Autor Wątek: Rzezucha lakowa.  (Przeczytany 5589 razy)

Offline Ingwer

  • Dużo Pisze
  • *****
  • Wiadomości: 927
Rzezucha lakowa.
« dnia: Kwietnia 17, 2012, 17:07:13 »
Rzezucha lakowa.

Roslinka rosnaca prawie wszedzie,
czy ktos ma z nia jakies doswiadczenia?
Chcialabym wykorzystac ja w profilaktyce,
tyle, ze nie wiem jak najlepiej ja przetrzymac , zrobic zapasy ...
Do wiosennych salatek jest bardzo dobra, poniewaz zawiera
duza ilosc vit.C i duzo latwo przyswajalnego jodu,
a takze rzadki w roslinach chrom
.
Jesli ktos cos wie, prosze o pare slow.
Mam ogromny pek nazbierany, a ona gubi szybko platki kwiatow ...  ;D
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 19, 2012, 12:15:46 wysłana przez Ingwer »

Offline Ingwer

  • Dużo Pisze
  • *****
  • Wiadomości: 927
Odp: Rzezucha lakowa.
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 18, 2012, 23:13:46 »
Zaczelam tez eksperymentowac ... ;)
... Nie doczekalam sie ani slowka ...  ;) ;D
Nic to   :D - nie moglam patrzec, jak moja rzezucha wiednie,
i sama "zmuszona" bylam "ruszyc glowka"  :D :D ;)
Poniewaz roslinka zawiera duzo vit.C,
czesc zmielilam i dolaczylam do startej wloszczyzny, zakonserwowanej sola.
Moze sol polaczy sie z jodem ???
Nastepna porcje rozdrobnilam i zalalam 40% alkoholem z malym dodatkiem nalewki z ruty.
Z dalszej czesci zrobilam macerat wodny, do bierzacego spozycia w mieszance z herbatka z ruty.
Reszte powiazalam i powiesilam do suszenia. Suszona na mieszanke tez sie przyda.  ;D
By nie "pogubic" platkow kwiatowych, suszace sie wlozylam do papierowych, cienkich toreb.
Oczywiscie, czesc znalazla sie w twarozku i na kanapkach.
Pycha !!!  ;D

Offline Ingwer

  • Dużo Pisze
  • *****
  • Wiadomości: 927
Odp: Rzezucha lakowa.
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 25, 2012, 22:16:54 »
W poblizu mego domu, trawa porosnieta jest rzezucha jak nigdy  ;D
Wykorzystuje ja na biezaco...
Smaczna, ostrawy smaczek, mieszam drobniutko pokrojona do salaty,
do ziemniaczkow, na kanapki  (z maselkiem ghee  ;D), z twarozkiem. :D
Wiem, ze w Polsce czosnek niedzwiedzi jest pod ochrona - ale mozn go zbierac,
gdy lesniczy wyrazi zgode. Ja mam czosnku niedzwiedziego duzo.
Narobilam kilka sloiczkow pesto do spagetti,
i do tego pesto dodaje zmiksowana rzezuche lakowa - pychaaaa !

Offline Basia

  • Płytki nurek
  • Global Moderator
  • Dużo Pisze
  • *****
  • Wiadomości: 11157
Odp: Rzezucha lakowa.
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 26, 2012, 10:35:10 »
Wiosenna rzeżucha jest świetna - u mnie jeszcze nie widziałam, ale powinna już być, bo ostatnie dni były ciepłe.

Pozdrowienia :-)

Offline ineslik

  • Global Moderator
  • Dużo Pisze
  • *****
  • Wiadomości: 2121
    • herbiness
Odp: Rzezucha lakowa.
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 29, 2012, 21:52:27 »
Fajnie , że oplotkowałyście rzeżuchę łąkową. Znalazłam i jest pycha. Nawet bardzo.