarmowego (przez śluz) co prowadzi do jeszcze większego upośledzenia trawienia. Jest dobre, gdy ktoś ma nadkwaśność, ale to nie mój przypadek.
Piłem przez pewien czas olej lniany, ale jak to tłuszcz powodował u mnie biegunki - odstawiłem.

Niestety nie mam dostępu do prawdziwego kwaśnego/zsiadłego mleka, ale wiem że efekty probiotyczne są niesamowite. Piłem kiedyś przez tydzień - no niesamowicie reguluje, dlatego jeśli ktoś ma dostęp to polecam :)
Kiszone warzywa - kapusty nie przerobię, ogórki trochę lepiej, ale jak zjem trochę więcej to biegunka.
Tu nie chodzi o wytwarzanie witaminy D (dużo przebywam na powietrzu, fajną mam pracę :)), ale o jej postać przekształconą-aktywną biologicznie, która dopiero spełnia swoje zadania w organizmie.

Nadkwasota nie, u mnie jest przeciwny problem. Ale nie z powodu soku żołądkowego, tylko właśnie przerostu i złego składu flory. W początkowym odcinku brakuje bakterii, które zakwaszałyby środowisko.

Dziękuję za informacje na temat ostropestu - muszę go dokładnie prześwietlić :)
Mięta, melisa działa wspomagająco, testowałem.
Czekam z niecierpliwością na inne propozycje mieszanek.

Pozdrawiam

Offline Katarzyna

• Hero Member
    • Email
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 25, 2013, 12:40:14 pm »
Wybacz nie będa to mieszanki...
Jak na mój gust zrezygnuj z surowizny, przerzuć się na gotowane, łagodne, nie kwaśne, nie ostre.

Offline maniek

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 25, 2013, 12:57:11 pm »
Wracając do odżywiania, to oczywiście zgadzam się, że jest ważne i to bezdyskusyjnie. Pisząc "dieta" mam na myśli stałe poprawne nawyki żywieniowe. Od 8 lat siedzę w temacie żywienia - zajmuję się sportem, a sport bez prawidłowego żywienia = kalectwo. Także syfiastego jedzenia nie uznaję, ale potrzebuję czegoś co pozwoli na usprawnienie trawienia i przyswajanie tego co zjem. Marzy mi się, żeby do obiadu zjeść po prostu surówkę, co jak na razie jest nie osiągalne - tylko porządnie uduszone warzywka :(

40% a często zdarza się, że więcej. Ale znaczna większość z tych bakterii jest z jelita grubego, gdzie w ogóle jest kilka razy więcej bakterii niż w początkowym odcinku jelita cienkiego. Dlatego w początkowym odcinku również ważna jest ilość nie tylko rodzaj.
Taka ciekawostka - na i w naszych organizmach jest nawet 10 razy więcej bakterii niż komórek naszego organizmu.

Offline Basia

• Płytki nurek
  • Global Moderator
  • Hero Member
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 25, 2013, 01:10:28 pm »
Nie istnieje pojęcie nadmiernej ilości bakterii w jelitach, mozliwy jest tylko nieprawidłowy skład flory bakteryjnej.
Z tym stwierdzeniem się nie zgodzę, bo gdy środowisko jelita cienkiego staje się zbyt zasadowe zwiększa się ilość bakterii, skład oczywiście też ulega zmianie (giną bakterie z typu firmicutes, a zwiększa się liczba proteobacteria). W moim przypadku nadmiar nie zginął, niestety, i jest problem.

Ale to by oznaczało, że masz po prostu dyspepsję, za mało kwasów żołądkowych.

Chciałem zrobić badania na skład flory bakteryjnej w Instytucie mikroekologii w Poznaniu, ale dowiedziałem się od kilku osób, które siedzą w tym temacie, że takie badanie nie odzwierciedlają faktycznego stanu flory.

Czyli bujamy się w przypuszczeniach rodem gdzieś między Wikipedią a Medonetem

Antybiotyki - po 1-3 tyg. stan patologiczny powraca. A probiotyki z apteki nic nie dają, przynajmniej na tak zaawansowany stan jaki występuje u mnie.

Proces porządkowania flory bakteryjnej może trwać kilka miesięcy.
Trzeba odbudować kosmki jelitowe, czyli zlikwidować zespół złego wchłaniania.
Jesli kosmki jelitowe nie są zdrowe, to prawidłowe bakterie nie mają, gdzie żyć.

