Autor Wątek: Szaroć  (Przeczytany 4337 razy)

Offline EGK

• Nowy
  • *
Szaroć
« dnia: Październik 30, 2012, 22:37:23 »
Wiosną, zielarze z forum, błyskawicznie zareagowali na mój błagalny apel (kłaniam się Ineslik) i podali mi namiary na susz  wąkrotki. Mam jeszcze jedną prośbę. Koleżanka po powrocie z ukochanej Suwalszczyzny, przekazała  mi intrygującą opowieść, o tajemniczej roślinie, która od pradziejów stosowana jest w medycynie ludowej, na przypadłości trawienne (ze zdumiewającym podobno rezultatem). Znają ją tylko starzy ludzie a znana jest pod lokalną nazwą "szaroć" .. Dziewczyny i chłopaki zielarzowe! :) Czy ktoś z Was wie co to za roślina? Będę wdzięczna za pomoc a przy okazji może uda się ocalić jakieś cudne ziółko od zapomnienia?...
Pozdrawiam wszystkich zielarzy z forum:)

Offline Basia

• Płytki nurek
  • Dużo Pisze
Odp: Szaroć
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 30, 2012, 22:41:07 »
Szarota błotna lub leśna?
Chrobotki?
Piołun?
Bylica pospolita?
Kocanka?

Może napisz, jak ta roślina powinna wyglądać, a przynajmniej, czy to bylina czy roślinka jednoroczna?

To takie pierwsze myśli...

Pozdrowienia :-)

Offline EGK

• Nowy
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 30, 2012, 23:24:58 »
Jak zwykle jesteś niezawodna Basiu!:) Niestety nie wiem jak ta roślina wygląda... Z komentarza koleżanki wynikało, że do leczenia używa się korzenia, (liści chyba też) i jest on pioruńsko gorzki. Cudem, ktoś z "rdzennych" dostarczył Jej Szaroć - nikt nie zna innej nazwy i tylko bardzo nieliczni starzy ludzie wiedzą gdzie ona rośnie. Roślina została  zmacerowana w alkoholu i nie sposób jej rozpoznać. Gorycz podobno jest okrutna!!
Pozdrawiam!:)

Offline halina1

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 31, 2012, 09:33:18 »
Sądzę, że chodzi o pięciornik kurze ziele lub srebrnik- pięciornik gęsi.
Pieciornik kurze ziele, korzonki są stosowane na biegunkę. Pięciorniki po łacinie potentilla od slowa potentia: moc, siła.

zielarz czeladnik

• Gość
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 31, 2012, 11:50:10 »
Nie wydaje mi się aby był to pięciornik kurze ziele ponieważ to zioło występuje pospolicie przynajmniej w mojej okolicy i jest powszechnie znane we wszystkich książkach o ziołach.

A to zioło o którym mowa znane jest wąskiemu gronu zielarzy nawet w książkach go nie ma...... pozdrawiam

Offline zulu

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 31, 2012, 12:51:59 »
http://www.wolf-5.suwalki.com.pl/fot.php?kat=floraifauna&gal=2&foto=14

Opis rośliny jest na samym dole strony.
O ile działanie lecznicze pasuje, to nijak się ona ma do opisywanej goryczy.

Więcej informacji na temat barszczu znalazłem w bardzo ciekawym i obszernym opracowaniu na temat dziko rosnących roślin jadalnych:

http://www.etnobiologia.com/2011/eb1_57-125%20luczaj.pdf

Niestety tam też nie pojawia się gorycz i "szaroć"
veritas est adaequatio intellectus et rei

Offline yar

• Więcej Pisze
  • doświadczam SIEBIE...
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 09, 2012, 09:00:07 »
witajcie, jestem tu nowy, sporo czytam ale z zapamietaniem już gorzej. Nie jest to czasem Jaskółcze ziele ?
Nie mogę sie doszukać u mnie tej książki w ktorej było opisane masę ludowych określeń ważnych dla człowieka roślinek :)
Ja i Ty to Jedno

Offline zulu

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 13, 2012, 12:25:58 »
Taka książka może się czasem okazać wręcz bezcenna.
Pamiętam jak dr Strehlow - autor książek o Hildegardowej medycynie opisywał perypetie swego zespołu z odtwarzaniem receptur, gdzie w książce z przed kilkuset lat zdarzało się sporo zapomnianych nazw roślin.
Poszukaj, bo sam nawet nie będziesz wiedział kiedy jej będziesz potrzebował.
Pozdrawiam
veritas est adaequatio intellectus et rei

Offline valdas

• Nowy
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 07, 2019, 18:32:43 »
Odgrzebuję temat.
Wydaje mi się, że to będzie Gorysz miarz (Peucedanum ostruthium), w okolicach Puńska nazywany przez ludność litewską "šaruotis" (szaroć?). Korzeń tej rośliny zalany spirytusem faktycznie ma zdumiewające działanie lecznicze. Wypróbowałem na wlanych problemach jelitowo-żołądkowych - zawsze działał błyskawicznie.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 07, 2019, 20:57:37 wysłana przez valdas »

Offline Basia

• Płytki nurek
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 07, 2019, 19:32:27 »
Jest jeszcze inna możliwość opisana jeszcze przed wojną przez Jana Muszyńskiego z Wileńszczyzny: opich lekarski, czyli okrzyn jeleni.

Tekst tego opisu wkleiłam kilka miesięcy temu tutaj:
http://rozanski.ch/forum/index.php?topic=6707.msg81633#msg81633

« Ostatnia zmiana: Kwiecień 26, 2019, 15:05:34 wysłana przez Basia »

Offline valdas

• Nowy
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 08, 2019, 14:00:48 »
Okrzyn jeleni nigdy nie występował na północy naszego kraju, w Polsce jego naturalne stanowiska są zlokalizowane w Babiogórskim Parku Narodowym i w Beskidzie Śląskim na wschodnim zboczu Malinowskiej Skały. Podejrzewam, iż może to być okrzan szerokolistny.

Offline Basia

• Płytki nurek
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 08, 2019, 19:12:15 »
Jeśli chodzi o okrzyn z artykułu Jana Muszyńskiego, to masz rację: nazwa łacińska wyrzuca na okrzyn szerokolistny, a nie jeleni.
Wikipedia polska twierdzi, że na niżu rzadko, częściej w górach. Wikipedia litewska coś podaje chyba o własnościach leczniczych, sądząc z tego, czego nie zrozumiałam. Wikipedia białoruska tylko tłumaczy tekst z angielskiej.