Autor Wątek: Forsycja  (Przeczytany 20064 razy)

Offline Basia

• Płytki nurek
  • Dużo Pisze
Forsycja
« dnia: Kwiecień 25, 2012, 13:07:24 »
Kwitną forsycje - aż by się chciało coś skubnąć i jakoś zastosować. Zaczęłam szukać wiadomości i niewiele znalazłam.

Nasz Gospodarz w swoim blogu w opowiadaniu o gajowcu żółtym http://rozanski.li/?p=2785 dał wzmiankę:
"Napar gajowcowy – Infusum Lamii galeobdoloni: 2 łyżki rozdrobnionego suchego surowca lub 4 łyżki świeżego surowca zalać 400 ml wrzącej wody lub mleka; odstawić pod przykryciem na 40 minut, przecedzić. Pić 2 razy dziennie po 200 ml; w przypadku stanów zapalnych układu oddechowego 100 ml co 4 godziny, najlepiej z miodunką, pierwiosnkiem, czosnkiem niedźwiedzim, kwiatami męskimi leszczyny, kwiatami męskimi olchy, kwiatami forsycji lub kwiatami czeremchy."

Internet jest pełen informacji na temat owoców forsycji zwisłej i ich zastosowań w tradycyjnej medycynie chińskiej - owoce się parzy, usuwa nasiona i suszy na słońcu. Jest to skuteczny środek antybakteryjny i antywirusowy, szczególnie w połączeniu z kwiatami wiciokrzewu japońskiego,
na przykład: http://www.itmonline.org/arts/lonicera.htm

Jednak do owoców jest jeszcze czas, o ile się namierzy tą forsycję zwisłą, a kwiaty mamy dookoła.
Czy ktoś wie więcej o forsycji?

Pozdrowienia :-)

Offline Katarzyna

• Dużo Pisze
Odp: Forsycja
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 25, 2012, 13:12:09 »
Czy ktoś stosował i może powiedziec o efektach?

Offline stukam kopytkami

• Ekspert forum
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 25, 2012, 13:19:53 »
Miałam u siebie, ale niestety swego czasu moje konisko wiele razy zrywało się z łańcucha i pierwsze co szedł po forsycję. Wygryzł aż do korzeni.

Offline Ingwer

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 29, 2012, 00:10:36 »
Nie stosowalam, znalazlam jedynie ta wzmianke :

...  używa się jej owoców. Są one bogate w rzadkie połaczenia typu lignanów, ponadto triterpeny, pochodne glikozydowe, flawonoidy. Przyrządza się z nich ekstrakty o działaniu przecialergicznym (!), sedatywnym i przeciwzapalnym. Dodatkowo zapobiegają zbytniej agregacji płytek krwi. Przypisuje się im również własciwości hipotensyjne, diuretyczne, przeczyszczające, a ponieważ w liściach i kwiatach znajduje się duża ilość rutozydu, służą tam do przemysłowego otrzymywania tego popularnego flawonoidu.

Offline bartek

• Mało Pisze
  • **
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 06, 2012, 22:06:28 »
Faktycznie informacji na temat stosowania forsycji w internecie jak i literaturze dużo nie ma. Jeżeli chodzi o forsycję zwisłą - Forsythia suspensa, rzadko uprawianą w naszych ogrodach stosuje się owoce tej rośliny(mają właściwości przeciwzapalne) oraz liście(bogate w rutynę).
Natomiast forsycja pośrednia Forsythia x intermedia często sadzona na naszych działkach ma kwiaty bogate w rutynę, flawon, i witaminę P. W liściach znajdują się alkaloidy.
Sam szukam wiadomości na temat forsycji koreańskiej, którą zamierzam w przyszłości posadzić, ale nic nie znalazłem.

Offline Basia

• Płytki nurek
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 06, 2012, 22:39:50 »
Na ostatnich zajęciach praktyczno-technicznych w Międzyborowie nasz Gospodarz powiedział, że najwięcej rutyny w kwiatach jest pod koniec kwitnienia.
Ja jeszcze u siebie mogę skubać.

Offline bartek

• Mało Pisze
  • **
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 07, 2012, 09:02:25 »
U mnie w ogrodzie forsycja już zaczyna przekwitać. A masz może Basiu informacje na temat dawkowania tych kwiatów i czy można jeść surowe czy stosować napary?

Offline Basia

• Płytki nurek
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 07, 2012, 10:56:26 »
Admin obiecał oficjalną odpowiedź na blogu.

Offline bartek

• Mało Pisze
  • **
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 07, 2012, 12:43:16 »
To fajnie, teraz trzeba tylko czekać i zaglądać często na blog.

Offline Mama

• Ekspert forum
  • Dużo Pisze
    • Aga Radzi
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 21, 2014, 11:44:28 »
W tym wątku dawno nie pisano, ale forsycja kwitnie na potęgę :P
Na podstawie art z tamtego roku o tej porze "Porady na zdrowie" http://www.poradynazdrowie.manpol.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=293&Itemid=1 nagrałam podcast (oczywiście nie mogłam wszystkiego dokładnie przekazać ale starałam sie jak najwiecej powiedzieć), który właśnie przesłałam do wstawienia na stronę;
ziolowy.podstacja.com

t. j. nr 7 podcastu jak go tam jeszcze nie ma to sprawdźcie za kilka godzin.

Art. był napisany przez dr-a Różańskiego. Nadal nie ma nic na jego stronie, mam nadzieje, ze nie pogniewa się, ale aż żalte kwiatki zostawić na krzakach jak maja taka moc a ludzie mało co o nich wiedzą...

Jeżeli w naturze występuje jakaś choroba to natura ma na nią lekarstwo !!!
Współtworze http://1000roslin.pl/
Prywatnie http://agakrok.blogspot.com/
Służbowo https://www.szm-melisa.pl/

Offline slav

• Więcej Pisze
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 29, 2014, 00:27:02 »
Czy kwiatuszków forsycji można by dodać do nalewki z pączków topoli? Mam taki plan ale nie wiem czy są jakieś zasady łączenia/niełączenia tych różnych związków występujących w roślinkach.

Offline Dorunia

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 30, 2014, 13:27:24 »
Czy ma sens suszenie kwiatów forsycji i dodawanie później do domowych, ziołowych herbatek?

Offline Dorunia

• Dużo Pisze
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 30, 2014, 13:29:15 »
Nazbierałam porcję kwiatu forsycji z zamiarem zrobienia rutinoscorbinu dla wnusi. Przepuściłam przez ręczną wyciskarkę (z 340 g wyszło 100 g soku) i sok wymieszałam 1:1 wagowo z gliceryną roślinną. Szkoda mi było wyrzucić miazgę to zalałam 1:1 objętościowo 50%. Liczę, że alkohol jeszcze coś odzyska.

Jak dawkować dziecku forsycję na glicerynie, a jak to co powstanie z zalania miazgi dorosłym?

Offline victor

• Nowy
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 30, 2014, 16:07:17 »
Witam.
Również chciałbym wiedzieć czy stosować suszone kwiaty na herbatę, czy może świeże.

Offline Basia

• Płytki nurek
  • Dużo Pisze
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 30, 2014, 21:47:17 »
Herbata z kwiatkami jest smaczna. Kwiaty można spokojnie suszyć.