Na diecie się trochę znam, wypróżnianie w miarę wyregulowałem,

Czyli ten kłopot jest z głowy

Piłem przez pewien czas olej lniany, ale jak to tłuszcz powodował u mnie biegunki - odstawiłem.

To by potwierdzało brak enzymów trzustkowych i problemy z wydzielaniem żółci i złe wchłanianie.

Czy próbowałeś ten olej zagryzać twarogiem lub kwaśnym mlekiem? Jeśli nie, to spróbuj i napisz, czy to Tobie szkodzi. To jest motyw z diety Johanny Budwig - ona wpadła na pomysł, że olej z twarogiem się dobrze wchłania.
Mi się taka kombinacja nie odbija olejem, co by potwierdzało ta teorię.

Niestety nie mam dostępu do prawdziwego kwaśnego/zsiadłego mleka, ale wiem że efekty probiotyczne są niesamowite. Piłem kiedyś przez tydzień - no niesamowicie reguluje, dlatego jeśli ktoś ma dostęp to polecam :)

Rozejrzyj sie na targowiskach u sprzedawców warzyw - u mnie mleko jest przez takich ludzi sprzedawane w butelkach po wodzie mineralnej. Kefir z niektórych mleczarni tez jest dobry - on się normalnie zsiada, i pływa w nim serwatka, czyli ma normalne bakterie. Ja kupuję z Maćków, ale oni chyba tylko sprzedają w okolicach Trójmiasta. Podobno pojawia się instytucja mlekomatów w niektórych miastach.

Probiotyki trzeba brać na 2 godziny przed i po posiłku, czyli by wychodziło jakieś minimum 6-7 razy dziennie, można więcej. Oczywiście nie ma sensu zrywać się dwie godziny przed śniadaniem, tylko po to, by łyknąć probiotyk.

Jako podłoze pod probiotyki oprócz kwaśnego mleka lub kefiru bardzo dobre są normalne zupy warzywne, z dużą ilością seleru i pietruszki. Jeśli nie reagujesz na Colon C, to dodawaj go w ilościach nieprzeczyszczających do zup - będzie dobrym podłożem dla bakterii z probiotyków.

Dalej, trawienie reguluje surowy sok z marchewki - może być ten "jednodniowy".

Tu nie chodzi o wytwarzanie witaminy D (dużo przebywam na powietrzu, fajną mam pracę :)), ale o jej postać przekształconą-aktywną biologicznie, która dopiero spełnia swoje zadania w organizmie.

Gratuluje fajnej pracy :-)
Witamina D zsyntetyzowana przez organizm będzie wykorzystana, ale prawdą jest, że zostaje jeszcze witamina A, E - one raczej przychodzą z tłuszczami. Witaminę A można uzyskać jedząc marchew, ale E to już tłuszcze.

Nadkwasota nie, u mnie jest przeciwny problem. Ale nie z powodu soku żołądkowego, tylko właśnie przerostu i złego składu flory. W początkowym odcinku brakuje bakterii, które zakwaszałyby środowisko.

Jak dostaną spływ kwasu z żołądka, to się może poprawić.

Jak reagujesz na takie rzeczy jak: kminek, tymianek, mieta i inne ostrzejsze przyprawy? Nie chodzi mi o zionięcie ogniem, ale o nieco ostrzejsze jedzenie. Kminek jest wiatropędny.

Na wygojenie jelit dobre są jajka na miękko - czy je tolerujesz?
Kiedyś, przy okazji dyskusji alergii u dziecka wyszło u nas, ze warto uszczelnić jelita, więc wpisałam rosyjski przepis na leczenie nadżerek i wrzodów u dzieci:
http://rozanski.ch/forum/index.php?topic=737.msg6834#msg6834

Pozdrowienia :-)

