Autor Wątek: Jaka to roślina?  (Przeczytany 275916 razy)

Offline Luu

• Średnio Pisze
Odp: Jaka to roślina?
« Odpowiedź #1320 dnia: Czerwiec 24, 2021, 21:08:26 »
Fiołek polny, on jest równoważny trójbarwnemu w zastosowaniach.

Pozdrowienia :-)

Jak to ma te same właściwości? Trójbarwnego widziałam raz w życiu, a ten polny rośnie u mnie na potęgę :) Myślałam, że nic z niego, a tu taka nowina!

ps. przeczytałam na stronie Dra, faktycznie :) wspaniale, przyroda jest istnie boska!
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 24, 2021, 21:11:09 wysłana przez Luu »

Offline lelka

• Średnio Pisze
« Odpowiedź #1321 dnia: Lipiec 05, 2021, 23:08:44 »
Dzisiaj odkryłam atlas roślin, gdzie można wkleić zdjęcie rośliny i podpowie jaka to roślina. Fantastyczne!
https://atlas.roslin.pl/rozpoznaj_zdjecie

Offline Pragmatyk

• Więcej Pisze
    • Plantacja Choinek Rezerwat Bobra
« Odpowiedź #1322 dnia: Sierpień 12, 2021, 17:51:51 »
Wróciłem z wojaży i mam w związku z tym pytanie: cóż to za roślinka - podobna do krokosza, ale liście i kwiat bez kolców. Nasiona sporo od krokosza mniejsze, ale sam kwiat bardzo do ostowatych podobny. Pokrój całej rośliny bardzo podobny do wiesiołkowatych, ale już nie kwiat - jeden na czubku, brak w kątach. Mniemam, że będzie z niego pożytek, więc skubnąłem jeden dojrzały koszyczek i już u mnie posiany :-)

« Ostatnia zmiana: Sierpień 12, 2021, 17:53:42 wysłana przez Pragmatyk »

Offline lelka

• Średnio Pisze
« Odpowiedź #1323 dnia: Sierpień 12, 2021, 19:26:40 »
Chaber wielkogłówkowy, Centaurea macrocephala

Offline Pragmatyk

• Więcej Pisze
« Odpowiedź #1324 dnia: Sierpień 12, 2021, 21:55:19 »
Dzięki Lelka - tak mi ten kwiat podchodził pod Carduoideae, ale nie wpadłem, że chabry też z tej rodziny! W każdym razie jak już urośnie to będę mógł potestować właściwości, bo zbieranie płatków chabra to męka, choć mam go sporo na polach.

Offline Basia

• Płytki nurek
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #1325 dnia: Sierpień 13, 2021, 10:04:57 »
Nie ma żadnego powodu, za wyjątkiem estetycznego, by zbierać tylko płatki z chabrów. Spokojnie można zbierać całe koszyczki, a z chabra łąkowego tez i liście.

Pozdrowienia :-)

Offline Pragmatyk

• Więcej Pisze
« Odpowiedź #1326 dnia: Sierpień 13, 2021, 13:08:29 »
Hej, Basiu takoż i ja zbieram koszyczki, ale gdzieś w zakamarkach zwojów mózgowych pokutowała informacja, że największą zawartość minerałów i składników czynnych posiadają same płatki - nigdy jednak nie pokusiłem się o skubanie :-)
A wiesz może coś więcej o naszym bohaterze: chabrze wielkogłówkowym?

Offline Pragmatyk

• Więcej Pisze
« Odpowiedź #1327 dnia: Sierpień 14, 2021, 23:54:55 »
Kolejna zagwozdka - roślinka dochodzi do 1.5m wysokości i nadal rośnie. Jeszcze nie posiada nawet pąków kwiatowych. Łodyga czterokanciasta, rowkowana na każdym boku. Załączam zdjęcia:

Offline 44

• Średnio Pisze
« Odpowiedź #1328 dnia: Sierpień 15, 2021, 14:47:15 »
Jest b. dobra aplikacja na telefon do rozpoznawania roślin, nazywa się plantnet. Są też inne.
Sprawdzałem, działa dobrze.

Offline Pragmatyk

• Więcej Pisze
« Odpowiedź #1329 dnia: Sierpień 15, 2021, 16:34:27 »
Faktycznie dała radę - szałwia hiszpańska. Teraz przypomniałem sobie że rzuciłem garść nasion wiosną. Dzięki za podpowiedź.

Offline 44

• Średnio Pisze
« Odpowiedź #1330 dnia: Sierpień 15, 2021, 19:24:29 »
Nie ma za co :). Tylko nie można na takich aplikacjach polegać w 100%. Jeżeli ktoś by chciał potem taką roślinkę skonsumować w jakiekolwiek postaci, to powinien ją później oznaczyć z pomocą fachowych źródeł lub poprosić specjalistę.

Offline qwerta

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #1331 dnia: Listopad 05, 2021, 05:32:10 »
Takie nietypowe pytanie, bo nie będzie zdjęcia. Otóż przyśniła mi się dziś roślina, którą znam z widzenia, ale nie znam nazwy i nie potrafię znaleźć. Może po opisie ktoś podpowie.
Są to dość wysokie krzewy, ale chyba też mogą być drzewa i raczej pospolite, bez większych wymagań. Mają dość duże, cienkie, piłkowane liście (takiego mniej więcej kształtu: https://i.ibb.co/ZxmhmDz/leaf.jpg ale raczej matowe) i bardzo drobne, białe (ale nie takie śnieżnobiałe, tylko lekko wpadają w kolor kremowy) kwiatki zebrane w stożkowate, zbite grona. Te kwiatki mają dużo wystających pręcików, przez co takie grono wydaje się jakby nieco włochate. Kwiaty mają niezbyt przyjemny, duszący, słodkawy zapach.

Może to głupie, że pytam o sen, ale śniło mi się konkretnie, że tą roślinę przyniosła mi moja mama, która już od dawna nie żyje i powiedziała, że mam ją sobie zaparzyć. Dlatego pomyślałam, że przynajmniej sprawdzę
« Ostatnia zmiana: Listopad 05, 2021, 06:10:27 wysłana przez qwerta »

Offline qwerta

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #1333 dnia: Listopad 06, 2021, 01:27:17 »
@leo - niby podobna, ale to jednak nie to :( Tamta roślina ma większe liście, a kwiatostany mają kształt bardziej regularnych stożków. I kwiaty są chyba jeszcze drobniejsze. Na pierwszy rzut oka trudno wyodrębnić pojedyncze kwiaty