Dlatego mleko sie kwasi lub fermentuje, aby widzieć, czy mleko dobrze sie zsiadło, czyli czy ewentualne patogeny zostały wykonkurowane przez bakterie kwasu mlekowego.
Bakterie i drożdże kefirowe są silne, powinny sobie poradzić. Jeśli mleko gotowane Tobie smakuje po ukiszeniu, to smacznego :-)
Ja czytałam, że mleko kwaśne jest zalecane przy dysbakteriozach, w odróżnieniu od mleka słodkiego i jego niekiszonych przetworów o niezbyt gwarantowanym składzie bakteryjnym. Chodzi o dostarczenie właściwych silnych bakterii razem z podłożem.
Oczywiście, w przypadku alergii czy nietolerancji nie należy się upierać, chociaż, możliwe, że jakaś forma mleka jednak byłaby tolerowana.
Pozdrowienia :-)