Offline maniek

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 25, 2013, 02:56:51 pm »
Dyspepsja kojarzy mi się zaraz z jakimiś bólami, a u mnie nic takiego nie ma, chyba że wieczorem jak za duże wzdęcia, ale to nie ta część brzucha. Na brak łaknienia też nie narzekam.
Czyli bujamy się w przypuszczeniach rodem gdzieś między Wikipedią a Medonetem
Bardziej bazuję na informacjach jakie uzyskałem od lekarzy u których byłem oraz z wypowiedzi ludzi (na forach), którzy również mają ten problem i nikt nie potrafi im pomóc. No i oczywiście na własnych spostrzeżeniach, bo parę rzeczy na sobie przetestowałem i wnioski było z czego wyciągać.
Czy próbowałeś ten olej zagryzać twarogiem lub kwaśnym mlekiem?
Nie próbowałem, wiec chętnie przetestuję :). Tylko prosiłbym o jakieś wskazówki, jakie proporcje no i czy bardziej jako normalny posiłek stosować taką kombinację czy raczej coś pomiędzy.

Zsiadłe mleko spróbuje robić w ten sposób, że skombinuję sobie jedną butelkę takiego prawdziwego i będę "zaszczepiał" ze sklepu pasteryzowane. Na pewno nie będzie to samo, ale powinno być zbliżone składem bakteryjnym.
Probiotyki apteczne (takie jak beneflora, lacium, lacidar i inne) brałem przez prawie rok (najdłużej beneflorę - chyba 5 miesięcy), no i nie zauważyłem żadnej poprawy. Później zwiększyłem dawki to znowu pojawiły się biegunki, co było jeszcze gorsze.
Dlatego nie mam zaufania do takich specyfików, wolę coś bardziej naturalnego. Chyba, że jest jakiś probiotyk który faktycznie działa, to przetestuję.

Jak tłuszcze zaczną się normalnie trawić to i witaminy wrócą do normy.
Jak reagujesz na takie rzeczy jak: kminek, tymianek, mieta i inne ostrzejsze przyprawy? Nie chodzi mi o zionięcie ogniem, ale o nieco ostrzejsze jedzenie. Kminek jest wiatropędny.
Od około dwóch tygodni piję miętę z herbapolu i dodaję majeranek, kminek i tymianek do posiłków. Zauważyłem nieznaczną poprawę w trawieniu (od tego czasu nie zdarzyło mi się, że po 30 min po posiłku-kibel). Dlatego wydaje mi się, że te zioła mogłyby dużo zdziałać w tym temacie.
Codziennie na śniadanie jem 2 jajka na miękko, ale przy większej ilości już pojawia się problem. Jednak trochę tłuszczu w sobie mają (jakieś 6-7g na jajko), ale są bardzo odżywcze, mało jest aż tak wartościowych produktów.

Zorientuję się w temacie uszczelnienia jelit i odbudowy kosmków.
Dziękuję za wskazówki.

Offline Basia

• Płytki nurek
  • Global Moderator
  • Hero Member
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 25, 2013, 05:08:13 pm »
Dyspepsja kojarzy mi się zaraz z jakimiś bólami, a u mnie nic takiego nie ma, chyba że wieczorem jak za duże wzdęcia, ale to nie ta część brzucha. Na brak łaknienia też nie narzekam.

Niekoniecznie są bóle, casem jest po prostu złe trawienie i zły skład flory bakteryjnej

Czy próbowałeś ten olej zagryzać twarogiem lub kwaśnym mlekiem?
Nie próbowałem, wiec chętnie przetestuję :). Tylko prosiłbym o jakieś wskazówki, jakie proporcje no i czy bardziej jako normalny posiłek stosować taką kombinację czy raczej coś pomiędzy.

Ja jadłam ze 2 łyżki stołowe oleju i po prostu po przełknieciu oleju zagryzałam łyżką twarogu, czy jeśli był bardziej suchy, to odpowiednim kawałkiem. Też mi wystarczał łyk kefiru lub łyżka kwaśnej śmietany. Ale ja nie miałam żadnych problemów z trawieniem. Podobno (według broszurek Oleofarmu o diecie budwigowej) można zjeść do 6 łyżek oleju po zmieszaniu z twarogiem dziennie, ale ponad to grozi otyłość.

Zsiadłe mleko spróbuje robić w ten sposób, że skombinuję sobie jedną butelkę takiego prawdziwego i będę "zaszczepiał" ze sklepu pasteryzowane. Na pewno nie będzie to samo, ale powinno być zbliżone składem bakteryjnym.

