Autor Wątek: Jakie to zioło ?  (Przeczytany 2454 razy)

Offline Starchris

• Nowy
  • *
Jakie to zioło ?
« dnia: Sierpień 26, 2012, 15:47:27 »
Witam wszystkich

Moja mama nie ma pewności co do pewnego zioła i chciała się upewnić, czy na pewno jest tym czym myśli, że jest. Dlatego poprosiła mnie abym popytał na forach zielarskich w tej sprawie. Prawdopodobnie jest to nawłoć ale czy ktoś mógłby potwierdzić na 100 %, że tak jest.

Zdjęcie 1

Zdjęcie 2

Zdjęcie 3

« Ostatnia zmiana: Sierpień 26, 2012, 15:53:38 wysłana przez Starchris »

Offline ewula K

• Dużo Pisze
Odp: Jakie to zioło ?
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 26, 2012, 19:01:16 »
Na 100% na zdjęciu jest nawłoć.
E,

Offline Basia

• Płytki nurek
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 26, 2012, 19:52:24 »
Potwierdzam - nawłoć kanadyjska.

Daje smaczną herbatę, jest moczopędna i teraz pięknie kwitnie.

Pozdrowienia :-)

Offline Starchris

• Nowy
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 26, 2012, 20:36:00 »
W sumie to mi teraz dopiero powiedziała, o co jej tak naprawdę chodziło. Okazało się, że wyczytała w książce autorstwa Pani Kurżawskiej, że nawłoć bardzo dobrze pomaga w dolegliwościach związanych z nerkami. Poszła więc do apteki popytać się o te ziele i faktycznie, ogólnie jest dostępne i polecane za około 5 do 10 zł. Lecz moja mama, zapalony działkowicz z hektarem upraw i zwolenniczka zielarstwa zauważyła, że u niej na polach rośnie mnóstwo nawłoci (tej ze zdjęć w pierwszym poście), więc bez problemu wykonała by dla siebie we własnym zakresie specyfik z tego zioła. Ale nie była do końca pewna czy to zioło, to na pewno to zioło, którego potrzebuje.

Skoro to jest nawłoć kanadyjska, to nie o tę nawłoć jej chodziło. Jej chodziło o nawłoć pospolitą (tzw. lekarską). W sumie to by pewnie tego tematu nie było, gdyby mi powiedziała od razu, jakiej nawłoci dokładnie szuka. Po porównaniach zdjęć i informacji w internecie od razu by to wyszło, którą nawłoć na działce posiada.

W każdym bądź razie dziękuje za udzieloną pomoc.

Pozdrawiam serdecznie

Do zobaczenia

Ps. A czy nawłoć kanadyjska nie jest przypadkiem trująca, albo trująca jeśli się ją nieodpowiednio sporządzi ?
« Ostatnia zmiana: Sierpień 26, 2012, 20:39:57 wysłana przez Starchris »

zielarz czeladnik

• Gość
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 26, 2012, 23:34:48 »
Nie nawłoć kanadyjska nie jest trująca w ziołolecznictwie jest stosowana od lat sam również stosuję napary z nawłoci kanadyjskiej na bóle gardła. Nawłoć pospolita a kanadyjska ma prawie takie same właściwości i obie występują masowo na polach i ugorach rolniczych więc kupywanie jej w aptekach czy sklepach zielarskich mija się z celem ;D. Pozdrawiam