Możliwe, że będziesz musiał przetestować mleko z różnych mleczarni. Ale - powodzenia :-)

Probiotyki apteczne (takie jak beneflora, lacium, lacidar i inne) brałem przez prawie rok (najdłużej beneflorę - chyba 5 miesięcy), no i nie zauważyłem żadnej poprawy. Później zwiększyłem dawki to znowu pojawiły się biegunki, co było jeszcze gorsze.

To rzeczywiście problem... Ale biegunki oznaczają też niewłaściwy skład flory bakteryjnej w odbytnicy i jelicie grubym.
Probiotyki, aby działały, kiedy już są problemy, muszą iść razem z podłożem dla bakterii - to może kwaśne mleko, to moze być zupa z tymi selerami i pietruszką.

Chyba, że jest jakiś probiotyk który faktycznie działa, to przetestuję.

Niestety, nie ma gwarancji - dlatego zaleca się stosowanie różnych, losowo, na przemian.

Od około dwóch tygodni piję miętę z herbapolu i dodaję majeranek, kminek i tymianek do posiłków. Zauważyłem nieznaczną poprawę w trawieniu (od tego czasu nie zdarzyło mi się, że po 30 min po posiłku-kibel). Dlatego wydaje mi się, że te zioła mogłyby dużo zdziałać w tym temacie.

To idź tym szlakiem. Zioła stosuj sypane, bo torebkowe prawie nic po procesie produkcji nie mają. Przyprawy ogółem zwykle są żółciopędne, dlatego warto je stosować.

Codziennie na śniadanie jem 2 jajka na miękko, ale przy większej ilości już pojawia się problem.
[/quote]

Dwa jajka dziennie do dobra dawka.

Jeśli masz dostęp do nabiału koziego, to sobie nie żałuj. Dalej dobry byłby sok lub dżem z kaliny, jak to niektórzy twierdzą, o zapachu starej onucy.
Możesz pójść do sklepu dla sportowców i poprosić o jakiś suplement kwasów tłuszczowych średniołańcuchowych, tylko nie zastanawiaj się nad ich zapachami, bo mogą być zauważalne, ale niekoniecznie.

Lada chwila w sprzedaży mają się pojawić butelki z wzmocnioną jajówką, czyli Ovobiovita:
http://technox.com.pl/beta/1/?p=39 (możliwe, że już są w sprzedaży). Maczał w nim swoje ręce też i nasz Gospodarz.

Na samą dyspepsję warto sprawdzić klasyczne mieszanki na niedokwaśność. Pewnie będzie tam cykoria, mniszek, bobrek trójlistny, goryczka i pewnie coś tam jeszcze.

Powodzenia :-)
« Ostatnia zmiana: Marzec 25, 2013, 05:15:29 pm wysłana przez Basia »

Offline maniek

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 26, 2013, 04:51:30 pm »
Dzisiaj zakupiłem trochę ziół i chciałbym zrobić z nich mieszankę.
Konkretnie takie zioła:
ziele piołunu - pobudza funkcje wydzielnicze, działanie bakteriostatyczne i przeciwrobaczo
liść mięty - pobudza funkcje wydzielnicze, działa wiatropędnie, przeciwbakteryjnie
tymianek - właściwości bakterio i grzybobójcze
owoc kminku -właściwości bakteriobójcze i wiatropędne
majeranek - pobudza funkcje wydzielnicze
owoc kopru - pobudza wydzielanie żółci i soku żołądkowego, wiatropędny
korzeń mniszka - drogi żółciowe, wątroba, ogólnie wzmacnia
melisa - działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo, zwiększa wydzielanie soku żołądkowego
kłącze tataraku - wzmaga wydzielanie soków żołądkowych, ogólnie wzmacnia
krwawnik - właściwości przeciw zapalne, bakteriostatyczne, pobudza wydzielanie soków trawiennych i żółci
rumianek - właściwości przeciwzapalne
ostropest - właściwości przeciwzapalne, regeneracja wątroby

Dopisałem te właściwości poszczególnych ziół, które będą miały wpływ na moje dolegliwości. Jeśli napisałem jakąś głupotę to proszę mnie poprawić :)

Główne zadania mieszanki:
1. zwiększenie wydzielania soków trawiennych (żołądek, trzustka) i żółci
2. zlikwidowanie patologicznej flory bakteryjnej (właściwości bakteriobójcze i bakteriostatyczne)
3. zmniejszenie stanu zapalnego, lepsza regeneracja jelita, gojenie nadżerek
4. zmniejszenie dokuczliwych objawów np. wzdęcia

I teraz pojawiają się pytania:
1. czy niektóre ze składników mieszanki nie będą się wykluczać jakimiś przeciwnymi właściwościami (zastanawiam się nad melisą), o których nie doczytałem oraz czy w ogóle nie jest ich za dużo (składników)
2. w jakich proporcjach wymieszać składniki (najbardziej zależy mi na pobudzeniu funkcji wydzielniczych, bo wtedy i tak bakterie będą miały problem)
3. czy pić zwykły wywar, a może coś specjalnego np. kompot (kiedyś tak robiłem, że gotowałem kompot z jabłek i dodawałem zioła do tego, nawet dobre było jak się miodu dodało :)) i w jakich ilościach. Ważę tak ok. 85kg

Spróbuję z olejem lnianym i twarogiem jak mi się trawinie tłuszczów w miarę wyreguluje, na razie trochę się boję.

Pozdrawiam :)

Offline Basia

• Płytki nurek
  • Global Moderator
  • Hero Member
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 26, 2013, 11:33:53 pm »
Moje propozycje:
z mięty, melisy, rumianku i krwawnika rób sobie herbatę. Proporcje stosuj losowe, ilość w napoju taką, aby Tobie smakowało. Im więcej dziennie tego wypijesz, tym lepiej - nadmiar wysikasz.

Ostropest: podsusz ziarna na kaloryferze, napełnij młynek do kawy zmiel to i tak zjedz. Mozesz zmieszać na przykład z twarogiem, czy, z czym chcesz - jak wolisz i dobrze popij.

Zioła przyprawowe i korzenie mniszka zmiel i stosuj do potraw. Oczywiście, dawkę piołunu w potrawach musisz ograniczyć, bo smak będzie paskudny. Chodzi o to, by Twoje jedzenie było lekko ostre. Większą ilość przypraw i piołunu możesz jeść tak, jak radziła Ewa:
http://rozanski.ch/forum/index.php?topic=51.msg19571#msg19571
ale najpóźniej godzina-dwie po posiłku lub kapsułce z przyprawami musi iść probiotyk z podłożem. Przed posiłkami też. Przyprawy i piołun są dość bakteriobójcze, więc probiotyki mogą mieć szansę na zagnieżdżenie się na miejsce po zabitych poprzednikach.
Proporcje - też losowe. Myślę, że jak razem z obiadem zjesz taką kapsułkę lub dwie, to będzie dobrze.

Zostaje tatarak. Proponuję na noc napar:
http://rozanski.li/?p=131

Offline kaminskainen

• Hero Member
    • Email
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 27, 2013, 12:03:56 am »
No tak, jelito cienkie to jednak inna bajka i w sumie, to dyjabli wiedzą...
Inna rzecz, którą mi na politechnice uczeni powiedzieli: myk z kręceniem ciasta faktycznie działa i wymaga przestrzegania - naprawdę można zepsuć ciasto kręcąc raz w jedną, raz w drugą ;)
Tak to już jest z wielkimi cząstkami...
Różnice, głupcze!

Offline Katarzyna

• Hero Member
    • Email
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 27, 2013, 10:29:19 am »
Moje propozycje:
 Im więcej dziennie tego wypijesz, tym lepiej - nadmiar wysikasz.

Basiu, nie sądzisz, że to zbyt duże obciążenie dla nerek?

Offline Basia

• Płytki nurek
  • Global Moderator
  • Hero Member
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 27, 2013, 12:03:40 pm »
Basiu, nie sądzisz, że to zbyt duże obciążenie dla nerek?

To chyba nawet mogłoby przepłukać też i nerki - nie ma tu ziół szczawianowych.
Przynajmniej ze 2 litry dobrze byłoby wypić - zamiast zwykłej herbaty. To zupełnie normalna dzienna dawka płynów.

Oczywiście, jeśli by się organizm zaczął buntować, to trzeba to uszanować i sprawę przemyśleć.

Copyright © Forum "Luskiewnik" Fitoterapia, zielarstwo. Medycyna dawna i współczesna. Forum zielarzy i fitoterapeutów